Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Amerikan Parlamentosu Kripto Paraya Dokunmak İstiyor

Amerikan Parlamentosu Kripto Paraya Dokunmak İstiyor

Amerikan Parlamentosu Kripto Paraya Dokunmak İstiyor


0
Amerika kripto para  ile ilgili düzenlemeler paymak istiyor. A.B.D Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ nin bir üyesi olan Warren Davidson CNBC’ de katıldığı “Squawk Box” programında kripto para piyasası için düzenleyici bir çerçeve çizmek gerektiğini söyledi. Davidson’ a göre Amerika Birleşik Devletleri’nin sermaye piyasasının güçlü ve canlı kalmasını sağlamanın yolu ICOlara kesin bir düzenleme yapmaktan geçiyor.


Amerikan Parlamentosu Kripto Paraya Dokunmak İstiyor

Düzenlemelerin nasıl şekillenmesi gerektiği konusunda hükümet yetkililerinin, düzenleyiciler de dahil, kripto para piyasasında çalışan insanlarla görüştüklerini ifade etti.

Amerika kripto para ve ICO düzenlemelerinin nasıl olacağı konusunda net bir açıklama yapmıyor. Ancak bir yandan yatırımcıları korurken diğer yandan piyasanın DLT (dağınık defter teknolojisi)’nin faydalarını sunmaya devam etmesine inanıyor

“Düzenleyici Arbitraj” Endişesi

Düzenleyicilerin yatırımcıları korumak zorunda olduklarını yenileyerek ekledi:

Şu anda ilk halka arz daha karmaşık ve daha pahalı. Şirketler de menkul kıymetler satarken esasen menkul kıymetler teklifleri yerine beyaz kağıtlar hazırlıyorlar. Bundan dolayı bir düzenleme arbitrajı olduğuna dair bir endişe var.

Davidson, ülke kanunlarının ICO uyumluluğunu daha az külfetli hale getirdiğini açıklamak için İsviçre finansal otoritesi (FNMA) nin 16 Şubat 2018’ de yayınladığı yönergelere atıfta bulundu.

ABD’de ise mahkeme kararlarının farklı bir şekilde işlenmesinden dolayı bir bütünlük oluşmaması yönünde bir endişe var.

Davidson piyasayı korumak istediklerini ifade etti:

Dağıtılmış defterin geniş bir teknolojiye nasıl aktarabileceği konusunda blockchain gerçekten dönüştürücüdür, belki bir bakıma internet de öyle. İşte bu yüzden, birileri ilk coin sunumu yaptığında başladıkları bu büyük dağıtılmış defter projesinin menkul kıymet mi veya farklı bir şey mi olacağını bilemezsiniz.

ICOlar ve kripto paraları düzenlemedeki bir zorluk da onların emtia ya da menkul kıymetler olarak mı düzenleneceği konusu.

Davidson SEC’ in geçen hafta Ether’ in bir emtia olduğunu, menkul kıymet olmadığını söylediğini hatırlattı.  Bunu söylerken SEC’ in kurumsal finansman bölümü başkanı William Hinman’ ın 14 Haziran’ daki açıklamasına atıfta bulunuyordu:

Ether şu anda yapılandırıldığı şekliyle federal yasalara göre bir menkul kıymet değildir ve öyle düzenlenmeyecektir.

İşlemler İzlenebilir

kripto para izlenebilir

Yasa dışı amaçlar için kullanılan dijital para birimleri sorulduğunda Davidson, dijital para birimlerinin izlenemediği gibi bir algı olsa da nakit paraya göre daha izlenebilir olduğunu söyledi.

İzlenebilirliğin dijital para birimlerine entegre edilebileceğinin altını çizerek, Mt. Gox gibi çözüme kavuşturulan olayların işlemlerin izlenebildiğini gösterdiğini ifade etti.

Dijital para birimleri gözle görülür piyasanın ötesine genişlerse, hangi noktaya geldiğinde sistem için bir endişe oluşacağı sorulduğunda Davidson şöyle cevap verdi:

Şu an yarım trilyon dolarlık oldukça küçük bir piyasa ve çoğu dijital para birimi, para olmaya çalışmıyor, onlar ancak birer borsa aracı. Geleneksel menkul kıymetlerin üzerinde fayda sağlıyorlar.

ICOlar İçin Çeşitli Düzenleme Yöntemleri

Bu arada dünya genelinde devletler ICOları en iyi şekilde nasıl düzenleyecekleri konusunda çaba sarf ediyorlar.

Çin ve Pakistan tamamen yasakladı.

Tayland sermaye piyasası otoritesi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu ay içinde 5 tane ICO geliştirmeyi planladıklarını geçenlerde açıkladı. Bir kurum yetkilisi ticari niteliği olan ve kolayca kontrol edilebilen projelerin değerlendirileceğini söyledi.

Kenya Sermaye Piyasaları Kurumu geçen ay ICOlar ve dijital para birimi konularıyla ilgili tüm düzenlemeleri hazırlayacak bir hükümet kuruluşunun geliştirilmesini önerdi.

Güney Kore Parlamentosu 2017 yılındaki yasağın ardından ICOları yasallaştırmayı ve hükümetin dikkatli incelemesi altına almayı içeren bir öneri getirdi.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu piyasa uygulamalarını inceledikten sonra bazı ICOları, tekliflerini değiştirmeye ya da durdurmaya zorladı.

Bu arada Japonya ICOların tüm katılımcılara KYC doğrulaması sağlaması şartını içeren genelge önerileri yayınladı.

Özetle Amerika kripto para ve ICO konusunda düzenlemeler yapmak istiyor. Bekleyip sonuçları birlikte göreceğiz.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya