Home Altcoin Altcoin Haber Merkez Bankları Ulusal Kripto Para Fikrine Sıcak Bakmıyor

Merkez Bankları Ulusal Kripto Para Fikrine Sıcak Bakmıyor

Merkez Bankları Ulusal Kripto Para Fikrine Sıcak Bakmıyor


0
Thomas Moser, merkez bankalarının, ulusal kripto para (CBDC’ler) geliştirilmesi konusundaki ilgisinin azaldığına inanıyor.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Moser, Business Insider’a bu haftaki yaptığı açıklamada, merkez bankaları arasında CBDC (central bank-issued digital currencies) veya “ulusal kripto para birimi” ihraç etmenin öncelikli çıkarları olmasına rağmen, “finansal istikrar düşünüldüğünde, bu sürecin getireceği belirsiz etkilerden dolayı istek tekrar azaldı.”dedi.

“Herkesi heyecanlandıran bütün bu teknik gelişmeler, işin kavramsal politika boyutunu ikinci sıraya atıyor. Mevcut durum şu ki; herkes gelişmeleri izliyor, bazıları yavaştan bunu deniyor, ama bence herkes bunun için birbirini bekliyor. “Biri yapsın da biz de ardından yapalım.” der gibi. “

Devamında Moser, dijital para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zincirinin, “e-frank”ı ihraç etmek için henüz çok ilkel olduğunu belirtti.

Moser, merkez bankalarının, ulusal dijital para birimine şuan daha şüpheci baktıklarını söyledi. Bir ülkenin para biriminin dijital versiyonuna sahip olmasının büyük sonuçları olabileceğini de ekledi.

“Tüm paranızı, tüm tasarruflarınızı kağıtlarla saklamak oldukça zahmetli. Bir tıklamayla paranızı kilitleyebilseniz ya da İsviçre Ulusal Bankası’nda yeni bir hesap açsanız çok daha kolay. Piyasalar çok volatil oldu diyelim, iyi zamanlarda herkes faiz getiri amacıyla parasını bankada tutar, kötü zamanlar gelince de, herkes parasını cihazlarına alır. Bu durumla nasıl başa çıkabileceğimizi düşünmemiz gerekiyor.”

Moser’a göre, CBDC’ler doğrudan bankalarla rekabet edecekti, bu da her para ihracının (genişleme, piyasa para sürülmesi durumunun) dikkatlice düşünülmesi gerektiği anlamına geliyordu. Moser daha sonra İsviçre Ulusal Bankası’nın resmi olarak “kripto paralara karşı tarafsız olduğunu” ekledi:

“Endişelenmiyoruz, çünkü aldırmıyoruz.”

Haziran ayı başındaki Money 20/20 konferansında, Moser da bu noktayı vurgulayarak, “merkez bankalarının iyi bir iş çıkardığı sürece, ortadan kalkması için gerçek bir ihtiyaç yoktur” dedi.

İsviçre

ICO için yasal düzenlemelerde ılımlı olması ve vergi muafiyeti sunmasından dolayı, kripto dostu bir ülke olarak bir itibar kazanmıştı. Bu hafta başında, İsviçre’nin hükümet üyelerinden biri, blok zinciri hakkında da olumlu konuştu ve “bir gün tüm ekonomimize nüfuz edeceğine” dair inancına dikkat çekti.

Yazarın Notu

Merkez Bankalarının milletlere ait olmadığını ve tüzel kişilikler olduğunu unutmamak gerekir. neticede kendi çıkarlarını düşündüklerinden ve şuan ki sistemlerinin getirdiği faydaları kaybetmemek için topa en son gireceklerdir. Neticede, yazıda da belirtildiği üzere, şuan paranız bankada duruyor ve banka bunu kullanıyor. hiçbir şey yapmasa bile, paranın orada durmasıyla oluşan hacmi referans göstererek kendisine kredilibilite sağlıyor. Ama bir panik durumda kağıt paralarınızı hemen çekemezsiniz. Kripto olursa anında çekersiniz o zaman banka ortada kalır, komple sistem çöker. Yeni dünya çok hareketli olacak.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya