BTC : 82946 ₺ ETH : 2812 ₺ XRP : 1.875 ₺ LTC : 358.2 ₺ USDT : 7.648 ₺ XLM : 0.5837 ₺
 1. Anasayfa
 2. Kripto Para HaberleriAltcoin
 3. Güncel Dash Coin rehberi: Dash coin nedir? Kapsamlı temel analiz

Güncel Dash Coin rehberi: Dash coin nedir? Kapsamlı temel analiz

Güncel Dash Coin rehberi: Dash coin nedir? Kapsamlı temel analiz
0

Dash coin nedir? Amerikalı geliştirici Evan Duffield tarafından geliştirilip 2014 yılında piyasaya sunulan Dash, an itibariyle CoinmarketCap verilerine göre 715 milyon dolarlık market hacmine sahiptir. İlk çıktığında adı Darkcoin olan Dash’ın ismi, daha sonra bugünkü hali olan Dash olarak değiştirilmiştir.


Dash Coin Nedir?

 

Kripto para inceme makalelerimize bugünde devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz ise, 2017 boğa koşusunda 1600 dolarlık tepe yapan ancak şuan 90 dolardan el değiştiren Dash olacak.

koinmedya_brave

Esasen Bitcoin‘in kullandığı blockchain kurulumu üzerine inşa edilen Dash, kendini geliştirmiş ve gizlilik ve yüksek işlem sayısı bakımından Bitcoin’i geçmiştir.

İlgili haber: Dash Coinbase Pro’ya eklendi

3 özellikte Dash’i tanıyalım

Masternodes

Öncelikle Dash’i tanımamız  ve kavrayabilmemiz için Masternod konseptini öğrenmemiz gerekmektedir.

Aynı Bitcoin’de olduğu gibi Dash’de de işlemleri doğrulayan ve sıralayan madenciler vardır. Ancak sistem bunları iki ayrı kısma ayırmıştır.”Masternodes ve Madenciler”.

Madencileri normal hızda işlem onayı yapan birimler olarak değerlendirirken, Masternodları herşeyin çok daha hızlı yapıldığı birimler olarak algılayabiliriz. Bir başka tabirle, madenciler havaalanındaki iç hatlar giden yolcu girişi gibi çalışırken, Masternodlar VIP girişi gibi çalışır. Yani her şey çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Tabi belli bir ücret karşılığında.

PrivateSend

Şöyle ki Bitcoin Blockchain’inin en büyük sorunu bütünüyle halka açık olmasıdır. Örnek vermek gerekirse herhangi bir Bitcoin işlemi yaptığınızda internete sahip olan herkes aşağıdaki maddeleri öğrenebilmektedir.

 • Bitcoin işleminde, gönderen ve alıcının tam adresi,
 • Gönderilen Bitcoin miktarı,

Ancak Dash, kullanıcılarına işlemlerinde gizlilik sağlayan PrivateSend denen bir hizmet sunmaktadır. Bu sayede Dash’in hiçbir işlemi izlenemez ve açığa çıkartılamaz.

 InstantSend

Yine Bitcoin üzerinden örnek vermek gerekilirse, herhangi bir Bitcoin işleminin onaylanma süresi yaklaşık 10 dakikadır. Evet oldukça fazla bir süre. Dash ise, InstanSend isimli çok özel bir hizmet sağlayarak bu sorunu çözmektedir.

InstantSend kullanan bir Dash kullanıcısının işlemleri, Masternode tarafından çok daha seri bir şekilde gerçekleştirilir.

Kısacası bu 3 Özellik Dash’i, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto paralara kıyasla bir adım öne çıkartır.

Dash coin hangi avantajları sunuyor? 

 •  Dash’in müşterilerine sağladığı en önemli avantajın gizlilik olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kullanıcılar hem kendilerini ifşa etmiyor hem de koinlerin güvenli bir şekilde muhafaza edebiliyor.
 •  Dash’in 2. büyük avantajı ise hızı ve düşük gönderim ücretidir. Bu sayede kapı komşunuza para gönderirmiş gibi dünyanın diğer ucundaki arkadaşınıza da aynı hızla ve çok düşük ücretle coin gönderebilirsiniz.

Dash Çoin Çalışma Prensibi

dash-coin-istatistik

Bu konuyu örneklendirerek anlatmakta fayda var.

Mesela Dash’a sahip olduğunuzu ve bunu Dash cüzdanınıza koyduğunuzu düşünelim. Öncelikle cüzdanınız hakkında bilmeniz gereken 2 önemli unsur var.

1- Genel adres: Bunu kullandığınız bir bankanın hesap numarası olarak düşünebilirsiniz. Bu size ödeme yapmak isteyen herkesle paylaşabileceğiniz rastgele harf ve rakamlardan oluşan bir kombinasyon dizisidir.

2-Özel Anahtar: Bunu ise kimseyle ama kimseyle paylaşmamanız gereken herhangi bir bankanın kart şifresi olarak düşünebilirsiniz.

Gelelim örneğimize, Efe’nin arkadaşına göndermek istediği 1 adet Dash’i var. Bu işlemin gerçekleşmesi için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulaması gerekir.

 • Efe özel anahtarıyla cüzdanına giriş yaparak arkadaşına 1 adet Dash’i gönderir.
 • Dash madencileri, işleminizi sıraya ekleyecektir.
 • Efe anında gönderme hizmetini yani InstantSend’i seçtiyse işlemi hemen Masternode tarafından onaylanacak, şayet seçmeseydi sıradan bir madenci tarafından 3-4 dakikada onaylanacaktır.
 • Bu hızlı aktarımdan sonra ağdaki diğer normal madencilere bilgi aktarılacak, hata olmadığından ve işlemin geçerli olduğundan emin olmak için, madenciler işlemi iki kez kontrol edecektir.
 • Ve nihayetinde Efe,  Dash’ini arkadaşına aktarmış olacaktır.

Dash ağındaki sıradan bir işlem böyle gerçekleşmektedir.

İlginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

Not: Umarız ‘Dash nedir’ sorunuza tatminkar bir cevap bulabilmişsinizdir. Rehberimizi daha mükemmel hale getirmek için, siz değerli okuyucularımızın yorumlarına büyük ihtiyaç duyduğumuzu unutmayınız. Lütfen düşüncelerini bizimle paylaşınız. Sağlıcakla kalın.