BTC : 83530 ₺ ETH : 2894 ₺ XRP : 1.897 ₺ LTC : 366.5 ₺ USDT : 7.619 ₺ XLM : 0.5942 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Forbes: Kriz sonrası emlak ve Bitcoin patlama yapacak

Forbes: Kriz sonrası emlak ve Bitcoin patlama yapacak

Forbes: Kriz sonrası emlak ve Bitcoin patlama yapacak
0

Emlak ve Bitcoin patlaması kriz sonrası yaşanır mı şeklindeki bir sorunun cevabını vermek kolay değil. Ancak 1990’ların sonlarına ait tarihsel veriler, finansal krizlerin sıklıkla konut fiyatlarında belirgin bir artışla devam ettiğini gösteriyor.


Gayrimenkul 2000’li yıllara benzer şekilde büyürse, altın ve potansiyel olarak Bitcoin gibi güvenli liman varlıkları bir patlama gerçekleştirebilir.

Emlak ve Bitcoin patlama yapabilir

Konut piyasasının 2020 yılının ikinci yarısında ciddi bir satış yapacağı tahmin ediliyor. ABD, Japonya, Güney Kore, Singapur ve diğer sıcak piyasalar azalan talep ile mücadele ediyor.

Son yıllarda konut fiyatlarının yüksek seviyelerde kaydedildiğini gören Makati, Filipinler gibi nüfusun yoğun olduğu piyasaların da yıl sonuna kadar % 15 ila % 20’lik bir düşüş görmesi bekleniyor.

koinmedya_brave

Konut piyasasının orta vadeli eğilimi kasvetli olmaya devam ediyor. Ancak bir araştırma, bir sonraki düzeltmenin güçlü bir konut piyasası toparlanmasının başlangıcına işaret edeceğini gösteriyor.

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin konut yatırımından daha mı riskli?

Granada Üniversitesi ve Chicago Federal Rezerv Bankası tarafından yayınlanan bir araştırma makalesinde şu ifadelere yer veriliyor:

“1990’ların sonunda ve 2007’ye kadar birçok ülke konut fiyatlarında keskin artışlar yaşadı. Bu bölümler genellikle son dünyanın ekonomik ve finansal kargaşasının nedenleri arasında sayılmaktadır. Bu dönemde banka kredilerindeki çarpıcı büyüme, bu piyasa dinamiklerinden geniş ölçüde sorumlu tutulmuştur.”

Konut piyasasındaki artış

Konut piyasası, iki ana nedenden ötürü mali bir çöküşten sonra genişlemiş bir artış eğilimi gösteriyor.

Birincisi, faiz oranları nispeten uzun bir süre düşük kalıyor. Bu durum ucuz bir piyasada potansiyel alıcıların baskısını hafifletiyor.

İkincisi, ekonomik canlanmaya öncülük etmek için çeşitli teşvik biçimleri ve hükümet desteği uygulanmakta. Bu tür çabalar tipik olarak zaman içinde gayrimenkul alımlarına duyulan iştahın artmasına neden oluyor.

Bitcoin patlama

Önümüzdeki altı ay boyunca, Federal Rezerv ekonomiyi canlandırmak için durmak istemiyor.

Fed başkanı Jerome Powell, ABD’deki işsizlik oranının, 1930’larda Büyük Buhran’dan bu yana görülmeyen bir seviye olan % 25’e ulaşacağını tahmin ediyor.

Kötümser ekonomik projeksiyonların ortasında, ekonomistler ABD hükümeti üzerinde baskı kuruyorlar.

Nobel ödülü sahibi Joseph Stiglitz bu hafta başında Bloomberg ile yaptığı röportajda eksik hükümet desteğinin endişe verici olabileceğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Beni endişelendiren, yeterli devlet desteği olmayacağı, insanlar havayollarını kurtarmak için çok para harcadığımızı, ileriye doğru gitmemiz gereken ekonomiyi şekillendirmek için yeterli paramız olmadığını söyleyecekler.”

Fed’in yeni hamlesi mi olacak?

Hem ekonomistler hem de genel nüfus tarafından daha fazla teşvik için uygulanan baskı, Fed’i ekonomiye yeterli likidite sağlamaya itecektir.

On yıldan uzun bir süredir tartışmasız en büyük mali krizin ardından, Fed’in agresif duruşu muhtemelen yüksek düzeyde banka kredisine yol açacak. Bu durum, konut piyasasının 2021’e girmesini teşvik edecek ve güçlü bir on yıl boyunca kurulmasını sağlayacak.

Altın ve konut piyasası arasındaki iyi belgelenmiş korelasyon ve kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’in artan bir değer deposu olarak algılanması, konut, altın ve Bitcoin’in uzun vadede birlikte güçlü bir performans sergileyeceğini gösterebilir. Bu durumda Bitcoin patlama yaparsa yeni bir ATH’nin kaçınılmaz olduğu ifade edilebilir.

Kaynak

Etiketler: