Home Altcoin Ethereum Constantinople için bundan kötü zamanlama olamazdı

Ethereum Constantinople için bundan kötü zamanlama olamazdı

Ethereum Constantinople için bundan kötü zamanlama olamazdı

0

Ethereum Constantinopole için geri sayım başladı. Aktivasyon tarihi onaylandığından beri lider kripto araştırmacıları, analistleri ve yorumculardan oluşan büyük bir kitle ilgili blockchain güncellemesinin endüstri için tam bir pozitif hareket olduğunu söylediler. Ancak derinlemesine bir araştırma destekli konuşan içerden biri, bunun aksini söylüyor. O’na göre “Constantinopole bundan daha kötü bir zamanda gelemezdi.”


Constantinopole gelmek üzere

Kasım başlarında Susquehanna kaynaklı veriye göre küçük Ethereum madencilik operasyonları uygulanabilir olmaktan uzak. Şirket verilerine göre, ortalama Ether(ETH) odaklı grafik kart madencisi, 2017 yazından beri karın 150$’dan Kasım ayına kadar 0$’a düştüğünü gördü. Susquehanna temsilcisi Christopher Rolland’ın CNBC’e söylediğine göre Nvidia’nın amiral gemisi donanım teklifi GTX 1080 ile bile ROI(return-on-investment) finansal olarak avantajlı değil.

O zamandan beri Susquehanna’nın verileri çürütülmüştü. Ancak Ethereum madenciliğinin mükemmel olduğunu iddia eden zeki analistlere rağmen, yakın zamanlı bir rapor GPU madencilerinin gerçek ölümünün köşede beklediğini iddia ediyor. Çok yönlü kripto startup Lunar Digital Assets yöneticisi Han Yoon, 16 Ocak olarak kararlaştırılan güncelleme hakkında Salı günü kişisel bloğundan yorum yaptı.

Bildiriyi kaçıranlar için. Borsalar ve geliştiriciler tarafından büyük oranda desteklenen tartışmasız hard fork, Ether çıkarılmasını 1/3 oranında azaltırken kısa dönem ölçekleme çözümleri uygulayacaktır.

Her ne kadar ölçekleme çözümleri özellikle Ethereum’un planlanmış Serenity güncellemesi için şüphesiz faydalı iken sert çıkarılma değişikliği endüstrinin dikkatini çekti.

Basit arz-talep ekonomisi ve tarihsel Ethereum yayın programı dikkate alındığında pek çok yorumcu Constantinopole’u ETH değerini etkileyecek pozitif bir katalist olarak övdüler.

 

Ethereum Constantinopole için sırada ne var

Ethereum GPU madenciliği nihayetinde bize göre göre çok iyi olabilirse de Yoon farklı görüşte. Daha geniş madencilik alanlarında geniş Ethereum durum analizinden sonra Lunar yöneticisi Constantinopole’un muhtemel etkisi hakkında farklı düşünüyor. Ona göre GPU madenciliğinin altın günleri artık dikiz aynasında.

Dikkat! Ripple(XRP) balinalara av mı olacak?

Yoon, ETH GPU madencilerinin aşırı dar marjlarda çalıştığını söylüyor. 2000$’lık teçhizat ve ortalama haftalık 20$ tutarında elektrik masrafı var. Bu zaten sıkıntılı bir durum ve tamamen değişmek üzere. Blok ödülleri kısıtlanmasını, Bitcoin’in bölünmesi ya da Ethereum zincirindeki benzer etkinlikler gibi ekonomik olarak faydalı görse de 1/3 azalmanın daha kötü bir zamanda olamayacağını söylüyor.

Bunu şöyle açıklıyor: Madencilerin zaten yapıp-yapmama konusunda köşeye sıkışmış oldukları bir zamanda 1/3 oranında düşme onları ETH madenciliğinden uzaklaştıracaktır. Ayrıca Ethash ASIC’lerin artışıyla, ASIC tarafından çıkarılabilir tokenler için bir zamanlar denizde bir vaha olarak görülen Ethereum yalnızca bu form madencilik donanımının toplu üretimini görecek.

Yakın aylarda sıkıntılarla boğuşan Bitmain gibi firmalar Ethhash makinelerinin potansiyel artışını kutluyor olabilirler. Ancak Yoon’a göre Constantinopole’ün azaltması ekosistemdeki katılımcılara fayda sağlamayacak:

“Ethereum’dan binlerce madencinin ayrılması tüm madencilik endüstrisinde dalgalanma etkisi yaratacak. Basit ekonomi bize şunu söyler. Bu ASIC madencilerinin gücünü daha fazla konsolide ederek çok sayıda GPU madencisini yerinden eder.”

Sonuçta Ethereum hash oranını düşürecek aktif madenci sayısının azalması yalnızca Ether’in asıl değer teklifine zarar vermekle kalmayacak. Aynı zamanda ASIC-uyarılmış sentralizasyonda da sert bir artışa neden olacak.

Yoon şunu da not ediyor: Ethhash ASIC’leri pahalı  kağıt tutacağı haline getirecek olan topluluk destekli öneri ProgPow’a dönme, GPU madencilerine fazla fayda sağlamayacak. Eğer bu onaylanırsa uygulama için değerli ayları alacağını ancak yalnızca endüstri katılımcıları için lojistik baş ağrılarına neden olacağını söylüyor.

“GPU madenciliğinde en etkili kripto için madencilerin yolun sonuna geldiğini düşünmek çok üzücü. Merkez geliştiriciler çok hızlı davranmadıkça Ethereum madenciliği artık uygulanabilir olmaktan çıkacak. Ethereum bir ASIC koin olacak. GPU madenciliği asla aynı olmayacak.”

Ancak Alex Krüger gibi diğer analistler Ethereum’un Constantinopole sayesinde büyüyeceğini düşünüyor. Krüger uzun koşuda Ether block ödüllerinin azalmasının kesin olarak artışa neden olacağını söylüyor.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave