Joe Biden kripto para kararnamesini imzaladı! İşte detaylar

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden uzun süredir beklenen kripto para kararnamesini imzalayacak. Kararname ile ilgili detaylar açıkladı.

Joe Biden kripto para kararnamesini imzaladı! İşte detaylar

Amerika Birleşik Devletleri, kripto paraların düzenlenmesine ilişkin adımı atıyor. Başkan Joe Biden, kripto para kararnamesini imzaladı. Başkan Biden tarafından bugün imzalanan kararname, çeşitli federal kurumları etkin iletişim için sektöre yönelik yaklaşımlarını ele aldı.

Uzun süredir ABD’nin bu adımı atacağı konuşuluyordu. Geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Jerome Powell’ın, kongre önündeki mülakatında haftalar içerisinde açıklanacağını belirttiği yürütme emri  tamamlandı ve başkan tarafından imzalandı.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Kripto para kararnamesi sektör için ılımlı bir perspektifte olduğu için kripto piyasası yükselişe geçti. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre ABD, kripto paralar özelinde altı başlığa dikkat çekiyor.

Beyaz Saray, dijital varlık alanında liderliği sürdürmeyi amaçladıklarını belirtti. Kararnamede diğer dikkat çeken başlıklar ise şöyle;

  • ABD’li tüketicilerin ve yatırımcıların korunması,
  • Finansal istikrarın sağlanması ve küresel risklerin ortadan kaldırılması,
  • Yasa dışı kullanımdan kaynaklanan risklerin azaltılması,
  • Teknoloji ve ekonomik rekabet edebilirlikte ABD liderliğini teşvik etmek
  • Güvenli ve uygun maliyetli finansal hizmetlere adil erişimi sağlamak

Bu yürütme emri kripto para düzenlemelerine karşı ilk ciddi adım olma özelliği taşıyor.  Ancak Uzun zamandır beklenen bu kararnamenin, ticaret platformları da dahil olmak üzere kripto ile ilgili şirketlerin uyması gereken kuralları da içermediğini belirtmekte fayda var.

Kararnamenin daha katı olacağına dair beklentiler vardı. Ancak Biden yönetimi daha ılımlı bir pozisyon alınca piyasa olumlu bir hava esti.


Kararnamede merkez bankası resmi dijital parası (CBDC) çalışmalarına da hız verilmesi gerektiği belirtildi.

İlgili: CBDC nedir?

“Potansiyel bir Amerika Birleşik Devletleri CBDC’sinin araştırılması ve geliştirilmesine aciliyet vererek, ihraç edilmesi ulusal çıkar olarak kabul edilmelidir. Emir, ABD Hükümetini, potansiyel bir ABD CBDC’si için teknolojik altyapı ve kapasite ihtiyaçlarını Amerikalıların çıkarlarını koruyacak şekilde değerlendirmeye yönlendiriyor.”

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarca Coinmarketcap verilerine göre son 24 saatte %9,8 artış gösterdi ve 42,379 dolara yükseldi.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

kripto para Joe Biden kripto para kararnamesini imzaladı! İşte detaylar

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Joe Biden kripto para kararnamesini imzaladı! İşte detaylar
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.