BTC : 63605 ₺ ETH : 1579 ₺ XRP : 1.215 ₺ LTC : 286.2 ₺ USDT : 6.878 ₺ XLM : 0.4779 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Petro coin karşılıksız çıktı

Petro coin karşılıksız çıktı

Petro coin karşılıksız çıktı
0
huobi_koinmedya

Petro coin karşılıksız çıktı. Petro coin bildiğiniz gibi Venezuela’nın petrole dayalı olarak lanse ettiği kripto para.


Petro coin karşılıksız mı?

Venezeula lideri Maduro küresel düzenin kendine dayattığı kısıtlamalardan ve kurtulmak için kripto paraya yönelmişti. Büyük bir duyuru ile tanıtılan Petro coin şu ana kadarki performansının pek başarılı olduğu söylenemez.

Venezuela Parlamentosu Petro coini ülkenin petrol rezervlerine endekslemişti. Daha doğrusu Petro coinin değeri doğrudan çıkarılan 5 milyar varil petrole dayalı olarak tanımlanmıştı. Ancak son veriler  Petro coinin yalnızca 30 milyon varil petrol karşılığı olduğunu ortaya koydu.

koinmedya_brave

20 Kasım tarihli Reuters haberine göre bu bilgilendirmeyi doğrudan Venezuela başkanı Nicolas Maduro yaptı. Bu duyurunun birçok nedenden ötürü tam olarak ne anlama geldiği pek açık değil. Yapıla duyuru, Petro’nun esasen hiçbir şey tarafından desteklenmediğini kanıtı oldu. Yani Petro’yu ülkenin fiat para birimi Bolivar’dan daha iyi yapan hiçbir şey yok.

Venezuela hükumeti ülkeye uygulanan dolar ambargosunu Petro ile delmeye çalıştı. Teminat olarak ise petrolünü gösterdi. Petro eğer güven verseydi bu yapılan mantıklı bir hamle olabilirdi. Ancak gelinen noktada anlaşılıyor ki Bolivar ne kadar değersizse Petro da o kadar değersiz.

Maduro devamında Petro’ya karşılık olarak bu kadar az sayıda varilin ayrılabilmiş olması konusunda ABDyi suçladı. Petrol firması PDVSA’ya uygulanan yaptırımlar daha fazla miktarda petrolün saklanmasını engellemiş görünüyor.

Petro’nun en kötü yanı ise her hangi bir değere malik olabileceğini gösteren hiçbir işaretin olmaması. Venezuela Merkez Bankası Petro’yu kabul etmiyor. Yani Merkez Bankasına gidip elinizde Petro olduğunu ve bunu Bolivar’a ya da başka bir para birimine dönüştüreceğinizi söylediğinizde aldığınız cevap aynen şu: “Bunu yapamayız.”

koinmedya_brave

Daha da kötüsü ülkenin en büyük bankası Petro’yu kabul etmezken Maliye Bakanlığı emekli maaşlarını Petro ile ödemeye devam ediyor. Ancak Petro’yu Bolivar’a dönüştürebilecek resmi bir mecra bulunmuyor.

Ülkedeki enflasyon oranı her ölçüldüğünde birbirinden açık ara farklı değerler çıkacak da dengesini yitirmiş durumda. Venezuela ekonomisinin ve Petro’nun geleceği şu an için tamamen belirsiz.

Petro hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: