Anasayfa İnceleme Bitcoin Nedir? Diğer Paralardan Farklı Olan Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Nedir? Diğer Paralardan Farklı Olan Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin Nedir? Diğer Paralardan Farklı Olan Özellikleri Nelerdir?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin nedir ve kaç ”uzman” veya ”yatırımcı” gerçek anlamda tatmin edici bir cevap verebilir?  Son birkaç yılda  bütün dünyada büyük yankı uyandıran Bitcoin tam olarak bilinmiyor. Sistem tam anlamıyla nasıl çalışıyor? Değişkenleri ve ögelerini kimler ve neler oluşturuyor? Bu yazımızda bunları incelemeye çalışacağız.


Gerçekten Bu Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusunun cevabını bir çırpıda veremezsiniz. Tek düze bir tanımlamada söz konusu değil. ”Dijital para” şu an ki ortak noktadır. Bitcoin‘in etrafında dolaşan karışıklığın bir kısmını gidermek için öncelikle onu iki bileşene ayırmamız gerekiyor. Bir yanda dijital bir kavramın sahipliğini temsil eden bir kod parçacığı olan bitcoin-token (sanal bir IOU gibi) var. Diğer  taraftan, Bitcoin The Token’in dengelerini tutan, dağıtılmış bir ağ olan Bitcoin Protocol’ü var. Her ikisi de “bitcoin” olarak adlandırılıyor.

Sistem, banka veya ödeme geçidi gibi merkezi bir makamdan geçmeden kullanıcılar arasında ödeme yapılmasını sağlıyor. Para elektronik olarak oluşturulur ve düzenlenir. Bitcoin’ler, dolar ya da avro gibi basılamıyor. Bilgisayar tarafından özgür (açık kaynak ) yazılım kullanılarak dünyanın her yerinden üretiliyor. Aslında bildiğimiz somut bir para birimi yerine internet ağı üzerinde alınıp satılan soyut bir metadır.

Bugün, kriptografiye dayanan doğrulama yöntemi ile geleneksel para birimlerinin bazı özelliklerini bünyesinde barındırır. Kripto para birimleri olarak adlandırdığımız ve şu anda büyümekte olan bir varlık sınıfını oluşturan türün ilk örneğidir.

Bitcoin’i Kim Geliştirdi?

Bitcoin nedir sorusunun cevabını en doğru olarak verecek kişi, doğal olarak tasarımcısıdır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto adını taşıyan bir yazılım geliştiricisi, matematiksel ispatı temel alan bir elektronik ödeme sistemi olarak Bitcoin’i tasarlamıştır. Buradaki fikrin başlangıcı, elektronik olarak güvenli, doğrulanabilir ve değişmez bir şekilde aktarılabilecek hem de herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız bir değişim aracı oluşturmaktı. Asıl garip olan şey ise bugüne kadar, hiç kimsenin Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğunu bilmiyor olmasıdır.

Bitcoin’in Geleneksel Para Birimlerinden Farkı Ne?

Bitcoin nedir, sadece öylesine ortaya atılmış bir fikir mi yoksa derin bir felsefesi mi var? Her iki taraf da istekliyse, Bitcoin elektronik olarak ödeme yapmak için kullanılabiliyor. Bu anlamda dijital olarak da satılan geleneksel dolar, euro veya yen gibi. Ancak, fiat (resmi) dijital para birimlerinden birkaç önemli şekilde farklı, peki bu farklar neler:.

  • Yerelleşme, Sorumluluğun Dağıtılması

Bitcoin’in en önemli özelliği tek elden yönetilmemesidir. Yani sistem ağını tek bir kurum kontrol edemiyor. Sistemin devamı bir grup gönüllü kodlayıcı tarafından sağlanıyor. Ayrıca Bitcoin sistemi dünyaya yayılmış ve sadece bu işe adanmış bilgisayarlardan oluşan açık bir ağ tarafından işletiliyor. Bu durum, bankaların veya devlet kurumlarının paralarının üzerinde sahip olduğu kontrollerden rahatsız olan bireylerin ve grupların ilgisini çekiyor.

Bitcoin, kriptografi ve ekonomik teşviklerin ustaca bir kombinasyonu ile elektronik para birimlerinin (dijital varlıkların kolayca kopyalanıp yeniden kullanılabilmesi) “çift harcama problemini” çözüyor. Elektronik fiat para birimlerinde bu işlev bankalar tarafından yerine getirilmekte ve bu da onları geleneksel sistem üzerinde kontrol ediyor. İşlemlerin bütünlüğü, hiç kimsenin sahip olmadığı dağıtılmış ve açık bir ağ tarafından sürdürülüyor.

  • Sınırlı tedarik

Bitcoin nedir? sorusundan ziyade “Bitcoin ne değildir?” diye sorarsak, cevap doğrudan “Bitcoin fiat para değildir” olmalıdır. Fiat (resmi) para birimleri (dolar, avro, yen vb.) sınırsız bir arza sahiptir. Yani merkez bankaları istedikleri kadar para basabilir ve bir para biriminin değerini diğerlerine göre manipüle edebilirler. Paranın sahipleri (özellikle gelirli vatandaşlar) masrafları kendileri karşılar.

Diğer taraftan, Bitcoin ile para tedarik etme, temel algoritma tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Her saat başı az sayıda yeni para piyasaya çıkıyor ve maksimum 21 milyona ulaşana kadar azalan bir oranda devam ediyor. Bu durum aslında Bitcoin’i bir varlık olarak daha cazip hale getiriyor. Nitekim iktisatçılara göre, eğer bir mala olan talep büyüyüp arz aynı kalırsa, o malın değeri daha da katlanacaktır.

  • Takma isim

Geleneksel elektronik ödemelerin göndericileri genellikle doğrulama amacıyla, kara para aklama ve diğer yasalara uymak için teyit edilirken Bitcoin kullanıcıları yarı anonimlik içinde çalışırlar. Merkezi bir “doğrulayıcı” olmadığından, kullanıcıların başka bir kullanıcıya para gönderirken kendilerini tanımlamaları gerekmiyor. Bir işlem talebi sunulduğunda protokol, gönderenin gerekli Bitcoin’e sahip olduğunu ve gönderilme yetkisinin olduğunu onaylamak için önceki tüm işlemleri kontrol ediyor. Sistemin, meblağı  gönderenin veya alanın kimliğini bilmesine gerek yoktur.

Bitcoin nedir sorusunun cevabı biraz da ağın kendi işlemlerini kendi doğrulamasında gizli. Bu ise kişiye özel Bitcoin cüzdan adresleri sayesinde oluyor. Pratikte, her kullanıcının cüzdanı kendi adresi ile tanımlanır. İşlemler çok az bir çaba ile bu şekilde takip edilebilir. Ayrıca yetkililer, gerekirse kullanıcıları tanımlamak için yeni yöntemler geliştirmiş durumdadır.

Bununla birlikte borsaların çoğu, paranın satın alınmasına veya izlenebilmesine olanak tanıyan, Bitcoin satın alma veya satmalarına izin verilmeden önce müşterilerinin kimlik kontrolleri yapmalarını zorunlu kılmıştır. Ağ şeffaf olduğundan  bir işlemin yapılması ve takibi herkes tarafından görülebilir. Bu, bitcoin’i suçlular, teröristler veya para aklayanlar için ideal bir para birimi haline getirmez..

  • Ölümsüzlük

Elektronik fiat işlemlerinden farklı olarak, Bitcoin işlemleri tersine çevrilemez. Çünkü “tamam, parayı iade et” diyebilecek merkezi bir “yargıç” yoktur. Ağda bir işlem kaydedilirse ve bir saatten fazla bir süre geçtiyse, işlem kesinlikle değiştirilemez.

Bitcoin nedir sorusu bir makale ile sınırlandırılamaz, cevabı verilemez. Gelecekte haber portalları dışında çok daha derinlemesine ele alınacak gerçek tanımı ve etkinliği zamanla ortaya çıkacaktır.

Bu grafikte Bitcoin nedir ve nasıl çalışır sorusunun yanıtını bulacaksınız.

bitcoin nedir
Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

Bu yeni teknoloji karşısında çoğu geleneksel yatırımcı şu ana dek araya mesafe koydu. Ancak bu durum gittikçe değişiyor. Ölümüne Bitcoin aşığı olarak tabir edebileceğimiz Max Keiser, geleneksel yatırımcıların Bitcoin’e tamamiyle yönelebilmeleri için kritik eşiğin 1 trilyon dolar olduğunu belirtti.

Keiser, Bitcoin’in toplam market kapasitesi 1 trilyon dolara ulaştığında, geleneksel yatırımcılar için daha çok güven vereceğini, böylelikle Bitcoin’in milyon dolara doğru yolculuğunun başlayacağını söylüyor. Bu rakamlar kulağa çok hoş geliyor, peki siz ne düşünüyorsunuz?

14.12 2019 tarihli  Bitcoin değerleri CoinGecko ‘da şu şekilde:

HIZLI İSTATİSTİKLER
Bitcoin Fiyat$7.061,96
Piyasa Değeri$127.831.710.078
Piyasa Değeri Hakimiyeti%66,47
Ticaret Hacmi$19.669.237.024
Hacim / Piyasa Değeri0.1531
24s Düşük / 24s Yüksek$7.024,56 / $7.282,98
7d Düşük / 7d Yüksek$7.197,43 / $7.508,32
Piyasa Değeri Sıralaması#1
Tüm Zamanların En Yükseği$19.665,39 -64%
Dec 16, 2017 (neredeyse 2 yıl)
Tüm Zamanların En Düşüğü$67,81 10.000%
Jul 06, 2013 (6 yıldan fazla)
Etiketler:
X