Home Kriptopara Haber Kripto fenomenler! SEC’in yeni hedefi siz olabilirsiniz!

Kripto fenomenler! SEC’in yeni hedefi siz olabilirsiniz!

Kripto fenomenler! SEC’in yeni hedefi siz olabilirsiniz!

brave
0

Kripto fenomenler, sosyal medya müdavimleri, ünlüler dikkat edin SEC’in radarı sizi yakalamasın! SEC şu sıralar aktif olarak ICO avcılığı yapmakla meşgul, sadece ICO lar da değil, ICOları teşvik eden sosyal medya fenomenler, kripto severler ve ünlüler de bu avdan nasibini alıyor.


Kripto fenomenler SEC’e dikkat!

Üç gün önce SEC, müzik yapımcısı DJ Khaled ve profesyonel boksör Floyd Mayweather’a kripto ile ilgili suçlardan ve sahtekarlıktan ceza kesti. Her iki ünlü de, ICO teşvikinden aldıkları kripto para ödemelerini gösterememekten sorumlu tutuldular.

SEC’in işleri daha da zorlaştırması nedeniyle, sosyal medya ünlüleri ve kripto fenomenler de aynı durumla karşı karşıya kalabilir. Eğer SEC, ICO tokenlerini ve ilgili ürünleri teşvik ettiklerini ve bunun karşılığında ödeme alıp, aldığı miktarı da gösteremediklerini fark ederse vay haline o kişilerin. Başları epeyce derde girecek gibi görünüyor.

Geçen yıl SEC aslında bu konu ile ilgili uyarılarda bulunmuştu:

  “bir kıymet olarak sanal tokeni ya da coini teşvik eden her hangi bir ünlü ya da kimse, bu teşvik karşılığında aldığı tazminatın miktarını, kapsamını ve doğasını göstermek zorundadır”

30 Kasımda SEC, attığı iki twitle ünlülerin teşvikinden etkilenen yatırımcıları uyarmıştı, ilk twit şöyle

            “yatırımcılar sosyal medya platformlarındaki yatırım tavsiyelerine kuşkuyla yaklaşmalılar ve sadece ünlü kişilerin sözlerine bakarak karar vermemeliler”

Arkasından gelen twitte de:

            “sosyal medyada sizi belli konuda yönlendiren kişiler genellikle bu iş için ödeme alıyorlar ve yatırım uzmanı değiller ve öne çıkardıkları değerler sahte olabilir, bu konuda ortaya koydukları her türlü sertifika vb dikkate alınmamalı.”

Dahası, SEC, ICOların bir vadeli olarak ele alınması konusunda fikrini değiştirmiyor. Geçtiğimiz Salı günü hacked.com’da yapılan bir habere göre SEC başkanı Jay Clayton, global piyasalarda ICO’ların çoğunu menkul kıymet olarak ele aldığını açıklamış.

Clayton’ın bu konudaki sözleri şöyle:

            “biz Bitcoin’in bir menkul kıymet olduğuna inanmıyoruz. Gördüğünüz ya da hakkında konuştuğunuz ICOların çoğu ise bir menkul kıymet. Eğer menkul kıymetleri satacak ya da teklif edecekseniz bunu bizim kurallarımıza uygun olarak yapmalısınız. Bu konuda gayet net olduk şu ana kadar. Son yapılanlar da ICO alanına kanunlarımızı uygulayabileceğimizi göstermiştir. Eğer insanlar ICO ile para toplamak istiyorsa ya çok gizli yapacaklar ya da SEC bünyesine kaydolacaklar”

Khaled ve Mayweather’a uygulanan para cezaları  ICO işine giren diğer tüm ünlüler ve kripto fenomenleri içinde bir uyarı niteliği taşıyor

ilgili yazımız: SEC başkanı uygunluk şartlarını açıkladı

ilgili yazımız: SEC 2019’da Bitcoin ETF’leri onaylamalı.işte 5 neden

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave