BTC : 84248 ₺ ETH : 2808 ₺ XRP : 2.085 ₺ LTC : 398.7 ₺ USDT : 7.326 ₺ XLM : 0.7401 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Coinmarketcap likidite verilerini de sunmaya başladı

Coinmarketcap likidite verilerini de sunmaya başladı

Coinmarketcap likidite verilerini de sunmaya başladı
0
huobi_koinmedya

Coinmarketcap likidite verilerini de kripto paraları sıralarken kullanmaya başlayacak. Amaç, kripto varlıkların piyasa sıralamasını daha adil ölçüler ile yapmak olarak açıklandı.


Coinmarketcap likidite verilerini de kripto sıralamada dikkate alacak

Eğer en sevdiğiniz altcoinin neden hala sıralamada 300’lerde olduğunu merak ediyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz. Piyasa değerini hesaplama çok karmaşık bir işlem. Piyasa sıralaması üzerinde “wash trading” (kendine karşı işlem yapma uygulaması) ile kolayca oynanabilir, yapay işlem hacmi oluşturulabilir ve sıralama da çarptırılabilir.

Şimdi ise piyasa verilerini sağlayan lider kaynaklardan biri, bu oyunu bozmak için adımlar atıyor. CoinMarketCap, sıralama metodolojisinde değişikliğe gideceğini duyurdu. Amaç kripto varlıları daha adil bir şekilde sıralamak olarak açıklandı. Yeni ölçü birimleri (likidite verileri) resmi olarak 2 Eylül Pazartesi günü açıklanacak ve tamamen işleme alınması ise 12 Kasım 2019’da gerçekleşecek.

Kripto sektörü “wash trading”i bir süre önemli bir sorun olarak gördü. Yine de bu konunun çözümü durumunda, buradan kendisine etik olmayan avantaj sağlayan borsa ve diğer piyasa katılımcılarını yeni adil olmayan avantaj yolları aramaya itecek.

koinmedya_brave

CoinMarketCap Strateji Bölümü Direktörü Carylyne Chan, bu konuda şöyle konuşuyor: “Temmuz ayında, metodolojimizin 10. bölümünde belirtilen kriterleri yerine getirmeyen kripto varlıkların Top 200’e girmesini engelleyen bir iç özellik sunduk.”

Ancak Carylyne Chan yine de şöyle bir durumun ortaya çıktığını söyledi: “Bu değişikliğin segmentasyon mantığı nedeniyle, kriterleri karşılamayan bazı kripto paralar amaçlanandan daha sert bir sıralama düşüşü yaşadı.”

Bu arada Veri Ve Şeffaflık Birliği (Data And Transparency Alliance – DATA) bu hafta ilk yuvarlak masa toplantısı yaptı. Toplantıya borsaları, güvenlik firmalarını, analitik firmalarını ve medyayı temsil eden kırktan fazla katılımcı katıldı. Toplantıda özellikle CoinMarketCap’in kripto topluluğuna daha fazla bilgi getirme çabalarının devam etmesi konusu konuşuldu. Chan ise CoinMarketCap’in kendisini bilginin ‘kapı bekçisi’ olarak görmediğini vurguladı.

Chan, sitenin kullanıcılarının gelecekte coğrafi bölge gibi verileri görüntüleyebileceklerini ve “farklı parametreler tanımlayabileceklerini” belirtti. CoinMarketCap kullanıcıları ayrıca giriş yaparak kendilerine en yararlı veri için tercihleri belirleyebilecekler.

koinmedya_brave

Herkese aynı veriyi sağlayan metodolojiden uzaklaşma, bireysel yatırımcı için veri analitiği sağlamada önemli bir dönüm noktası olabilir.

Kaynak