Anasayfa Ethereum Ethereum Constantinople ve Petersburg forkları 25 Şubat’ta
koinmedya_brave

Ethereum Constantinople ve Petersburg forkları 25 Şubat’ta

Ethereum Constantinople ve Petersburg forkları 25 Şubat’ta
0

Uzaydaki üçüncü en büyük kripto para birimi olan Ethereum [ETH], Constantinople sert çatalı için üçüncü kez tarih belirledi. Ethereum, Constantinople ve Petersburg forkları olmak üzere aynı ağ üzerinde ve aynı blokta iki ayrı fork gerçekleştirecek.

En son duyuruya göre, sert çatallar 27 Şubat 2019 yerine 25 Şubat 2019’da gerçekleşecek. Sert çatallar Türkiye saati ile tahmini 14:49:25 saatinde 7.280.000 numaralı blokta gerçekleşecek.

Ethereum’un sert çatal koordinatörü Afri Schoedon ve Parity Technologies’in yayın müdürü Reddit’te şunları söyledi:

“Belirsiz bir geri sayım var… Constantinople 25-02-2019 Pazartesi günü Saat 14:54:02  etkinleşecek. Şuan ki ortalama blok süresi 16.89 saniyedir. Geriye 91597 blok kaldı (7188403/7280000).”

Hard fork daha önce iki kez ertelenmişti. Sert çatal için üçüncü kez tarih belirlendi. Çatal daha sonra ilk defa ertelendiğinde, Ekim 2018’de Ropsten Testnest Constantinople sert çatalından sonra idi.

Bakınız: Sıcak haber: Ethereum Constantinople Şubat sonuna ertelendi!

Testnet çatalı sırasında ekip çeşitli sorunlarla karşılaştı. İlki Parite ile Geth arasındaki farkla ilgili sorunlar, ikincisi Ethereum‘un Parity uygulamasında keşfedilen konsensüs hatası ile ilgili sorunlar. Bu süre zarfında, ekip sert çatal takvimini Ocak 2019 ortasına kadar zorlamaya karar vermişti.

Bakınız: Ethereum kurucusundan Tron ve EOS’a merkezi çöp benzetmesi!

Ancak, Ocak ayında gerçekleşmesi planlanan sert çatal da ertelendi. Bu sefer, sorun Ethereum Improvement Protokollerinden biriydi. Bu protokol, EIP-1283 olarak tanımlanır: SStore için net gaz ölçümü, buradaki protokol ile ilgili meseleler, sert çatal programından saatler önce açıklandı. Resmi rapora göre, bu uygulama akıllı sözleşmelerin sert çataldan sonra bir Reentrancy saldırısına karşı savunmasız bırakacaktı.

Bunun gerçekleşmesini önlemek için, ekip, ağda aynı blokta iki adet sert çatal olmasına karar verdi. İlk çatal önerilen tüm değişiklikleri uygulayacak, ikinci çatal ise – Petersburg, sorunların tespit edildiği protokolü devre dışı bırakacak.

Kaynak

İlgili yazılar

Litecoin’deki yüzde 30 dalgalanma piyasaya 10 milyar Dolar kazandırdı

Sahte Bakkt borsasıyla Bitcoin dolandırmaya kalkıştılar!

koinmedya_brave
X