Home Kriptopara Haber Görüş: Facebook Stellar platformunu kullanmayı planlıyor!

Görüş: Facebook Stellar platformunu kullanmayı planlıyor!

Görüş: Facebook Stellar platformunu kullanmayı planlıyor!

brave
0

Facebook Stellar platformunu kullanarak kripto dünyasında çok yaygın kullanılacak bir ürünü piyasaya sürmeyi planlıyor söylentileri Twitter’da paylaşılıyor.


 Facebook Stellar platformuyla ne amaçlıyor?

Paylaşımı yapanlardan birisi de Mike Dudas, The Block kurucusu ve ona bir twitle cevap verende Morgan Creek’in ünlü ismi Athony Pompliano. Konu Facebook olunca ve isimler de kripto dünyasının önde gelen isimlerinden olunca insan sormadan edemiyor Facebook kripto dünyasına mı giriyor?

Morgan Creek’den Anthony Pompliano, Twitter’da The Block kurucusu Mike Dudas’ın Facebook ile ilgili olarak attığı bir twite yanıt verdi. Dudas twitinde Facebook tarafından blokchain mühendislerinin işe alındığını ancak ne amaçla olduğunun belli olmadığını paylaşmış. Pompliano’ya göre Facebook’un iş geliştirme modeline ve yaptığı işe alım faaliyetlerine bakılırsa kripto dünyasına girmesine ve hatta piyasaya hakim olmasına çok az kaldı.

Şüpheler

Facebook Stellar ağı ile ilgili haberler daha önce de yapılmıştı. Geçtiğimiz yaz Ağustos ayında neler yaşanmıştı bir hatırlayalım. CCN, Facebook ile ilgili olarak Stellar ağında bir kripto para projesi planladığını hatta bu amaçla ayrı bir ofis kurduğu haberini yapmıştı. Facebook bu iddiaları reddetti ama, sosyal medya devinin ne amaçla blokchain mühendislerini işe aldığı açıklanmadı.

ilgili haberimiz: Facebook blockchain takımı işnin ehli bir uzman arıyor.

O zamandan bu yana Facebook blokchain mühendislerini işe almaya devam ediyor ve ekibini büyütüyor. Facebook’un blokchain ofisinin başında olan David Marcus çıkar çatışması olmaması için diyerek kısa süre önce Coinbase yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Bu hareket Facebook hakkında kripto sektörüne girecek iddialarını güçlendiriyor.

Facebook kripto sektöründe yer alırsa 2 milyardan fazla kullanıcısıyla bir anda piyasanın lideri olabilecek kapasiteye sahip. Bir yandan Facebook’un bu adımlarının bir kripto para başlatmak amacında olmadığını, sadece modaya uymak için bir katılım olduğunu söyleyenlerde var. Bu düşünceye göre, Facebook blokchain ofisindeki iş öyle hemen bir kripto para piyasaya sürmek anlamına gelmiyor. Hele ki başarmak veya kaybetmek riskinin yüksek olduğu açık bir piyasaya.

ilgili haberimiz: Facebook blokchain gelişitirmek için aslardan oluşan bir kadro kurdu

Pompliano Facebook üzerine bahse giriyor

Facebook ve kripto para sektörü ile ilgili tartışmalar, spekülasyonlar devam ederken Anthony Pompliano bu konuda bahse bile girmeye hazır. Pompliano’ya göre Facebook’un oluşturduğu ekip öyle yabana atılacak cinsten değil, oldukça yetenekli ve deneyimli. Pompliano Facebook’un zaten rakipsiz bir kullancı ağı olduğunu ve ortaya koyacağı ürünün en tepe zirveye çıkacak bir ürün olacağını söylüyor. Pompliano’nun düşüncesine göre Facebook, sahip olduğu güçle bu işe girerse ortaya çıkaracağı ürün Bitcoini destekleyebilir ya da saf dışı bile edebilir.

Attığı bir dizi twitle bu konuya değinmiş Pompliano:

         “ bir milyardan fazla kullanıcı ürününe sahip olan Facebook, hiçbir firmayla kıyaslanamaz. Şu anda dünyada rakipsiz. Pek çok firmayla baş edebilirsiniz ancak Facebook ile asla. Facebook ekibinden David Marcus, Kevin Weil, Morgan Beller,Zuck, Chris Cox ve FB gelişim ekibinin dahiliklerinin üzerine bahse girerim. Ürün ortaya koyma, başlatma ve ölçme gibi konularda bu ekiple her şeye varım. Raakiplerine sorun bakalım en son kim kazanmış.”

ilgili yazımız: Ve Facebook da oyuna dahil oluyor

ilgili yazımız: Facebook kripto para hazırlığı mı yapıyor?

Mayıs 2018 Ceddar raporuna göre Facebook hükümet destekli paraları kullanmaya gerek kalmadan işlem yapabilme konusunda devasa kullanıcı kitlesine yardımcı olması için kendi kripto parasını geliştirme konusuyla ilgileniyor. Facebook’dan herhangi bir onay gelmemesi ise, Facebook blokchain teknolojsini ne amaçla kullanacak sorusunu cevapsız bırakıyor ama şöyle bir söz vardır “aynası iştir kişinin…” Facebook temkinli davranıp açıklama yapmasa da attığı adımlar kafalarda ki şüpheleri destekler nitelikte. Facebook eğer bu işe girerse, ki işaretler o yönde, kripto para dünyasında tam bir devrim yaşanacak.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave