BTC : 79024 ₺ ETH : 2770 ₺ XRP : 2.19 ₺ LTC : 412.2 ₺ USDT : 6.975 ₺ XLM : 0.7423 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Mahkemeden şok karar: Bitcoin çalmak suç değildir!

Mahkemeden şok karar: Bitcoin çalmak suç değildir!

Mahkemeden şok karar: Bitcoin çalmak suç değildir!
0
huobi_koinmedya

Bitcoin çalmak suç mu? Rus mahkemesine göre değil. Çünkü 100 Bitcoin’i çalınan bir kişinin tazminat talebi başvurusu geri çevirdi. Mahkemeye göre kripto paraların hiçbir yasal dayanağı yok.


Bitcoin çalmak suç değildir!

Rusya’da bir ceza mahkemesi, birçok ülkede suç sayılabilecek bir olayı suç saymadı. Çünkü davaya konu olan şey Bitcoin. Mahkemeye göre sanal paralar, diğer varlıklar ile aynı özelliklere ve yasal dayanaklara sahip değiller. Bundan dolayı BTC’leri çalınan bir kişinin tazminat başvurusunu geri çevirdi.

Bu dava 2018 yılına kadar gidiyor. Kendilerini Rus istihbaratı FSB ajansları gibi tanıtan iki kişi ve onların suç ortakları, bir kişiyi kaçırarak kendilerine 5 milyon ruble ya da 90,000 dolar nakit vermeye zorladılar. Aynı zamanda kurbandan o zaman 900,000 dolar değerinde olan 99.7 BTC de aldılar. Kaçırma olayından suçlu bulunan bu iki kişi sekiz ve on yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili – Mahkeme, kripto borsası Cryptopia kullanıcıları lehine karar verdi

koinmedya_brave

Kripto paraların yasal bir dayanağı yok

Tabii dava davam ederken, olayın kurbanı mahkemeye çalınan fonların da iadesi için başvurdu. Mahkeme kısmen kurban lehine karar verdi. Çünkü bu suçu işleyenlerin 5 milyon ruble çaldığını ve iade etmeleri gerektiğine karar verdi. Ancak konu kripto paralara geldiğinde mahkeme bu talebi karşılamayacağını bildirdi. Çünkü kripto ve diğer sanal paralar Rusya yasalarınca yasal bir değişim aracı olarak tanınmıyor.

Tabii olayın kurbanı daha sivil mahkemeye de başvurarak şansını deneyebilir. Gelecekte mahkemenin kararı ne olur bilinmez. Ancak buna rağmen mevcut karar kripto para sektörü için dikkat çekici. Çünkü Rusya mahkemesi Bitcoin çalmak suç değildir diye ilan etmiş durumda. Bu karar gelecekte diğer davalar için de emsal bir karar oluşturur.

İlgili – Rusya, Bitcoin’e el koyma yasası getiriyor

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler: