Bu dev ekonomi, kriptoyu ödeme yöntemi olarak yasallaştırıyor

Kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brezilya, kripto parayı bir ödeme yöntemi olarak yasallaştırıyor. Yakın gelecekte mal ve hizmetler için kripto ile ödeme yapmak yasal olacak. İşte detaylar…

Brezilya kriptoyu ödeme yöntemi olarak yasallaştırıyor

Brezilya, Bitcoin‘i resmi ödeme aracı olarak henüz belirlemedi, ancak bir sonraki en iyi şeyi yaptı: ülke çapında ödeme aracı olarak kripto para birimlerini yasallaştıran bir yasa çıkardı ve dijital para birimlerinin benimsenmesine ve ekosistemin genişlemesine düzenleyici bir destek sağladı. Brezilya Temsilciler Meclisi, ülkede ödeme aracı olarak kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıran düzenleyici bir çerçeveyi onayladı.

PL 4401/2021 koduyla imzalanan belge, ülkenin Merkez Bankası’nın gözetiminde “ödeme anlaşmaları” tanımına sanal para birimlerinin dahil edilmesini sağlıyor. Halihazırda onaylanan ve yürürlüğe girmesi için sadece Cumhurbaşkanı’nın imzasını gerektiren yasa, mal ve hizmetler için kripto para birimleriyle yapılan ödemelere yasal statü veriyor, ancak onlara resmi para statüsü vermiyor.

kripto

Brezilya, kripto para birimi düzenlemesi ve yatırımcılar arasında benimseme açısından önemli ilerleme kaydetti. Şu anda Latin Amerika’da en fazla kripto para ETF’sine sahip ülke ve ülkenin büyük bankalarının ve komisyoncularının çoğu şu anda kripto para yatırımlarına açılmaya çalışıyor. Brezilya’nın en büyük özel bankalarından biri olan Itaú bile, gelecekteki yatırımcılara yönelik hizmet paketinin bir parçası olarak varlıkları tokenize etmeye çalışıyor.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra, konuyu denetlemekle görevli kurum veya ofisi belirlemek hükümetin yürütme organına (başkan ve bakanları) bağlı olacak. Yalnızca menkul kıymetler olarak sınıflandırılan tokenlar CVM’nin yetki alanına giriyor (Brezilya’nın SEC’e eşdeğer kurumu). Bugüne kadar bu alana en çok müdahil olan kamu kurumları, ülkenin kendi Merkez Bankası ve CVM olmuştur. Buna ek olarak, yasa, kripto para birimi takas platformlarının işletilmesinin yanı sıra kripto para birimlerinin güvenilir üçüncü taraflarca saklama ve idare hizmetleri için kurallar belirliyor.

kripto

Kanun, bir merkez bankası dijital para biriminin ihracına ilişkin herhangi bir düzenlemeden bahsetmemektedir; ancak ülke bu konuda şimdiden önemli ilerleme kaydetti. Düzenlemenin en önemli yönlerinden biri, borsanın müşterilerinin fonlarını kendi finansal işlemleri için kullandığı FTX’e benzer bir durumu önlemenin bir yolu olarak, hizmet sağlayıcıların kendi fonlarını müşterilerinin fonlarından ayırma yükümlülüğüdür.


Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bu dev ekonomi, kriptoyu ödeme yöntemi olarak yasallaştırıyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.