BTC : 84750 ₺ ETH : 2811 ₺ XRP : 2.185 ₺ LTC : 429.1 ₺ USDT : 7.296 ₺ XLM : 0.7695 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Uzmanlar uyarıyor: Bitcoin volatilitesi dipte, sert hareket kapıda

Uzmanlar uyarıyor: Bitcoin volatilitesi dipte, sert hareket kapıda

Uzmanlar uyarıyor: Bitcoin volatilitesi dipte, sert hareket kapıda
0
huobi_koinmedya

Bitcoin fırtına öncesi sessizlik durumunu yaşıyor olabilir. Bitcoin volatilitesi son 1 yılın dip değerinde. Fiyatlarda sert dalgalanmalar başlayabilir mi?


Bitcoin volatilitesi dipte

Skew tarafından hazırlanan rapora göre Bitcoin volatilitesi son 1 yılın dip değerinde ve %46 bandına düşmüş durumda. Geçmiş dönemlerde volatilite değerleri bu seviyelere gerilediğinde fiyatlarda ciddi dalgalanmalar gözlenmişti. Yakın zamanda Bitcoin fiyatlarında hareketlenmeler başlayabilir.

Aşağıda Skew’in analizini görüyoruz.

Bitcoin volatilitesi Bitcoin volatilite değerleri 2020’nin ilk çeyreğinde %50’lere gerilediğinde Korona salgınının da etkisi ile volatilite 4 kat artış göstererek %200’lere çıktı.

koinmedya_brave

2019 yılındaki verilere baktığımızda ise Nisan-Mayıs 2019 döneminde volatilite değerleri %50’lere geriliyor. Bu dönemin ardından volatilite %50’den %130’lara sıçradı. Kısaca Skew’in analizinden şu yorumu çıkarabiliriz: %50 bir nevi volatilitede trend değişim sınırını oluşturuyor. Veriler bu sınıra gerilediğinde Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar artıyor.

Bundan sonra sorulması gereken soru şu:

Volatilite sonucu fiyatlar, yukarı doğru mu yoksa aşağı doğru mu hareket edecek?

Geçmiş yıllarda volatilitenin düştüğü bazı dönemlerde birikimin arttığına şahit olduk. Şu anda bu durumu destekleyen verileriler var. Bazı balinalar Bitcoin’lerini borsalardan çekerek kendi şahsi wallet’larına aktarıyor. Benzer şekilde kurumsalların da Bitcoin satın aldıklarına şahit oluyoruz. Bu konuya ünlü yatırımcı Tudor’un piyasaya girmesini ve Bitcoin ETP’lerin Avrupa borsalarında işleme başlamasını örnek olarak verebiliriz. En son İsviçre merkezli Amun şirketinin Bitcoin üzerinden çıkarılmış finansal ürünleri Avrupa’nın en büyük ikinci borsası Deutsche Boerse’ de listelenmeye başladı.

koinmedya_brave

Ancak Bitcoin madencilerinin konumu da önemli. Ödül yarılamasından sonra Bitcoin madenciliği kârlılığını koruyorsa madenciler Bitcoin biriktirmeye devam edecektir. Bu durum Bitcoin üzerindeki satış baskısını azaltacaktır.

Kaynak