Home Kriptopara Haber Facebook Kripto Para Piyasasını Etkiledi mi?

Facebook Kripto Para Piyasasını Etkiledi mi?

Facebook Kripto Para Piyasasını Etkiledi mi?


0
Çoğu yatırımcı ve analizci 576 milyar dolarlık teknoloji devi Facebook tarafından kripto para birimi reklamlarının yasaklanmasının iptalini dört gözle bekliyordu. Bu sayede Facebook kripto para piyasasını etkileyecek ve kısa vadeli bir düzeltici ralli ateşleyecekti. Ancak Bitcoin ve diğer kripto para piyasası hareketi sürdürmek için mücadele etmek zorunda kaldı.

Facebook Kripto Para Piyasasını Etkiledi mi?

Kripto para piyasası geçtiğimiz 24 saatte küçük bir düzeltmenin ortasında 7 milyar doların üzerinde kayıp yaşadı. 26 Haziran’da Bitcoin’in 5,900 dolar bandından hızla toparlanmasıyla piyasa kısa vadede hareket kazanıyor gibi görünüyordu.

facebook kripto para piyasasına etki edebildi mi?
facebook kripto para piyasasını etkiledi mi?

Geçtiğimiz yedi günde özellikle Ontology (ONT), Theta, ve Qtum tokenleri iyi performans göstererek Bitcoin’e karşı yüzde 20 ile 40 arasında kazanç kaydetti. Fakat Bitcoin, Ethereum, Ripple, ve Bitcoin Cash gibi büyük kripto para birimleri değer kaybettikçe tokenler hareket kaybettiler.

Facebook Kripto Para Piyasası Üzerinde Etkili Olmadı

Facebook tarafından kripto para birimi reklam yasaklarının kaldırılması BTC ve diğer kripto para birimleri fiyatlarına etki etmedi. Sürpriz olmadı çünkü reklamların yasaklanması da piyasaya etki etmemişti.

O dönem ana akım medya kuruluşlarının ve analistlerin büyük çoğunluğu dijital varlıkların piyasa değerlenmesindeki düşüşün Facebook tarafından getirilen kripto reklamları yasağına bağladılar. Ancak piyasaya herhangi bir şekilde etkisi olmadığı açıktı.

facebook kripto para piyasasını etkiledi mi
facebook kripto para piyasasını etkiledi mi

Facebook’un kripto reklamları yasağını kaldırması, çeşitli sosyal medya platformlarında ve online platformlarda kripto para birimini kabul etme görüşünün artmasını tetikledi. Fakat önemli olan Facebook’un bu yasağının arkasındaki mantığı anlamak. Ocak ayında Facebook kripto reklamları yasakladı çünkü ICOlardan ve token yatırımcılarının muhtemel kayıplarından sorumlu olmak istemedi.

Son günlerde CBOE başkanı Chris Concannon ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’ nun ICOlar ve token satıcılarına yatırım yapan yatırımcıların peşinden gideceğini söyledi.

Kayıt dışı coini ilk öneren grup, kayıt dışı bir tahvil de ortaya çıkarmış olabilirdi. Bunu satan herkes kayıt dışı bir sigortacı farz edilebilirdi.  Eğer birilerine kayıt dışı bir tahvil sattıysanız, onlar da mahkemeye gitmeye karar verirse, sorumlu olursunuz.

Concannon, geleneksel finans piyasası içerisinde kripto para piyasasını öneren ilk büyük finans enstitüsünü temsil ediyor.

US SEC tarafından yapılan potansiyel denetimler nedeniyle çok yüksek ihtimalle Facebook’un avukatları ICO reklamları konusunda platformu teşvik etti. Bunun üzerine Facebook hızlı bir şekilde reklamları yasakladı.

Son açıklamasında Facebook, kripto reklamlarına izin verileceğini fakat ICO reklamlarındaki yasağın devam edeceğini ilan etti. Facebook ürün yönetimi direktörü Rob Leathern şöyle konuştu:

Bu kısıtlamalar göz önüne alındığında, reklam vermek isteyen herkes bunu yapamayacak. Fakat geri bildirimleri dinleyeceğiz, bu politikanın nasıl çalıştığına bakacağız ve bu teknolojiyi geliştirmeye devam edeceğiz. Eğer gerekirse zamanla tekrar düzeltme yapabiliriz.

Piyasa Nereye Gidiyor?

Facebook olayının her halükarda kripto para piyasasına kısa vadede etki etmeyeceği düşünüldüğünde dijital varlıkların eğilimleri sadece piyasanın durumuna bağlanacak.

Şu anda kripto para piyasasındaki düşük hacim devam ediyor, Bitcoin’in hacmi 4.5 milyar dolardan 3.5 milyar dolara düşerken Ethereum’ un hacmi ise 1 milyar doların altına düştü.

Eğer önümüzdeki 24 veya 48 saat içerisinde büyük dijital varlıkların hacmi artmazsa piyasanın düzeltici bir büyük ralli başlatması olası görünmüyor. Kısa vadede daha çok değer kaybedebilir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya