Home Bitcoin Bir kullanıcı 0.0002 adet Bitcoin gönderimi için 1.99 BTC kesinti ücreti ödedi!

Bir kullanıcı 0.0002 adet Bitcoin gönderimi için 1.99 BTC kesinti ücreti ödedi!

Bir kullanıcı 0.0002 adet Bitcoin gönderimi için 1.99 BTC kesinti ücreti ödedi!

brave
0

Birkaç gün önce EthereumWorlNews haber sitesi ufak hacimli bir işlem için 1.99 BTC kesinti ücreti ödeyen bir kullanıcının haberini yaptı. Peki böyle bir şey nasıl gerçek olabilir?


1.99 BTC Kesinti Ücreti Mi Olur?

0.002 BTC göndermek isteseydiniz ve bu hizmet için sizden yaklaşık 7769 dolar kesinti yapılsaydı ne hissederdiniz? Muhtemelen sistemde bir hata olmuştur ve düzeltilecektir dersiniz. Peki ya aynı durum gün içinde birkaç kez tekrarlanırsa?

11 Mart günü yukarıda çizdiğimiz senaryo gerçek oldu. Bir Bitcoin (BTC) cüzdanından yapılmak istenen 1 dolardan az bir miktar para gönderimi için tam 7.769 dolarlık havale masrafı kesildi.

BTC kesinti ücreti

Görsel üzerinde oynama yapılmıştır, böyle bir şey gerçek olamaz diyebilirsiniz. Ancak bu işlem Bitcoin blockchain ağına aynen yukarıda anlatıldığı gibi kodlanmış. İşlemin blockchain satırını bu link üzerinden erişebilirsiniz.

İşlemin ağaç modelinde görülebileceği üzere Bitcoin cüzdanı üzerinde 8 dakika arayla 2 ayrı işlem yapılmış.

BTC kesinti ücreti

Sonrasında ise bu adreste herhangi bir para hareketi gözlemlenmemiş. Şimdi asıl soru şu: Bu işlem bir hata mıydı yoksa bu tür ikili işlem türleri için normal bir kesinti ücreti mi? Bu sorunun cevabını vermek şimdilik zor görünüyor.

Kafa karışıklığını artıran bir diğer etmen ise tam olarak aynı saatlerde Ethereum ağında da aynı adresten yapılan işlemler vardı. Biraz daha detaylı araştırma yapıldığında görüldü ki para  1G47mSr3oANXMafVr8UC4pzV7FEAzo3r9 adresinden gönderilmişti.

Bu cüzdan geçmişinde 367.000’den fazla işlem gerçekleştirmiş olan hayli aktif bir cüzdan. Cüzdan hali hazırda 2.7 milyon dolarlık dijital varlığa ev sahipliği yapıyor ve bu cüzdan üzerinden yapılan toplam işlem hacmi 400 milyon doları bulmuş vaziyette. Bu nedenle şüpheli işlemin bir Borsadan çekilen fon olduğu veya bir Borsa personeli tarafından dahili bir hareketle yapılan hatalı işlem olduğu sonucuna varılabilir.

Kara Para Aklama Olabilir Mi?

Bitcoin topluluğu doğal olarak böylesi büyük bir felaketin normal karşılanamayacağı konusunda hem fikir. Mantıklı bir açıklama gelmeden insanlar rahat edemeyecek çünkü aynısı her an kendi başlarına da gelebilir. Hakim ihtimaller şu ikisi üzeine yoğunlaşıyor:

1-Ticaret botunun hatalı kodlaması sonucu oluştu

2-Karmaşık bir kara para aklama organizasyonu ile karşı karşıyayız

İster karmaşık bir para aklama operasyonu isterse beklenmedik bir hata olsun kripto para kullanıcıları olarak dikkat etmemiz gereken çok önemli bir husus var. Yaptığımız her işlemde sadece birkaç saniyemizi ayırıp ekranda verilerin tamamına göz gezdirmemiz gerekiyor. İşlem sırasında yapılacak kesinti miktarını mutlaka kontrol edin ve kabul edilebilir sınırlarda olduğunu kendi gözlerinizle görün. Şunu asla unutmayın ki kripto para evreninde biz kendilerimizin bankasıyız. İşlemleri bir üst otorite ve doğrulayıcı olmaksızın kendimiz gerçekleştiriyoruz. Lütfen azami dikkat gösterelim.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave