1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto hack: Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı ABD yaptırımı

Kripto hack: Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı ABD yaptırımı

Kripto hack: Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı ABD yaptırımı
0

Birleşmiş Millerler raporuna göre 2 milyar dolarlık siber vurgunda bulanan Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı ABD yaptırıma hazırlanıyor. Kuzey Kore yönetimi ise suçlamaları reddediyor.


Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı yaptırım

Kuzey Kore devleti tarafından desteklendiği ve finanse edildiği iddia edilen gruplara yönelik ABD yönetimi yaptırıma hazırlanıyor. Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı ABD’nin planladığı yaptırımlarda geçtiğimiz dönemde Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan rapor etkili oldu.

Lütfen Bkz: Birleşmiş Milletler: $2 milyar’lık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi

Birleşmiş Milletlerin hazırladığı rapora göre Kuzey Koreli Bitcoin hackerları, çoğunluğu Asya ülkelerinden olmak üzere 20’ye yakın ülkede siber saldırı düzenlediler. Raporda Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarının 2 milyar dolarlık Bitcoin’e haksız biçimde el koydukları ileri sürülüyor.

koinmedya_brave

ABD’de yaptırımlardan sorumlu ofis (OFAC), Kuzey Kore’den yaptırıma maruz kalacak üç topluluğun adını zikrediyor. Bu gruplar; Lazarus Grup, Bluenoroff ve Andariel. ABD’li üst düzey güvenlik bürokratı Sigal Mandelker, Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarının haksız biçimde elde ettikleri fonlar ile Kuzey Kore yönetiminin gizli silahlanma programlarını desteklediklerini belirtiyor. Mandelker, uluslararası toplumu Kuzey Kore kökenli siber saldırılar karşısında ortak hareket etmeye çağırıyor.

Lütfen Bkz: Hackerlar şehirlerden fidye olarak Bitcoin talep ediyor

Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarının birçok siber saldırının faili olduğu iddia ediliyor. Hackerlar özellikle Güney Kore ve Japonya merkezli hedeflere siber saldırıda bulunuyor. Hackerların hedefinde sadece Bitcoin borsaları yok. ATM’lerden SWIFT ağına birçok hedef siber saldırısına maruz kalabiliyor. Pyongyang yönetimi ise ileri sürülen suçlamaları reddediyor. Söz konusu siber saldırılarla bir ilgilerinin olmadığını belirtiyor.

ABD yönetimi, söz konusu Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına destek olan kurumların ABD topraklarındaki varlıklarına el koyacak. ABD’nin bu çağrısına diğer ülkeler de olumlu cevap verirse yaptırımlar diğer ülkelerde de söz konusu olacak.

Kaynak