fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Constellation (DAG) nedir?

Constellation (DAG) nedir?

Constellation (DAG) nedir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merhaba sevgili okurlar. Bugün Constellation DAG Nedir? sorusuna cevap arayacağız. Constellation projesinin Temel Analiz‘i ile karşınızdayım.


Constellation DAG nedir

Constellation, yatay olarak ölçeklendirilebilir (horizontal scalability) bir blockchain işletim sistemidir.

Kategorileri: Blockchain as a service, Yapay Zekâ, Akıllı Sözleşmeler

Kısaca “yatay ölçeklenebilirlik” nedir?

Bu terim akıllı sözleşmelerin ve transaction işlemlerinin aynı anda yürütülmesiyle ilgili. Geleneksel blockchain ekosistemlerinde bu ulaşılamaz bir hedefti.

Çoğu kripto para blockchain’inde tüm uygulamalar aynı ağa bağlı. Bu da görev ve transaction’larda kuyruğa ve sonuç olarak ağlarda tıkanıklığa neden oluyor.

koinmedya_paradex

Yatay ölçeklenebilirlik bu probleme çözüm getiriyor.

2017’deki yazılara baktığımda yatay ölçeklenebilirlik, başarılması zor bir hedef olarak belirtilmiş fakat Constellation bunu başarmış görünüyor.

Burada şöyle bir benzetme yapılmış:

Bir evde parti yapılacak. Ev sahibi yiyecek ve içecekleri kendisi temin ediyor. Fakat kaç kişinin geleceği net olarak bilinmediğinden üstelik küçük porsiyonlar hâlinde hazırlanmış yiyecek/içecekler kısa süre sonra bitiyor (Geleneksel blockchain’lerdeki tıkanma durumu).

Constellation ise “yerli malı haftası” kıvamında, “Allah ne verdiyse” tadında bir parti veriyor, yani herkes yiyecek ve içecek de getiriyor. Böylece kaynak sıkıntısı çekilmiyor.

“koinmedya_binance”

Peki projenin amacı ne?

Constellation Big Data için tasarlanmış, dünyanın ilk (bu ifade kendilerine ait) blockchain projesi. Açık ve desantralize veri pazarı için altyapı sağlıyorlar.

Bu arkadaşlar diyorlar ki “Son 10 yılda verinin (data) petrolden daha değerli ve kârlı olduğunu gördük. Facebook, Apple, Amazon, Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin öncülüğünde yapay zekâ, makine öğrenmesi ve big data alanlarında önemli ilerlemeler oldu.”

Yani?

IOT (Internet of Things) ile birlikte yakın gelecekte neredeyse bütün cihazlar birbirine bağlı olup muazzam veriler üretecek. Dolayısıyla ortada büyük bir pazar var ve bu fırsatı değerlendirmek gerek.

Constellation mevcut durumdaki kötü/eksik verilere dikkat çekiyor ve mühendislik, otomotiv, havacılık gibi dünya çapındaki sayısız pek çok sektörde hatalı veri kullanımının insan yaşamına mâl olabileceğini ifade ediyor.

koinmedya_brave

Constellation Network, dünyanın en değerli kaynaklarından biri olan “veri”yi güvenli bir şekilde onaylayıp korumak için altyapı oluşturdu ve big data ile desteklenen birbirine bağlanmış bu veri dünyasını DLT (distributed ledger technology) ile geliştirdi.

Constellation (DAG) Nedir Constellation (DAG) nedir?

Mobilite

Constellation, yeni mobilite teknolojilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için veri alma ve düzenleme yeteneğine sahip bir protokol sağlıyor.

Constellation (DAG) Nedir Constellation (DAG) nedir?

Constellation (DAG) Nedir Constellation (DAG) nedir?

Constellation DAG nedir

Internet of Things

Constellation, cihazların farklı ağlar üzerinden verileri güvenli ve verimli bir şekilde iletme yeteneğine sahip olacak bir protokol altyapısı üzerinde çalışıyor.

Constellation (DAG) Nedir Constellation (DAG) nedir?

Constellation DAG nedir

Sağlık Hizmeti

Veri güvenliği ve ihlaller, tıbbi kayıt tutma, sahte ilaçlarla mücadele, klinik araştırmaların bütünlüğünün doğrulanması ve ayrıca veri şeffaflığı ve erişilebilirliği için artan hasta talepleri gibi hizmetler…

Projenin, tokenizasyon ve enerji dağıtımıyla da ilgili çalışmaları mevcut.

Ben Jorgensen, CEO / Co-founder; oldukça tecrübeli bir isim.

CTO ve Co-founder Wyatt Meldman-Floch, NASA’da staj yapmış bir veri mühendisi. Tam da bu proje için doğru yeteneklere sahipmiş gibi görünüyor.

Mobi ve Hyperledger ile partnerlikleri var.

Whitepaper açıklayıcı.

Diğer kaynaklar şurada.

$DAG token dağıtımı şu şekilde:

Constellation DAG nedir

Nisan 2017’den beri Twitter’dalar. Takipçi sayıları 15 bin. Güzel.

Telegram 11.300 takipçi.

Facebook’ta ise 106 bin takipçi var. Fake değilse çok iyi bir sayı.

DAG Token:

Son 30 günlük volatilite +%88

Son 7 gün +%42

ATH 0.03$

ATL 0.0008$

İlk trade’inden bu yana %67 düşmüş.

2019 ROI %350

Listelendiği borsalar: HitBTC, IDEX, Kucoin

Proje Twitter hesabından bir duyuru paylaştı. Buna göre Constellation ile ABD Hava Kuvvetleri arasında bir anlaşma gerçekleşmiş.

55 sn’lik videoyu izlediğimizde bu anlaşmanın gerçekleştiğine dair somut bir şey yok.

Diyeceksiniz ki US Air Force yaptığı anlaşmayı mı yayınlasaydı?

Elbette hayır; fakat son derece acemice duran bu video kuşkuya neden oluyor.

Videonun altında yer alan basın bülteni link’i de çalışmayınca şüphe daha da artıyor.

Biri bunu ekibe iletmiş ve onlar da şu link’i göndermiş:

Haber Reddit dâhil başka sitelerde de yer almış.

Coinmarketcal’da projeyle ilgili bir partnerlik duyurusu yer alıyor.

Sonuç olarak, gördüklerim ve okuduklarım doğru ise projeyi beğendiğimi söyleyebilirim; fakat bu, fiyat hareketlerinden bağımsız bir çıkarımdır.

Bugün Constellation DAG Nedir? sorusuna cevap aramaya çalıştık. İlerleyen incelemelerimizde yeniden görüşmek üzere…

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabım için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.