BTC : 83337 ₺ ETH : 2837 ₺ XRP : 1.881 ₺ LTC : 359.4 ₺ USDT : 7.655 ₺ XLM : 0.59 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriDeFi
  3. İşte beklenen açıklama: Ethereum kurucusundan DeFi yorumu

İşte beklenen açıklama: Ethereum kurucusundan DeFi yorumu

İşte beklenen açıklama: Ethereum kurucusundan DeFi yorumu
0

DeFi çılgınlığı devam ederken Ethereum kurucusundan DeFi yorumu geldi. Ethereum kurucusunun DeFi hakkındaki açıklamaları dikkate alınmalı!


Ethereum kurucusundan DeFi yorumu

DeFi platformları özünde bir dApps (blockchain tabanlı uygulama) ve birçoğu Ethereum blockchain’i üzerinde işlem görüyor. Ethereum’daki dApps’ler eğlence, şans oyunları, finans, borsa ve sosyal medya şeklinde çeşitleniyor. DeFi ve DeX platformları ise özünde finans ve borsa uygulamaları.

Bu platformlar oldukça yüksek kullanıcı sayısına ve işlem hacmine ulaşabiliyor. Ayrıca bu uygulamaların büyük çoğunluğu kendi tokenlarını da çıkarıyor.

En popüler DeFi platformları; Compound, Maker, Aave, Synthetix Network ve Kyber Network. Bu platformların ve diğer DeFi platformlarının değerinde 2017 yılını andıran gelişmeler yaşanıyor. Piyasaya sürülmesinin ardından 10 hatta 100 kat değer kazanan DeFi tokenları var.

koinmedya_brave

2017-2018 ICO çılgınının sonu hüsranla sonuçlandı. Birçok kripto para projesi çöktü ve kripto para piyasaları “kripto kışı” olarak adlandırılan kriz dönemine girdi. Toplam kripto para piyasalarının değeri 100 milyar bandına kadar geriledi.

DeFi projelerindeki olası bir kriz sadece DeFi tokenlarının değerini değil Ethereum ve Chainlink başta olmak üzere birçok altcoinin değerini olumsuz etkileme olasılığı var. Yani DeFi’de meydana gelecek olası bir kriz, domino etkisi yaparak tüm kripto para piyasalarına yayılma etkisi var.

Piyasa YAM krizinden ders almalı!

Geçtiğimiz günlerde YAM isimli DeFi platformunun dakikalar içerisinde değerini sıfırlaması geçiştirilebilecek bir hadise değil. 160 milyon dolar bir anda buhar oldu. Bu kadar çürük bir proje 160 milyon dolar para toplayabiliyor. Diğer DeFi tokenlarının kalitesini ölçecek bir araç ise elimizde yok. Bu nedenle temkinli yatırım yapmakta yarar var. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de bu konuya dikkat çekiyor.

İlgili: DeFi platformu YAM dakikalar içerisinde çöktü! DeFi’ler ICO çöplüğüne döner mi?

Buterin kısaca diyor ki DeFi konusunu pek anlamadıysanız anlayana kadar düşük rakamlarla bu işe girin.

Yukarıdaki açıklamalar duygusal değil rasyonel DeFi yatırımı kararı almamız gerektiğini gösteriyor.

Kaynak

Total
0