Home Kriptopara Haber Bitcoin ETF kararı için geri sayım bugün başlıyor! SEC ve CFTC’nin görüşleri neler?

Bitcoin ETF kararı için geri sayım bugün başlıyor! SEC ve CFTC’nin görüşleri neler?

Bitcoin ETF kararı için geri sayım bugün başlıyor! SEC ve CFTC’nin görüşleri neler?

brave
0

Bitcoin ETF kararı için geri sayım bugün başlıyor. SEC bu sefer nasıl bir tavır sergileyecek?  SEC ve CFTC Bitcoin ETF’lerin onayı hakkında ne düşünüyor.


Bitcoin ETF kararı için geri sayım başlıyor

SEC 5 Nisana kadar iki farklı ETF onayı ile ilgili süreci tamamlamış olacak. Tüm kripto para piyasasının beklediği Bitcoin ETF onayı bu sefer gerçekleşecek mi? Bitcoin ETF kararı için atılacak bu adımlar piyasayı nasıl etkileyecek?

Bugün VanEck, SolidX ve Cboe BZX tarafından sunulan ETF dosyaları ya Federal Kayıt defterine kaydedilerek 45 günlük süreç başlayacak ya red edilecek ya da uzatılacak. Teklif daha önce 13 şubatta SEC sitesinde yayınlanmıştı.

Dosyaların resmen yayınlanması Federal Kayıt defterine kaydedilmesi ile başlıyor. Orada yayınlanır yayınlanmaz 20 Şubattan itibaren üç haftalık bir yanıt süresi var. Ardından SEC bir üç hafta daha dosyaları inceleyecek ve en son 5 Nisanda bir karar verecek.

Federal Kayıt Defterinin halka açık kamu denetimi bölümünde yayınlanması resmi yayın anlamına gelmiyor. Resmi yayını bugün 20 Şubat Çarşamba başlıyor. Teklifin onaylanması Bitcoin piyasasına yeni likidite getirebilecek. Ancak herhangi bir kural değişikliğinde SEC’in üç defa daha uzatma verme hakkı var ve bu da aylar alabilir.

Bakınız: SEC’in ICO rehberi kripto para piyasasını mahvedebilir

SEC ve CFTC bu konuda ne düşünüyor

SEC’den Hester Pierce ve CFTC’den Brian Quintez Bipartisan Politika merkezinde bir toplantıya katıldı. Pierce SEC’in bitcoin ETF’ye onay vermesi konusunda kararsız olduğunu söyledi. Amerikanın önde gelen iki düzenleyici kurumu SEC ve CFTC aynı etkinlikte bir araya gelerek Bitcoin vadeliler hakkında görüşlerini açıkladılar. Pierce’ın sözleri şöyle:

“ SEC’de biz Bitcoin ETF ile ilgili onay konusunda pek de istekli değiliz. Bana göre Bitcoin piyasalarını yargılayan bir tutum bu. Birçok düzensiz piyasa var ama biz yine de bunlardan ürün çıkarıyoruz”

CFTC den Brian Quintez de bu konudaki görüşlerini açıkladı. Ona göre yargı birimleri vadeli sözleşmelerin dolandırılmaya, sahtekarlığa karşı korumasız olmadığından emin olmak istiyor.  Quintenz ayrıca CFTC nin sadece emtialarla ilgili sahtekarlık ve ceza yargı birimine sahip olduğunu söyledi. Ayrıca ICO’ların incelenmesi adına kendi kendine düzenleyici bir yapıya sahip işletmelerin olmasının son derece önemli olduğunu da vurguladı.

Anlaşılan o ki Bitcoin ETF’lerin onaylanması için daha çok zaman var.

Kaynak 1

Kaynak 2

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave