Loading...
btc
BTC
-4.59%
Bitcoin
66.346,41 USDT
eth
ETH
-5.72%
Ethereum
3.458,17 USDT
bch
BCH
-6.96%
Bitcoin Cash
436,45 USDT
xrp
XRP
-4.83%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-4.63%
Litecoin
75,98 USDT
bnb
BNB
-4.31%
Binance Coin
598,10 USDT
sol
SOL
-7.61%
Solana
146,94 USDT
avax
AVAX
-4.29%
Avalanche
30,90 USDT
ada
ADA
-5.62%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-3.99%
Poladot
6,25 USDT
doge
DOGE
-6.16%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-6.51%
Shiba Inu
0,00 USDT

Binance BTC Fiyatı Ne Kadar? Nereden Öğrenilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yatırımları güvende tutmak ve olası risklerden kaçınarak kazançlarını sürdürülebilir kılmak kripto paraya yönelen herkesin ortak dileği. Bu sebeple bitcoin edinmek isteyen yatırımcıların en fazla tercih ettiği adreslerden biri Binance. Çünkü,  2018 yılı itibarı ile birçok farklı kripto para biriminin alınıp-satılması için platform oluşturmuş olması ve sahip olduğu işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olma özelliğine sahiptir.


Dünyadaki tüm para piyasalarında gündem siyaset ve ekonomi dinamiklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak, kendi iç dinamikleri doğrultusunda hareket eden ve yatırım risklerini minimize ederek yatırımcılarını güvende tutmayı amaçlayan kripto para birimleri, ülkelerin merkez bankaları tarafından şekillendirilen para piyasalarına karşı önemli alternatiflerden bir yöntem olma yolunda ilerliyor. Tüm bu sebeplere bağlı olarak yatırımlarını kalıcı ve sürdürülebilir kılmayı hedefleyen birikim sahipleri diğer kripto borsalarının yanı sıra Binance BTC fiyatı ne kadar? Nereden öğrenilir şeklinde araştırmalar yaparak en güvenli yol ve yöntemi belirlemeye çalışıyor.

Yatırımları güvende tutmak ve olası risklerden kaçınarak kazançlarını sürdürülebilir kılmak kripto paraya yönelen herkesin ortak dileği. Bu sebeple bitcoin edinmek isteyen yatırımcıların en fazla tercih ettiği adreslerden biri Binance. Çünkü,  2018 yılı itibarı ile birçok farklı kripto para biriminin alınıp-satılması için platform oluşturmuş olması ve sahip olduğu işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olma özelliğine sahiptir.

Bitcoin Nedir?

Geleneksel yatırım ve ödeme araçlarına bir alternatif olarak ilk kez 2009 yılında dolaşıma sokulan Bitcoin, kısa süre içerisinde kazandığı popülerlik sayesinde gerek alım-satım piyasasında, gerekse yatırım amaçlı alımlarla tüm dünyada dikkat çeken bir yükselişe sahip olmuştur. Günümüzde birçok farklı kripto borsasında işlem gören Bitcoin(BTC), şeffaf yapısı ve merkeziyetsiz bir yapıya sahip oluşu sebebiyle dünya finans sisteminde kendine yer edindi. Sınırlı arza sahip oluşu ve barındırdığı teknoloji sayesinde birçok finansal kuruluşa ve yatırımcıya alternatif oluşturan Bitcoin, potansiyeli yüksek, enflasyonu düşük bir yatırım aracı olma yolunda önemli mesafeler kat etmiştir.

Gerek dünya piyasalarına ilk giriş yapan kripto para birimi oluşu, gerekse sahip olduğu teknoloji sayesinde farklı sektörlerin ortaya çıkmasını sağlamış olması bitcoin’i diğer kripto para birimlerine karşı avantajlı kılıyor. Piyasadaki arz ve talep dengesini sağlıklı ve sürdürülebilir kılmak amacıyla arz sayısını sınırlı tutması, benzer teknolojik alt yapılara sahip birçok kripto para biriminin doğuşuna da öncülük etmiştir. Günümüzde birçok yatırımcı bitcoinin avantajları ve dezavantajları konusunda araştırmalar yaparak yatırımlarına yön vermektedir.

Bitcoin Fiyatları

Bitcoin fiyatları dünyanın en güçlü para birimleri arasında ilk sıralarda yer alan ve değeri ülkelerinin merkez bankaları tarafından belirlenen ABD Doları, Euro veya İngiliz Sterlininin aksine arz ve talebe göre belirlenmektedir. 1 bitcoin fiyatı belirlenirken, madencilikle elde edilen tüm tüm coinlerin toplam değeri hesaplanır ve bu birim piyasadaki mevcut coin sayısı ile çarpılarak güncel fiyat belirlenir.

Kripto paraların değeri, insanların ihtiyaç hissettiği ve sahip olmak istediği her şey gibi arz ve talebe göre belirlenir. Bitcoin veya farklı isimlerle piyasada alıcı bulan tüm coinlerde talep arzdan daha fazla olduğunda değer artışı gerçekleşir. Piyasaya çıktığı 2009 yılında maddi olarak herhangi bir değer atfedilmeyen bitcoinin güncel fiyatı 2023 Mayıs ayı itibari ile 1 bitcoin 26.840 ABD doları karşılığı olan 531.013.00 Türk Lirası değerindedir.

2021 yılı içerisinde 65.000 ABD doları seviyelerini gören ve muazzam bir gelişme göstererek tüm yatırım araçları içerisinde zirveye oturan bitcoin, özellikle pandemi dönemindeki istikrarsız piyasa verilerine bağlı olarak oldukça sert bir şekilde düşüşe geçmiş ve zaman içerisinde yeniden toparlanarak yatırımcıların dikkatini yeniden cezbetmeye başlamıştır.

Bitcoin Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Bitcoin herhangi bir ülkenin merkez bankasından resmi olarak piyasaya verilmediği gibi, o ülke tarafından kullanılan para politikası araçları, enflasyon oranları, büyüme oranları, işsizlik ölçümleri gibi piyasaya yön veren veriler de bitcoinin değerini belirlemede etken değildir. Kripto paralar adeta ‘’değeri depolamak’’ olarak adlandırılabilecek bir davranış sergiler. Bu sebeple bitcoin ve diğer kripto paraların değeri, kendi iç dinamikleri içerisinde farklı nedenlere bağlı olarak belirlenir.

  • Üretim maliyeti
  • Arz ve talep miktarı
  • Piyasada işlem gören kripto para birimi sayısı
  • Medyada ve haberlerde çıkan kripto para açıklama ve analizleri
  • Regülasyonlar

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri zaman içerisinde güvenilir bir ödeme sistemine dönüşmesi ve gizliliğin mutlak şekilde korunmasını sağlaması sebebiyle tercih edilmektedir. Ancak kripto para piyasasının cazibesine ve yüksek kazanç ihtimallerine dayalı öngörülerle bilinçsizce alım-satım yapmak sorunlara yol açabilir. Bu sebeple uzmanlar tarafından güvenilirliğini kanıtlamış Binance vb. gibi kurumlar aracılığıyla ve küçük yatırımlarla alım yapılması önerilmektedir.

Not: Makalede yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi olmayıp, sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.