BTC : 82421 ₺ ETH : 1.856 ₺ XRP : 45.76 ₺ LTC : 7.686 ₺ USDT : 353.1 ₺ XLM : 0.2419 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Forbes: Kurumsal yatırımcı Trump’a rağmen Bitcoin’e yöneliyor

Forbes: Kurumsal yatırımcı Trump’a rağmen Bitcoin’e yöneliyor

Forbes: Kurumsal yatırımcı Trump’a rağmen Bitcoin’e yöneliyor
0

Trump’ın 2019 yılında Bitcoin hakkında attığı tweeti oldukça gündem oldu. Trump’ın Bitcoin aleyhine karşı tutumuna rağmen kurumsal yatırımcı Bitcoin’e yöneliyor.


Kurumsal yatırımcı Trump’a rağmen Bitcoin’e yöneliyor

2019 yılının Haziran ayında Bitcoin 14 bin dolara gördü. Bu ilginin ardından ABD Başkanı Trump, Bitcoin aleyhinde tarihe geçen aşağıdaki tweet’i paylaştı.

trump bitcoin

Yukarıdaki tweet’te Donald Trump şu ifadeleri kullanıyor:

koinmedya_brave

“Bitcoin ve kripto paraların taraftarı değilim. Bunlar para birimi değiller, aşırı dalgalı ve zemini zayıf. Regüle edilmemiş kripto paralar uyuşturucu ticareti ve diğer illegal faaliyetleri kolaylaştırabilir.”

Bu tweet’in devamında Başkan Trump, ABD dolarının küresel gücünden ve istikrarından bahseden başka tweet’leri takipçileri ile paylaştı.

Ancak Trump’ın Bitcoin aleyhine takındığı tutumunun aksine ABD merkezli kurumsal firmalar Bitcoin’e karşı yoğun ilgi gösteriyor. Grayscale yatırım firması,  kurumsal firmaların Bitcoin ve kripto para piyasalarına girmesini kolaylaştırıyor. Grayscale’in Bitcoin tabanlı finansal ürünlerine gelen talebin %88’i kurumsal yatırımcılardan geliyor.

Lütfen Bkz: Haftanın Önemli Bitcoin Haberleri: BTC’de gelişmeler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Aşağıdaki grafikte Grayscale firması tarafından yönetilen Bitcoin tabanlı ürünlerin değerindeki değişimi görüyoruz.

trump bitcoin3 trilyon dolara yakın fonu yöneten Fidelity’nin yaptığı anket verilerine göre ABD ve Avrupa merkezli kurumsal firmaların 3’te 1’i kripto paralara yatırımda bulunuyor.

Bitcoin ve kripto para piyasalara yönelik en somut kurumsal ilgiyi ise ünlü milyarder Paul Tudor Jones’ın Bitcoin türev ürünleri satın aldığını duyurduğunda gördük.

Korona Salgını sürecinde ABD ve AB merkez bankaları krizin etkilerini minimize etmek içim piyasaya yoğun miktarda fon sürdü. Fiat paralar çevresinde aşırı genişletici politikalara yaşanmasına rağmen Bitcoin’de tam tersi bir uygulama gerçekleşti. Mayıs ayında Bitcoin arz miktarı yarı yarıya azaldı. Daha kıt hale gelen Bitcoin, kurumsal ve bireysel yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Kaynak

Total
0