BTC : 66094 ₺ ETH : 1637 ₺ XRP : 1.38 ₺ LTC : 319.4 ₺ USDT : 6.756 ₺ XLM : 0.5546 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Ölen altcoin sayısı giderek artıyor

Ölen altcoin sayısı giderek artıyor

Ölen altcoin sayısı giderek artıyor
0
huobi_koinmedya

Ölen altcoin sayısı giderek artıyor. 2017 yılında yaşanan lale devri artık uzak bir anı. O zaman FOMO dalgası sonucu neredeyse her altcoin inanılmaz oranlarda yükseliş kaydetmişti. Bugün ise kripto paraların çoğu eriyor ve birçoğu da bu kışı çıkaramayabilir.


Ölen altcoin sayısı giderek artıyor – Coin kıyameti mi yaşanıyor?

Kripto para piyasasının toplam değeri bugün 200 milyar dolar civarında. Piyasa değeri Ocak 2018’de 800 milyar dolar ile zirve yaptıktan sonra büyük bir düşüş yaşamıştı. Bu yıl ise yeni bir yükseliş çabası, toplam kripto para piyasa değerini 380 milyar dolara kadar taşımıştı. O zamandan bu yana ise yüzde 50 çöküş yaşadı. Altcoinlerin çoğu ise ölmeye yüz tuttu.

Bu arada altcoinlerin çok azı bu yılki kazançlarını koruyabiliyor. Bazıları ise iki yıl önceki büyük pumptan evvelki seviyelerine kadar çöktüler. Böyle bir şey bir daha görülmeyebilir. Ancak buradaki tek pozitif durum, toplam piyasa değerinin hala yılın başındaki değerinden yüzde 60 artıda olması. Tabii bunun hepsi de Bitcoin’e ait.

İlgili – Bitcoin TOP 50 altcoinin yüzde 85’inden daha iyi performans gösterdi

koinmedya_brave

Mesela gizlilik odaklı kripto Zcash’e bakalım. Trader DonAlt, başlangıçtaki fiyatı ile kıyaslandığında bu kripto paranın sıfır seviyesine geldiğine dikkat çekiyor.

DonAlt, “Eğer ZEC’in açılışının ikinci günü 10,000 BTC yatırım yapsaydınız (Tanrı korusun) şimdi sadece 2 BTC’niz kalırdı.”

Yüzde 90 dump yaşayan sadece ZEC değil. Ripple’ın XRP tokeni de kötü günler yaşıyor. Hem de San Francisco merkezli finans ve teknoloji şirketinin yaptığı onca ortaklık ve sağlam temellere rağmen. Öyle görünüyor ki kripto topluluğu, şirketin manipüle edebileceği merkezli bir tokene yatırım yapmak istemiyor.

koinmedya_brave

XRP şu an 0.225 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri de 10 milyar doların altına dump yaptı. Sınır ötesi ödemeler tokeni en son Kasım 2017’deki dump öncesi bu kadar düşük seviyede olmuştu. Öyle görünüyor ki XRP yeniden 0.20 dolara doğru gidiyor. XRP zirvesinden bu yanan yüzde 94 değer kaybetti.

İlgili – Korkutan Ripple XRP fiyat tahmini – 0.07 dolara düşüş mümkün mü?

Çok ve az kaybedenler

Momentum kazanmada başarısız olan başka bir altcoin ise Bitcoin Cash. BCH piyasa değeri şu an 4 milyar dolar civarında ve Aralık 2017’deki 4,000 dolarlık zirvesinden bu yana yüzde 94 dump gördü.

Yüzde 90 ve üzeri değer kaybeden diğer coin ve tokenler ise şöyle: Stellar, Tron, NEO, Iota, Dash, VeChain, Ethereum Classic, Ontology, NEM, Qtum, Augur, Nano, Bitcoin Gold.

Sadece yüzde 60 değer kaybeden bir avuç kripto para var ki bunlardan biri de Bitcoin. Livecoinwatch’a göre diğer böyle altcoinler arasında Binance Coin, Bitcoin SV, Cardano, Cosmos, LEO, Chainlink ve Huobi Token var. Bunlardan üçü borsa merkezki kripto varlıklar.

Bu yıl bir altcoin sezonu olmadı ve öyle görünüyor ki kripto kışı yaklaşırken yatırımcılar da altcoinlere para vermek istemiyor.

Kaynak

Etiketler: