Home Kriptopara Haber Merkezsizleşme Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapabilir! Ve Ona Sadece Bizler Yardım Edebiliriz!

Merkezsizleşme Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapabilir! Ve Ona Sadece Bizler Yardım Edebiliriz!

Merkezsizleşme Dünyayı Daha İyi Bir Yer Yapabilir! Ve Ona Sadece Bizler Yardım Edebiliriz!


0

“Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin” diye sormuştu Nazım Hikmet şiirinde Abidin Dino’ya. Eminim bu hikayeyi de görselde yer alan resmi de tanıdınız. Bir umut var şimdi daha mutlu bir dünya için üstelik farazi de değil yapılabilir: Merkezsizleşme. Peki nedir bu merkezsizleşme ve nasıl dünyayı daha iyi bir yer yapacak? 


Ademi merkeziyetçilik ya da merkezsizleşme nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap: Bir örgütün faaliyetlerinin, özellikle planlama ve karar alma ile ilgili faaliyetlerin merkezi, yetkili bir yer veya gruptan dağıtıldığı süreçtir.

Merkezsizleşme aslında tam olarak yeni bir fikir değil aksine insanlık kadar eski bir fikir. Aslına bakılırsa, eski kabile toplumları, modern günümüz ulus devletlerinden önemli ölçüde daha merkezsizdi.

Ancak günümüz toplumları merkezi kurumlar ve güç odakları tarafından yönetilmeye eğilimlidir. Elbette bazen, bu çok güzel bir şey. Ancak, daha fazla merkezsizleşme ile ilerlenilebilecek yol olabileceği durumlar da var.

Blockchain gibi teknolojilerin büyümesi, bu tartışmayı son zamanlarda ön plana çıkardı ve internet ile ademi merkeziyetçilik için eşi görülmemiş fırsatlar ortaya çıktı.

Artık merkezi olmayan bir ağ kurmak, birçok ademi merkeziyetin vaatlerini gerçeğe dönüştürmek mümkün. Geçmişte sadece fikir ve kavram olan şeyler artık mümkün oluyor.

Ve bu merkezsizleşme teknolojisinin dünyayı daha iyi, çok yönlü olarak değiştirebileceğini söylemek çok fazla abartı değil.

Ancak, hala yapılacak işler var. Merkezi olmayan teknoloji hala şüphe ve kafa karışıklığı ile görülüyor ve birçok insan hala bu konuda ihtiyatlı. Onu ana kaynağa getirmek için, sadece teknoloji tutkunlarına değil, kitleler için onu daha fazla anlaşılabilir ve daha erişilebilir kılmaya ihtiyacımız var.

Bunu nasıl yapacağımıza bakmadan önce, merkezi olmayan sistemlerin dünyaya sunduğu avantajlardan bazılarını kontrol edelim.

Merkezsizleşme Dünyayı Daha İyi Bir Yer Nasıl Yapabilir?

İletişim

Sosyal medya bize fikirleri paylaşmak ve iletişim kurmak için açık, demokratik bir alanın faydalarını öğretti. Her şey, zaman içinde Twitter, Facebook ve Reddit gibi sosyal medya ağlarına dönüşen sohbet odaları ve forumlarla başladı.

Bunlar, prensip olarak, herkesin eşit olduğu, kim olduğunuz ya da dünyanın neresinde olursanız olun özgür fikir alışverişinin mümkün olduğu yerlerdir. Herkesin sesini duyurabildikleri kendi kendini yöneten topluluklar.

Bu harika bir fikir, ancak maalesef bu alan, Facebook gibi devlerin çevrimiçi topluluklardan kendi güçlü imparatorluklarını inşa etmeleriyle merkezileşme tuzağına düştü.

Ve tüm güçlü üçüncü taraflarca kontrol edilen merkezi sosyal alanlar, veri gizliliği skandalları, kullanıcıların hesaplanmış manipülasyonu, önyargılı haber kaynaklarının tanıtımı ve çok daha fazlası.

Merkezi olmayan bir sisteme geçmek, kullanıcıların kendilerini sorumlu oldukları yere taşımak ve kendi verileri ve mahremiyetlerini kontrol etmek daha doğru olacaktır.

Ticaret

Kripto paralar bize merkezi olmayan ödemenin avantajlarını gösterdi. Bu teknoloji düşük ücretler, potansiyel olarak anlık işlemler, anonimlik, güvenlik, şeffaflık ve çok daha fazlasını sunar.

Merkezileştirilmiş bankalar her zaman finansal dünyaya hükmetti, ama onlar bile bu teknolojinin sayısız uyarlamalarıyla blockchain ve diğer merkezi olmayan yöntemleri düşünüyorlar.

Kripto’nun geleneksel finansmanın yerini herhangi bir zamanda alacak olması pek olası değil, ancak satın alma ve satma şeklimiz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Giderek daha fazla mağaza ve işletme kripto kabul etmeye başladı ve gelecek çok heyecan verici görünüyor.

Yoksullukla Mücadele

Tabii ki, dünya yoksulluğu ve açlığı için basit bir çözüm yoktur, ancak merkezsizleşme bu konuda şaşırtıcı derecede büyük faydalı olabilir.

Bunun nedeni, gelişmekte olan ülkelerdeki aç gözlü şirketler, yozlaşmış hükümetleri ve eksik altyapı gibi sorunların çoğu merkezileşmiş organların bir sonucudur.

Merkezi olmayan projeler, hükümetlerde ve şirketlerde hesap verebilirliğin sağlanmasına, ödemeleri adil bir şekilde gerçekleştirmeye ve istikrarsız para birimleriyle ve bankacılık sistemlerine karşı mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Kâğıt bürokrasisinden dijital sözleşmelere ve kayıtlara, daha adil ve daha şeffaf olacak bir hamle işaret ediyor.

Nasıl yapılır?

Bu sorunları çözebilecek daha merkezi olmayan bir dünyaya yönelik en büyük adımlardan biri, farkındalığı artırmak ve teknolojinin yükselmesini sağlamaktır.

Örneğin, Cardtack, kullanıcıların farklı dApp’lerden gelen özellikleri bir araya getirip eşleştirebileceği ve bu teknolojinin ne kadar değerli olabileceği ile ilgili şartlara ulaşabileceği bir topluluk merkezi oluşturarak sıradan insanların merkezi olmayan yazılıma erişmesini kolaylaştırmak istiyor.

Özelliklere erişmek ve alan hakkında yeni bilgi ve deneyim kazanmak için CARD tokenını kullanıyorlar. Bu merkezi olmayan teknolojinin daha yaygın kullanımını teşvik etmek ve ademi merkeziyet fikrini daha geniş ölçekte teşvik etmek için atılmış büyük bir adımdır.

Kullanıcıların dApp’lere erişmek için farklı bir kripto token portföyünü yönetmeleri gerekmez. Hepsi en az güçlükle aynı platformda yapılır.

Bunun gibi ilerlemelerle umut, merkezsizleşme fikrinin ve Blockchain’in artık korkutucu ve ürkütücü fikirler olmayacağı yönündedir.

dApp’ları ve benzer yazılımları ana akım haline getirerek ve sıradan insanların getirdikleri avantajları öğrenmelerine izin vererek, bu teknolojiyi dünyayı değiştirebilecek bir ölçekte uygulamak için önemli bir adım atıyoruz.

Ayrıca bakınız: Yeni Başlayanlar İçin Blockchain Nedir Nasıl Çalışır Kılavuzu- 1

Blockchain’in Potansiyeli 21. Yüzyılı Değiştirebilir!

Blockchain ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya