BTC : 81803 ₺ ETH : 2805 ₺ XRP : 2.123 ₺ LTC : 412.6 ₺ USDT : 7.034 ₺ XLM : 0.7564 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerini alabilir!

Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerini alabilir!

Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerini alabilir!
0
huobi_koinmedya

Ripple sınır ötesi ödeme sektöründeki en güçlü rakibi SWIFT’in yerine geçebilir! Kurduğu uluslararası transfer ağıyla, San Francisco merkezli blockchain şirketi Ripple SWIFT ‘in yerine geçeceğini iddia ediyor.


Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerini alabilir mi?

Her gün dünya genelinde bankalar, şirketler ve finansal kurumlar arasında milyarlarca dolar fon transferi gerçekleşiyor. Bu fon transferlerinde kullanılan en yaygın yöntem ise Swift’in kurmuş olduğu uluslararası finansal ağ olarak biliniyor.

1973 yılında kurulan SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), BIC (Bank Identifier Codes) olarak bilinen banka tanımlama kodu sayesinde dünya genelinde neredeyse tüm bankaları tanımlayabilir.

Bu güvenli ağ, fon transferlerine bir Swift kodu vererek finansal işlemlerin, hem kayıt altına alınmasını hem de transferin güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

koinmedya_brave

ripple-sinir-otesi-odeme-devi-ripple-swift-yerini-alabilir

Ripple SWIFT gibi, uluslararası finansal işlemlerde taraflar arası para transferlerinde aracı bir platform olmayı hedefliyor.

Ripple Swift ‘in hakim olduğu bu sektöre rakip olma hedefiyle, banka ve finans kuruluşları arasında anlık ve düşük maliyetli uluslararası para transferleri gerçekleştiren alternatif bir ödeme ağı geliştirdi. Ve şimdi de Ripple sınır ötesi ödeme devi SWIFT’in yerine geçebileceğini iddia ediyor.

Ripple SWIFT rekabetinde son durum

Ripple kurucusu Chris Larsen, XRP’nin sınır ötesi devi Swift’in yerini alabileceğini iddia ediyor. Larsen, şirketin XRP’yi, 11.000‘den fazla banka ve finans kurumu tarafından kullanılan geleneksel uluslararası ödeme ağı Swift’in yerine geçirmeye hazırladığını söylüyor.

koinmedya_brave

Dahası yeni bir röportajda Larsen, bankaların işlemleri onaylamak için Bitcoin’in proof-of-work sistemine güvenmeyeceğini söyledi.

Ünlü yönetici, bir madencinin veya bir madencilik havuzunun, ledgeri yeniden yazmaya ve çift harcamalar yapabilmeye yetecek hash gücüne ulaşması ile ortaya çıkacak %51 saldırı riskine işaret ediyor. Ve bu yüzden de bankaların Bitcoin’i çok riskli bulduklarını düşünüyor.

“Madenciler geçmiş emirleri değiştirebilirler. Bu yüzden muhtemelen, küresel finansal sistemin, Swift ve muhabir bankacılığın yerine proof-of-work algoritmalarını benimseyeceğini düşünmüyorum. Oysa XRP Ledger’in, mevcut verimsiz sistemin yerine geçebileceği zaten kanıtlanmış durumda diyebiliriz. ”

Bitcoin %51 saldırısının maliyeti günlük 334.703 dolar!

Blockchain ağlarına yapılan %51 saldırılarının teorik maliyetini takip eden Crypto51’e göre, şu anda Bitcoin ledgerini devralmaya yetecek bilgi işlem gücünü toplamak, saatte 334.703 dolara mal olacak.

XRP’nin ise madenciliği yapılamaz ve konsensüs sağlamak için, Bitcoin’den tamamen farklı bir protokol kullanır. Ripple, işlemleri gerçekleştirmek için önerilen bir dizi güvenilir doğrulayıcıları denetler.

ripple-sinir-otesi-odeme-devi-ripple-swift-yerini-alabilir

Bknz: Ripple borsası ile ilgili detaylar gelmeye başladı – İşte yeni nesil kripto para borsası! Ripple sınır ötesi

Ayrıca Larsen, Ripple’nin kurumsal odaklı bir şirkete dönüşürken, Swift’in başlangıçtaki hedeflerine körü körüne bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi.

“Sanırım, bir tür tüketici merkezli şirket olarak yola çıktık. Bununla birlikte, gerçekten maksimum güce sahip olmak için, mevcut finansal oyuncularla çalışan bir kurumsal şirket olarak, mevcut finansal sisteme meydan okuyanların çok daha başarılı olacağını çabucak gördük. Çünkü bunlar zaten, yüz milyonlarca müşteriye ve bu temel probleme sahip olan şirketler.”

“Birçok yönden, belki de sundukları hizmetin %80’i gayet iyiydi; yani kendilerini değişmek zorunda değiller. Ancak 70’lerde inşa edilmiş bir sisteme bağımlı kaldıkları için temelde sınır ötesi ödemelerde birtakım sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. – Swift ve bu muhabir bankacılık sistemi, gerçekten de berbat.”

Ripple sınır ötesi ödemeler hakkında daha fazlası için tıklayınız.

 Kaynak

Etiketler: