1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Bitcoin’de yükselişe işaret eden 3 önemli on-chain metrik

Bitcoin’de yükselişe işaret eden 3 önemli on-chain metrik

Bitcoin’de yükselişe işaret eden 3 önemli on-chain metrik
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı hareketlenme kaydederken, 3 kritik on-chain metrik 2022 yılı bitmeden önce kısa vadede yeni bir ralli olabileceğinin işaretini sergiliyor. Ayrıntılara bakalım.


Bitcoin’de yükselişe işaret eden 3 önemli on-chain metrik

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatte yüzde 5 yükseldi. Bu da iyimser bir senaryo için ipuçları veriyor. Ancak önemli 3 on-chain metrik BTC fiyatı için sırada ne olacağına dair işaretler içeriyor. Bunların neler olduğuna ve neye işaret ettiğine bakalım.

Bitcoin 15.475 dolarda dip yapmış olabilir

Bitcoin fiyatı son bir ayda 16.000 dolar seviyesinin altına kayarak 15.475 dolarda yılın en düşük seviyesini kaydetti. Burası bir açıdan önemli. Çünkü BTC fiyatı burada dibi görmüş olabilir. Böylece buradan yükselmeye başlar.

Şimdilik 15.475 dolarda eşit dipler oluştu ve bu da Bitcoin için yerel dip fiyatı belirliyor. Bundan dolayı 2022 yılı sona ermeden yeni bir ayı piyasası rallisi görebiliriz. Kısa vadede BTC ralli yapabilir. Bir de 3 on-chain mekriğin ne gösterdiğine bakalım.

İlgili – Bitcoin fiyatı 3 aylık düşen trend çizgisini kırdı: Güncel BTC teknik analizi

Aktif Bitcoin adres sayısı

Birincisi aktif Bitcoin adres sayısı ve bu metrik 15 Haziran’da 1 milyonun altına düşmüştü. Ardından Bitcoin büyük bir düşüş yaşamıştı. 4 Kasım’a kadar 1 milyonun üzerine çıkmak için çok girişim oldu. Hepsi de başarısız.

Şimdi ise işler değişiyor. Çünkü 30 günlük aktif adres ortalaması son beş ayda 922.000’den 965.000’e yükseldi. Yüzde 4,5’lik yükseliş, kademeli olarak piyasaya iyimserliğin döndüğünü gösteriyor.

Bitcoin’de yükselişe işaret eden 3 önemli on-chain metrik

Aktif Bitcoin adres sayısı grafiği

Başka bir indikatör de 30 günlük Piyasa Değerinin Gerçekleşmiş Değere Oranı (Market Value to Realized Value – MVRV). Bu indikatör de BTC sahipleri arasında iyimserliği gösteren başka bir veri. Bu veri şu an -%6.2. Son üç haftada -%18.2’den bu seviyeye yükseldi. Bu da son bir ayda BTC alan yatırımcıların kayıplarının düştüğünü gösteriyor.

Yatırımcılar artık Bitcoin’in yaklaşan performansı konusunda eminler.

İlgili – Bitcoin teknik indikatörlerinden büyük hareket sinyali

Son olarak ise borsalara olan coin akışı dengesi indikatörü var. Bu veri, borsalara giren ve çıkan coinleri takip ediyor. Eğer coinler borsalara akarsa, bu yatırımcıların satmak istediğinin işareti. Ama tersi olması durumunda yatırımcılar coin alıyor demek.

İlginçtir ki 23 Kasım’da borsalardan 46.710 BTC çıkışı oldu. En son borsalardan 40.000 coinin üzerinde çıkışlar 18 Haziran ve 27 Ekim’de olmuştu. Ardından Bitcoin fiyatı sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 3 ralli yapmıştı. Mevcut duruma ise Haziran senaryosu uygun geliyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Bu veriler şunu gösteriyor. 2022 yılı bitmeden BTC fiyatı 20.000 dolara doğru ralli yapabilir. Önündeki kritik direnç ise 19.235 dolarda.

İlgili – Teknik indikatörden Bitcoin için “Al” sinyali: BTC ayı piyasası bitti mi?

Kaynak

Etiketler: