Home ALTCOİN HABER IOTA Üçüncü Nesil Blockchain

IOTA Üçüncü Nesil Blockchain

IOTA Üçüncü Nesil Blockchain
0
0
IOTA, üçüncü nesil Blockchain.  Blockchain inanılmaz ve dahice bir buluştur. Teknoloji uzmanları, bunun, internetin icat edilmesinden bu yana en önemli dijital teknolojik gelişme olduğuna inanıyor.

IOTA, Üçüncü Nesil Blockchain

 

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Blockchain‘in dünya üzerinde ki en etkili teknoloji olacağına inanılıyor. Ekonomimizin hemen hemen tüm sektörlerine ve hayatımızın farklı alanlarına nüfuz edecek yıkıcı bir teknoloji biçimi olarak görülüyor.

 Blockchain Nedir?

Blockchain, merkezi bir kontrol olmaksızın çalışan, hatasız, dijital ve dağıtılmış bir ağdır. Evrensel olarak erişilebilen, birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşan bir ağ üzerinde çalışan geniş, küresel, bir dijital defterdir. Bu ağ üzerinde birçok farklı işlem gerçekleştirilebilir.

Blockchain 1.0

Bu ilk Blockchain’dir ve Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmiştir. Dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, bunun üzerinde çalıştığı için iyi bilinmektedir.

Blockchain 1.0, tüm işlemlerin ayrıntılı kaydını tutan ve ardından belirli bir sistemdeki işlemleri güncelleyen dağıtılmış bir defterdir. Bir işlem gerçekleştiğinde, defterin güncellenmesi ağdaki tüm node’lara bildirilir.

Blockchain 2.0

İlkine kıyasla, çok daha gelişmiş bir blockchain’dir. 19 yaşındaki Kanadalı bir öğrenci olan Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiştir. Bu blockchain, ağ üzerinde çalışan akıllı sözleşmeleri yönettiği için popülerdir.

Akıllı sözleşmeler, sadece iki kurum veya kişi arasında imzalanan kendi kendini yürüten sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler finansal işlemleri yürütebilir, yönetebilir, doğrulayabilir ve yerine getirebilir. Dünyanın önde gelen kripto paralarından biri olan Ethereum, bu blockchain üzerinde çalışır.

IOTA  Teknolojisi

IOTA, dünyanın en gelişmiş teknolojilerinden birine sahip bir platformdur. Tangle adı verilen gelişmiş bir veri yapısı kullanan 3. nesil hatasız, dijital ve dağıtılmış bir ağdır. Tangle, DAG veya Directed Acyclic Graph‘ı kullanan kendine özgü bir veri yapısıdır.

Başlangıçta JINN mikroişlemci gibi donanım girişimleri için tasarlandı ancak sonra kendi alanında gelişti ve şimdi bir dizi diğer önemli girişimlere odaklamış durumda. IOTA; blockchain 1.0 ve blockchain 2.0’dan daha üstün , izin gerektirmeyen, açık kaynaklı, dağıtılmış defter olarak tanımlanabilir.

Sahip olduğu ağ, Tangle veya blockchain 3.0 olarak kabul edilebilir. Herhangi bir block biriktirmediği için blockchainden farklıdır. Blockchain‘in adını her işlemden sonra oluşturulan blocklardan aldığını unutmayın. Tangle üzerindeki bir nodedaki işlemler, bitişik nodelar tarafından doğrulanır.

Bu nedenle, blockchain’in aksine, boyut olarak büyümeye devam etmez. Ağ iota olarak bilinen bir dijital para birimi kullanır. Iota tokenleri bu ağ içinde gerçekleşen işlemlere güç sağlar.

Tangle’ın Faydaları

Bu platform, bir çok yönden diğerlerinden daha üstündür. Bunlardan biri ölçeklenebilirliktir. Önceki Blokchain‘ler, para arzı ve ağ ölçeklenebilirliği kısıtlamaları nedeniyle genişleme söz konusu olduğunda sınırlamalara sahiptir. Tangle sonsuz ölçeklenebilir ve çok büyük boyutta genişleyebilir.

, kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmiyor. Tangle tüm kullanıcılar için ücretsizdir. İşlem yaptığınıda yada diğer işlevleri yerine getirdiğinizde ücret alınmaz.  Ayrıca diğer projeler gibi fork, hard fork  ve soft fork gibi kavramlar IOTA için geçerli değildir. Bu da  hiçbir zaman ödeme tehdidi olmadan stabil olacağı anlamına gelir.

Diğer blockchainlerin aksine, hacklenme ve diğer saldırı türlerine karşı bağışıklığa sahiptir. Bütünlüğü ihlal edilemeyen üstün bir ağdır.  Tangle’in, yakında tüm kripto para işlemleri için yeni nesil ağ olması bekleniyor. Bu ağ, güvenliği kırılamadığı, hızlı ve ölçeklenebilir olduğu için tercih edilmektedir.

Tangle’ın, 4. Dijital Devrimde büyük bir rol oynaması bekleniyor. Bu, internetli eşyalar, değerler interneti ve akıllı sözleşmeleri yürütmek gibi en son teknolojilere güç sağlamak için kullanılacağı anlamına gelmektedir

 

AirDrop Zamanı

 

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close