Home Altcoin Altcoin Teknik Analiz Haftaya başlarken: En çok merak edilen 3 kripto parada son durum

Haftaya başlarken: En çok merak edilen 3 kripto parada son durum

Haftaya başlarken: En çok merak edilen 3 kripto parada son durum

brave
0

Kabul etmek gerekir ki Kasım ayı korkunç geçti. Birçok kripto parada son durum hiç de iç açıcı değil. Umarız Aralık ayı toparlanma ve ümitlerin yeşerme ayı olur. Haftaya başlarken göz atmak isteyeceğiniz 3 kripto paranın teknik analizi ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.


En çok merak edilen 3 kripto parada son durum

BTC/USD

Bitcoin Kasım 2011’den bu yana en kötü ayını geçirdi. Fiyatlar %36 düşerken piyasayı derin bir korku dalgası kapladı. Bu seviyelerden sonra artık geri dönüş mü gelir yoksa savrulma devam mı eder?

(İlgili: Bitcoin Kasım ayında şamar oğlanına döndü son 7 yılın en ağır bilançosu!)

BTC/USD

Her bir mum çubuğunun 1 haftalık fiyat hareketini temsil ettiği grafikte son 4 yılın performansını görebiliyorsunuz. Bir hayli geri çekilerek görebildiğimiz bu büyük resimde hakim destek hattının 3.000-3.500 dolar bandında olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin’in selameti açısından bu destek hattının kesinlikle korunması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü eğer bu destek hattı kırılacak olursa fiyatlar 1.750 dolar seviyesine kadar gerileyebilir. Mevcut grafiğe baktığımızda bu olasılığın bir hayli zayıf olduğunu görüyoruz.

Ocak ayından Kasım ayına kadar devam eden süreçte Bitcoin’in oluşturduğu alçalan üçgen grafiğine bakın. Bu grafiğin destek hattı 5.900 dolardaydı. Katilin olay mahalline geri dönmesi misali kırılan desteğin, sonrasında yeniden ziyaret edilmesi ile çok sık karşılaşılır. O yüzden fiyatların geçmişin desteği, şimdinin ise direnci olan 5.900 dolara doğru yola çıkacağını öngörmek zor değil.

RSI grafiğine baktığımızda mevcut seviyelerin ancak 2015 başlarında göründüğünü belirtebiliriz. Bu durumun büyük bir alım fırsatı olduğunu düşünenler çoğunlukta. Lakin harekete geçmeden önce dibin göründüğünün daha fazla emarelerce teyid edilmesi şart. Piyasadaki en büyük kripto parada son durum bu şekilde.

ETH/USD

Ethereum kullanım oranı olarak muadili platform karşısında mevzi kaybediyor. Bu gidişatı engellemek için geçilmesi gereken Ethereum 1x sürümüne ise daha 7 ay var. İkincilik koltuğunu XRP’ye kaptırmasıyla karizması sarsılan ETH zor günler geçiriyor.

ETH/USD

Yukarıdaki grafik de aynı BTC/USD grafiği gibi haftalık grafik. Yani her bir mum çubuğu 1 haftalık fiyat hareketlerini simgeliyor. Fiyatların son 2 yıllık performansına göz atmamıza izin veren grafikte görünen esasen şu:

Yılın ilk yarısındaki düşüş beklenen bir düzeltme hareketi iken ikinci yarısında görünen düşüş korkutucu boyutta. 289 ve 167 dolar seviyelerindeki kritik destek hatlarının da kırılmasıyla Ethereum dipsiz kuyulara düşmüş oldu. Şu an boğaların tek hedefi psikolojik sınır olan 100 dolar hattını muhafaza etmek.

RSI aşırı satım bölgesine girmiş durumda. Ki bu seviye en son 2 yıl önce 2016’nın sonlarında gözlemlendi. Bu durum esasen satış momentumunun zirveye ulaşması ve mecburen de olsa geri çekilmesi gerektiği manasına geliyor. Böylece fiyatlarda beklenen geri dönüş bu seviyelerden başlayabilir. Şu an 116 dolardan işlem gören ETH’nin tekrar yaşam belirtisi gösterdiğine ikna olmamız için 136 dolar direncini bir an önce kırması gerekiyor.

Peki aksi olursa ne olur? Fiyatlar için en kritik seviye şu an 100 dolar hattı. Bu seviyenin kırılması durumunda ilk durak 66 dolar. Fiyatların bu seviyeye kadar gerileyeceğine dair şu an için emare yok. Lakin kripto para piyasasında herşey mümkün.

TRX/USD

Analizimizin üçüncü kısmına Türk yatırımcıların yoğun ilgisini çeken TRON’u dahil etmeyi uygun gördük. Tron DappRadar hafta içinde yayınladığı rapora göre en popüler merkeziyetsiz uygulama üretim merkezine dönüşmüş durumda. Ayrıca mahremiyet alanına da girmeyi planlayan Tron’un alet çantası epey kalabalık.

TRX/USD

Yukarıdaki haftalık grafikte TRX’in son 9 ayındaki fiyat hareketlerini görmeniz mümkün. TRX 0.01587681–0.02815521 dolar hattında 3 ay salınım yaptıktan sonra yönünü aşağıya çevirdi ve kritik destek hatları kırıldı. Düşüşün devam etmesi halinde bir sonraki durağın 0.00844479 dolar olduğu görülüyor.

Fiyat artık dirence dönüşen 0.01587681 doları zorlar mahiyette ve bu seviyenin tam altında. Yönün yukarı dönmesi durumunda en büyük direnç hattı 20 haftalık EMA seviyesi olan 0.02501245 hattı. En güçlü direnç hattı 20 EMA çünkü grafikten de görebileceğiniz üzere bu hattın altına düştüğü Haziran 2018’den bu yana bir daha bu hattın üzerine çıkmayı başaramadı. (grafikte mavi alçalan eğri)

Bu hattın üzerine çıkmayı başaramadığı müddetçe Tron için iyimser konuşmak mümkün değil. Bu zor görevi başardığında ise bu hattın hemen üstünde yer alan 0.02815521 dolar hakim direnç hattını kırması gerekecek.

RSI 41.053 değeri yön için renk vermeyen tarafsız bir değer olduğu için şimdilik oradan bir anlam çıkarmak güç. Umarız TRX fiyatı konusunda sizlere daha güzel haberler iletebiliriz.

En çok merak edilen 3 kripto parada son durum şimdilik bu şekilde.

Tron hakkında daha fazlası için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave