Home Eğitim Kripto grafiklerinde mum çubuklarının önemi ve bize verdiği kritik tüyolar

Kripto grafiklerinde mum çubuklarının önemi ve bize verdiği kritik tüyolar

Kripto grafiklerinde mum çubuklarının önemi ve bize verdiği kritik tüyolar

0
“sportsbet”

Kripto grafiklerinde mum çubuklarının ne anlattığını bilmek hayati önemdedir. Oluşan şekilleri okumak teknik analizin de temelini oluşturur. Bunun için önce mum çubuklarını öğrenmeliyiz.

Kripto Grafiklerinde Mum Çubuklarının Önemi

Grafiklere bakıp size en anlattığını öğrenmek istiyorsanız yapacağınız ilk şey mum çubuklarını öğrenmek. Mum çubukları hakkında internette bir çok eğitici yazı ve video bulabilirsiniz. Mum çubuğu bir varlığın seçili zaman aralığında yapmış olduğu fiyat hareketlerini gösterir. Örneğin BTCUSD 4h grafiğini açtığımızı düşünelim. (Tradingview sitesinde 1 dakikadan 1 aya kadar zaman aralıklarını seçmek mümkün.)

(Tradingview BTCUSD linki için Tıklayın)

4 saat sonunda eğer Bitcoin fiyatı artmışsa mum çubuğu yeşil renk alır. Düşmüşse kırmızıya döner. 4 saatin başlangıcındaki değer ile bittiği andaki değer kalın (mum) çizilir. 4 saat içinde gördüğü en yüksek değer ve en düşük değer ise ince (fitil) çizilir. Aslında mum çubukları bu kadar basit ve net bir anlatım sunar.

Mum çubukları bir araya gelip formasyonları oluşturur. Formasyon okuması yaparak teknik analiz yapmak mümkündür lakin bu yazımızın konusu formasyonlar değil. Tekil olarak mum çubukları da size yol gösterici mahiyet taşır. Önce mum çubuklarının en ünlüsü olan Doji’den başlayalım.

Doji

Eğer seçili zaman aralığında başlangıç ve bitiş değerleri çok yakınsa Doji çubuğu oluşur.

Gördüğünüz gibi fitiller uzun mum ise çok kısa oluşmuş.Seçili zaman aralığında fiyat yukarı ve aşağı hareket etmiş ama başladığı değerlere yaklaşarak tamamlamış. Bu da fitilleri uzatan ama mumu kısa tutan etki yapar. Peki Doji’nin manası nedir?

Doji trend reversal signal’dır. Yani gidişatın tersine döneceği manası taşır. Grafikte gödüğünüz gibi  Doji çubuğu düşen fiyatları yükseltmiş, yükselen fiyatları ise düşürmüş.

Çekiç (Hammer)

Çekiç çubuğu görsel olarak Thor’un çekicine benzer. Uzun bir sap ve sapa göre kısa kalan başlıktan müteşekkildir. Çekiç çubuğunda üst kısımda fitil gerçekleşmez.

Fiyatlar düşerken oluşan çekiç çubuğu yükselişi simgeler. Tipik bir trend dönüş sinyalidir.

Ters Çekiç (Inverted Hammer)

Ters çekiç, adından da anlaşılacağı üzere çekiç’in ters dönmüş halidir. Yani sapı yukarıda, gövde aşağıda.

Ters çekiç çubuğu da çoğu zaman trend dönüş sinyali olarak okunur.

Kayan Yıldız (Shooting Star)

Fiyatlar yükselirken en tepede oluşur. Yani fiyatın geri döneceğine alamet eder. Görüntü olarak ters çekicin aynısıdır. Fark olarak yükselen piyasalarda görünür. Mum çubuğu kırmızı ya da yeşil olmuş fark etmez.İkisi de aynı şekilde yorumlanır. Eğer fitil çok uzun olur ve fitile göre gövde çok kısa kalırsa düşüşün şiddetli olacağını simgeler.

Akşam Yıldızı (Evening Star)

Akşam yıldızı üç mum çubuğundan oluşur. Büyük bir yeşil çubuk, ardından gelen Doji, ardından büyük kırmızı bir mum çubuğu. Bu görüntü net bir şekilde düşüşü simgeler.

Teknik analize temel teşkil eden bu şekillerin listesini uzatmak mümkün. Bu yazımızda sadece en popülerlerine yer verdik. Kripto grafiklerinde mum çubuklarının arasında özellikle Doji en çok itibar edilen mum çubuğudur.

İlgili: Temel Teknik Analiz Konuları: Fibonacci Düzeltmesi Nedir?

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0