Home Kripto para Haber Hukuki Haber SEC’ten Kik Interactive’e 100 milyon dolarlık dava
“sportsbet”

SEC’ten Kik Interactive’e 100 milyon dolarlık dava

SEC’ten Kik Interactive’e 100 milyon dolarlık dava

0
“sportsbet”

SEC’ten Kik Interactive’e 100 milyon dolarlık dava açıldı. Kik Interactive, popüler mesajlaşma uygulaması Kik’in sahibidir ve davanın konusu da çıkardığı Kin Token’lerdir.


SEC’ten Kik Interactive’e milyon dolarlık dava

CNBC’de yer alan habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), popüler Kik mesajlaşma uygulamasının kurucusu Kik Interactive şirketine 100 milyon dolarlık dava açtı. Davanın konusu ise Kik’in 2017’de piyasaya sürülen Kin Token ile ilgilidir. Bu token uygulama içinde kullanmak amaçlı yapılmıştı ve SEC tarafından bir tahvil olarak görülüyor.

Bu SEC’in ICO alanında üstüne gittiği en büyük olay olarak görülüyor. Kik, 2017’de piyasanın çok hareketli ve heyecanlı olduğu bir ortamda Kin tokeni piyasaya sürmüştü. Token daha çok perakendeci yatırımcılara satılmış ve bu da daha çok popüler Kik uygulamasında alış veriş aracı olduğu anlamına geliyor. Ancak görünen o ki Kik bu varlığı SEC’te kaydettirmemiş ve bununla da yatırımcıları korumayı öngören menkul kıymetler yasalarını çiğnemiştir.

bittrt_koinmedya

Benzer haber: Facebook kripto parasına kaynak toplamak için izin koparma derdinde

SEC’in İcra Dairesinden Steven Peikin, konuyla ilgili CNBC’de yer alan habere şöyle söylüyor: “Şirketler yenilikçilik ile federal menkul kıymetler yasalarına uyumluluk arasında ikili bir seçim arasında kalmıyorlar.” Kısacası SEC şirketlerin yenilikçi girişimlerde bulunmasının yasaları çiğneyebileceği anlamına gelmediğini vurguluyor.

Bu SEC’ten ilk resmi açıklamayken, yasal süreç aylardır sürüyor. Kik de sadece son zamanlarda bu davaya karşı ve kendini savunmak için bir kampanya başlatırken, ismini de “Defend Crypto” koydu.

Kik CEO’su Ted Livingston ise bu davanın ABD’de kripto parala ve tokenler ile ilgili daha açık yasalar oluşması ve yolunun açılmasına yardımı olacağına inanıyor.

Benzer haber: Pompliano: Wall Street Bitcoin’i tamamen göz ardı ediyor

Livingston şöyle konuştu: “Bu, inovasyona devam edebilmek için bir endüstri olarak ihtiyaç duyduğumuz netliği elde etmede bir yol bulmamızın ilk adımı olacaktır.”

Şu an bu davanın kripto alanını nasıl etkileyeceği belli değil. Ancak çığır açacak sonuçlar doğurabilir ve ABD’de blockchain yasalarına yön verebilir.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0