Brezilya’da kripto para düzenlemesi meclisten geçti

kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Brezilya Kongresi, Bitcoin ve Ether ödemelerini yasallaştıran kanun tasarısını kabul etti. Brezilya’nın alt meclisi, ülkedeki kripto ödemelerini yasallaştıran ve bankaların sektörde hizmet sunmaya başlamasını sağlayan ve uzun zamandır beklenen kripto yasa tasarısını nihayet kabul etti. Esas olarak ülkenin kripto para birimi sektörünün gözetimini sağlamayı amaçlayan tasarı, 31 Aralık’ta görev süresi sona ermeden önce Başkan Jair Bolsonaro’nun onayına sunulacak.

Kripto para düzenlemesi yasalaştı

Kabul edilirse, yasa tüm kripto borsalarının ve diğer kripto saklayıcılarının lisans almasını gerektirecek. Düzenleme, özellikle dijital varlıkların ve hizmet sağlayıcılarının net bir tanımını sağlryor ve dolandırıcılık ve kara para aklamaya karşı hükümler getiriyor. Aktif kripto servis sağlayıcılarının da ülke içinde fiziksel bir ofis kurmaları gerekecek. En önemlisi, yasa tasarısı, kripto servis sağlayıcılarının şirket ve kullanıcı fonlarını net bir şekilde ayırt etmesini gerektiriyor. Tasarı ayrıca şirketlere, ağır para cezalarını ve hatta hapis cezalarını riske atan yerleşik kuralları ihlal edenlere uymaları için bir ödemesiz süre sağlıyor.

kripto para

Bu hamle, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan FTX’in çökerek yatırımcıları büyük ölçüde savunmasız bırakmasından günler sonra geldi. Yeni atanan FTX CEO’su John Ray III’ün “kurumsal kontrollerin tamamen başarısızlığı” olarak tanımladığı olayda, Sam Bankman-Fried’in yaklaşık 10 milyar dolarlık müşteri fonunu kendi özel ticaret şirketi Alameda Research’e gizlice aktardığı söyleniyor. Bu, Brezilya düzenleyicilerinin müşteri fonlarını ayırma konusuna vurgu yapmasının nedenlerinden biridir.

Bugünkü hareket, Bitcoin’in geçen yıl El Salvador’un yaptığı gibi resmi para haline geldiği anlamına gelmese de, kripto düzenleme tartışmasının yedi yılı aşkın süredir devam ettiği göz önüne alındığında, Brezilya için büyük bir kilometre taşı. Blockchain analiz firması Chainalysis’in en son Global Adoption Crypto Index’ine göre Brezilya, aktif kullanıcılar tarafından dünya çapında 7. sırada yer aldı. Firmanın yakın tarihli bir raporuna göre, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 arasında yaklaşık 143 milyar dolarlık kripto para birimi Brezilya’ya aktı ve bu da onu Güney Amerika ülkeleri arasında en büyük alıcı haline getirdi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Brezilya’da kripto para düzenlemesi meclisten geçti
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.