Home Altcoin Ripple, Litecoin ve Dogecoin kurucuları ETC yüzde 51 saldırısına ne tepki verdiler?

Ripple, Litecoin ve Dogecoin kurucuları ETC yüzde 51 saldırısına ne tepki verdiler?

Ripple, Litecoin ve Dogecoin kurucuları ETC yüzde 51 saldırısına ne tepki verdiler?

0

Bu yazımızda Ripple, Litecoin ve Dogecoin kurucularının %51 ETC saldırısı ve tepkilerine verdikleri reaksiyonları inceleyeceğiz. Ethereum Classic blockchain şu an %51 saldırı altında.


Coinbase 88,500ETC tutarında (460,000$ değerinde) çift harcama belirledi. Borsa’nın açıklamaları şöyle:

“05/01/2019 tarihinde Ethereum Classic blockchain’in, çift harcamayı da içeren derin zincir re-organizasyonunu tespit etmiştir. Müşterilerimizin fonlarını korumak amacıyla, derhal ETH blockchain üzerindeki bu fonları durdurduk. Bu olayın sonrasında çift harcama içeren 8 ek re-organizasyon daha tespit ettik. Total rakam 88,500ETC tutarındadır.”

Peki ama nedir bu %51 saldırı? Bir madenci ya da madencilik havuzu büyük miktarda kripto suçu işlemek amacıyla networkun hash hızının %50’sinden fazlasını elde ettiğinde gerçekleşir: ledger yeniden yazılır ve işlemler öncesinde çift harcama yapılır.

Ethereum’da düşme riski: ETH’de Omuz Baş Omuz formasyonu oluştu

Kripto dünyasından tepkiler

Bu son atağa kripto dünyasından liderlerin tepkileri gecikmedi. Litecoin, Ripple ve Dogecoin liderleri bunların başında geliyor.

 

“Kendi madencilik algoritmaları dominant olmayan w/coinlere dikkat edin. Özellikle NiceHash özelliklilere.ETC Ethash hash hızının %5’inden azına sahip ve %98 NiceHash özellikli. 1 saatlik saldırı maliyeti 5000$. yaklaşık 500,000$ çift harcama.”

 

“Sanırım ETC Crypto51’de en yüksek market kapasiteli koindi. Ve tamamen Nicehash özellikliydi.

 

“Diğer bir PoW blockchain çift harcama saldırısından zarar görüyor. Bu defa ETC. XRP’nin ledger dağıtılmış anlaşma protokolü bu riski elimine eder.”

 

Coinbase tarafından da izlenen Vertcoin geçen ay böyle bir saldırı nedeniyle zarar görmüştü.

“Sonuncusu 02/12′ de gerçekleşen 4 farklı saldırıda Vertcoin (VTC) 22 derin zincir re-organizasyonu yaşadı. bunların 15’i VTC’nin çift harcamasını içeriyor. Tahminimize göre bu saldırı 100,000$ üstünde hırsızlıkla sonuçlanabilirdi. En büyük re-organizasyon 300’ün üzerindeki blok derinliğindeydi.”

Proof-of-Work konsensusu kullanan tüm blockchainler nihayetinde %51 saldırıya karşı savunmasızlar. Büyük abi Bitcoin’e gelince: onun devasa hash gücü nedeniyle saldırılması oldukça güç.

Ledger’in yeni mobil cüzdanı Nano X ile tanışın

Çeşitli blockchainlere saldırı maliyetini inceleyen Crypto51’e göre Bitcoin networka saldırmanın saat başına maliyeti 301,650$ gerektiriyor.

İsviçre’ye kripto sever

Cory Johnson’dan enteresan çıkış: Amazon Ripple (XRP)’dan yararlanabilir


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave