Home ETHEREUM HABER Ethereum Madenciliği Değişiyor. Peki, Sizin Eylem Planınız Ne?

Ethereum Madenciliği Değişiyor. Peki, Sizin Eylem Planınız Ne?

Ethereum Madenciliği Değişiyor. Peki, Sizin Eylem Planınız Ne?
0
0
Geçen yıl Mart ve Nisan aylarında Ethereum’un ani yükselişi, kripto paralarda altına hücuma benzer bir durum yarattı. İnsanlar google ile “altı tane ekran kartını bir araya getirerek nasıl kolay yoldan yatırım geri kazanılır” ın yollarını aratmaya ve pahalı ekran kartları almaya başladı.

Ethereum madenciliği
Ethereum madenciliği

CryptoCompare ve WhatToMine gibi sitelere baktığınızda yaptığınız yatırımı birkaç ay içinde geri kazanacağınız ve kara geçmeye başlayacağınız yazıyor. Elini çabuk tutup gerekli donanımı alan ve bu işe girenler kazançlı çıktı fakat sonrasında işler değişti. Yoğun talep nedeniyle yaşanan ekran kartı temini sıkıntısı nedeniyle Mayıs-Haziran gibi bu işe girenler ancak bir yıl sonra kendilerini amorti edebileceklerini fark ettiler.

Ethereum madenciliği yapacak olanların bilmediği bir şey vardı. O da Ethereum, madenciliği zorlaştıran kapalı devre bir mekanizmaya sahip. Hash değeri ya da hash gücü, sizin Ethereum networkunda yer alan matematiksel problemleri çözme hızınızı gösteren rakamlar. Ethereum madenciliği zorlaştırmaya çalışıyor ki bir blok 12 saniyede oluşturulabilsin.

Ethereum madenciliği yapacak olanların bilmediği bir diğer şey almış oldukları donanımla ilgili. Bu donanımla directed acyclic graph (DAG) dosyası 30,000 blockchain üretiyor. Ve bu DAG büyüdükçe ekran kartının hash değeri yavaşlıyor. Bu durum platformdaki tüm madencileri etkilerken belli bir yerden sonra bazı ekran kartlarını diğerlerinden daha fazla etkiliyor.

Zaman ASIC Zamanı

Artık madencilik işlemlerini ekran kartlarından çok daha hızlı yapan ASIC’ler (Application-specific integrated circuit- işe özel makine) var. Bu makineler bilgisayarların aksine sadece belli bir iş için kullanılıyor. Mesela sadece belli bir kripto para madenciliği yapmak gibi. Böylece hem gereksiz donanım bulundurmuyor hem de ısı ve enerji kaybını önleyerek daha verimli çalışıyor.

Zcash’in (Equihash) kullandığı ya da Ethash ve Monero (CryptoNight) gibi algoritmalar ASIC-işlemez şekilde tasarlanmış. Fakat üreticiler ekran kartıyla madenciliği boşa çıkaracak makineler geliştirdiler. Dünyanın en büyük ASIC üreticisi Bitmain, ekran kartı madencilerini endişeye sevk eden Equihash,  Ethash ve CryptoNight için ASIC geliştirdi. Tabi geliştiriciler buna engel olmak için bazı önlemler aldılar. Mesela Monero çatallaşmaya (hard fork) giderek ve CryptoNight’ta güncelleştirme yaparak, Bitmain kullanarak madencileri durdurmaya çalıştı. Ayrıca ASIC geliştiricilerini zora sokmak için algoritmasını yılda iki kere güncelleme kararı aldı.

Ne var ki bunlar sadece kaçınılmaz olanı ertelemeye yarıyor. Sia’nın geliştiricisi David Vorick, her zaman genel amaçlı bir makineden daha iyi bir ASIC’in üretileceğini iddia ediyor. Ayrıca geliştiriciler çatallaşmaya gitse de ASIC madencilerinin her zaman bir yolunu bulacağını söylüyor. Monero’nun geliştiricisi Riccardo Spagni de ona katılıyor. Uzun vadede onlara engel olabilecek bir yol yok.

Spagni:

“Aslında sadece yeni ASIC’ler çıkıncaya kadar onları oyalamış oluyoruz.  Herkes sürekli bir yenisini alıyor. Yakında ASIC’ler konferanslarda eşantiyon olarak dağıtılır hale gelecek.”

O zaman Ethereum ve ekran kartı madencilerinin durumu ne olacak?

Bunun iki cevabı var:

  1. Ya makinelerini dağıtıp iyi birer oyun bilgisayarına çevirip satacaklar,
  2. Ya da tamamen ASIC’ler hâkim oluncaya kadar kazmaya devam edecekler.

Tabi Ethereum ASIC’e karşı tedbirlerini artırırsa, madencilik için yeni bir coin seçmeleri gerekecek. Hangi ekran koruyucusuna sahip olduğunuza göre değişmekle beraber hala Ethereum Classic veya Equash temelli Zcash ve Monero madenciliğine devam edebilirler. Ya da risk alarak hash değerlerini ümit vadeden kripto paralara yönlendirebilirler. Belki de Ethereum’un başlangıçta yaptığı gibi büyük kazançlara denk gelebilirler.

Sıradaki büyük kripto paranın ne olacağına dair bahse girmek istemeyenler, Nicecash networku gibi platformlar için madencilik yaparak kazanç sağlayabilirler. Nicecash, bir havuzdan kendi adına madencilik yapılan sistemlerin aksine, madencilik yapmak isteyenlere makinelerinin güçlerini kiralayan ve networka katkılarına göre bu kişilere ödeme yapan bir sistem. (coininsider)

AIRDROP ZAMANI

tags:

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close