BTC : 1.79 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 68 ₺ LTC : 0.0008476 ₺ USDT : 340.2 ₺ XLM : 522 ₺
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel Blockstack Projesi (STX) rehberi: Blockstack STX token nedir? Kapsamlı temel analiz

Güncel Blockstack Projesi (STX) rehberi: Blockstack STX token nedir? Kapsamlı temel analiz

Güncel Blockstack Projesi (STX) rehberi: Blockstack STX token nedir? Kapsamlı temel analiz
0

Blockstack STX token nedir? Blockstack projesi geliştiricilerin ve kullanıcıların âdil ve güvenli bir şekilde etkileşime girebilecekleri, yeni nesil uygulamalara olanak tanıyan, desantralize (merkeziyetsiz) uygulamalar için yeni internet olarak tasarlanmış bir platformdur.

Blockstack STX token nedir? ( 1. Bölüm)

Sanırım en başta söylememiz gereken ve Blockstack’e dâir en çarpıcı veri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanmış ilk token projesi olmasıdır.

Kim bilir, belki de Blockstack bunun nimetlerinden biri olarak 2 gün önce (23 Ekim) Binance’te listeleneceği haberini aldı.

koinmedya_brave

Peki Blockstack STX token nedir?

Blockstack; geliştiricilerin ve kullanıcıların âdil ve güvenli bir şekilde etkileşime girebilecekleri, yeni nesil uygulamalara olanak tanıyan, desantralize (merkeziyetsiz) uygulamalar için yeni internet olarak tasarlanmış bir platformdur.

Blockstack, geliştiricilere ve tüketicilere dijital haklar getiren âdil ve açık bir internet sağlamak üzere tasarlanmış protokoller ve geliştirici araçları oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanıyor.

Dünyanın önde gelen dağıtık sistem uzmanlarından bazılarının başında bulunduğu Blockstack, kullanıcıların ekosistemde uygulamadan uygulamaya ekleyebilecekleri, şifre temelli giriş yapma gereksinimini ortadan kaldıran Blockstack ID ile birlikte kendi verilerine sahip olmalarını sağlıyor.

Sonuç: gizlilik, güvenlik ve özgürlük.

Blockctack’in Sunduğu Desantralize Bilgi İşlem Ağı Nedir, Neleri Kapsıyor?

Dijital yaşam için kişisel anahtarlar.

Kullanıcılar, tüm yazılım etkileşimlerini, e-postalarını, aboneliklerini ve sosyal ağlarını açan anahtarlara sahip olacaklar. Bu anahtarlar kullanıcıların ellerinde ve kontrolleri altındaki fiziksel anahtarlara benzer (bazı durumlarda fiziksel).

Bu sitemde şirketler artık bu anahtarları oluşturamuyor veya yönetemiyor. Çünkü güvenlik birinci sınıf bir konudur.

Kullanıcılar sağlık bilgilerini, uygulamalarını (app) ve ilişkilerini özetle hem kimliklerini hem de bu kimliğe bağlı verileri koruyan sistemler istiyor.

Kullanışlı ve denetlenebilir.

Uygulamalar, mevcut bulut uygulamaları gibi kolayca kullanılabilir olacak, ancak açık protokoller ve denetlenmelerini sağlayan kodlar ile yazılacak.

Yenilik odaklı.

Merkezi olmayan bir bilgisayardaki kod ve veriler kurumsal ve diğer sınırlardan yoksundur, sonuç olarak; küresel bir iş gücü kolayca katkıda bulunabilir ve/ya bunlardan faydalanabilir.

Blockstack teknolojisi, insanların yazılımı kullanma, yaratma ve internetten faydalanma alışkanlıklarını değiştiriyor.

Blockstack Ekosistemi nedir?

Blockstack STX token

Blockstack STX token ekosistemi; Blockstack teknolojisini, üzerinde çalışan uygulamaları ve onunla çalışan insanları destekleyen tüzel kişiler ve topluluk yapılarıdır.

Ekosistemin misyonu; tüm kullanıcılar için gizlilik, güvenlik ve özgürlüğü tesis eden ve koruyan açık ve desantralize bir interneti teşvik etmek ve geliştirmektir.

Blockstack Projesi (STX Token 2.Bölüm 

Blockstack PBC

Temel Blockstack protokolünün ve geliştirici araçlarının geliştirilmesini sağlayan, kamu yararını gözeten bir kuruluş. Blockstack PBC, Princeton bilgisayar bilimcileri tarafından 2013 yılında kuruldu ve +4 yıl süren AR-GE çalışmalarından sonra, 2017’nin başlarında Blockstack Platformu Alfa’yı başlattı. Blockstack Platformu, merkezi olmayan, blockchain tabanlı uygulamalar oluşturmaya başlamanın en kolay yolu.

Blockstack Token LLC

Stacks token’larının SEC tarafından onaylanan bir şekilde geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinden sorumlu olan işletme. Blockstack Token LLC, yasal düzenlemeler ve Stacks token’ı için mevzuata “uygunluk” üzerinde çalışmakta.

Blockstack Signature Fund

Blockstack uygulamaları ya da ekosistemin büyümesini hızlandıran araçlar ve platformlar haline getirerek ekosistemde fırsatçı yatırımlar yapan 25 milyon ABD Doları tutarındaki fonu temsil eden birçok risk sermayedarından oluşan bir fond.

Kâr Amacı Gütmeyen Vakıf

Blockstack PBC, temel dijital hakların desteklenmesine ve internet altyapısının merkeziyetsiz kalmasını sağlamaya yönelik kâr amacı gütmeyen bir vakfın oluşturulmasına yardım etmeyi amaçlamakta. Gelecekte; fonlama, araştırma hibeleri veya diğer yollarla insanları ve projeleri destekleyebilir.

İlgili: Binance SEC onaylı Blockstack STX tokeni listeleme kararı aldı
New Internet Labs
Hong Kong merkezli bağımsız bir şirkettir ve Blockstack PBC’nin erken dönem çalışanlarından ve uzun süredir Blockstack projesine katkı sağlayan Larry Salibra tarafından kurulmuştur. New Internet Labs, App Mining programının bir parçası ve merkeziyetsiz internet için bir tarayıcı geliştirmeyi amaçlıyor.

devamı için başlığı tıklayınız.

Blockstack STX token 3. Bölüm  

Blockstack projesini kim(ler) başlattı?

Proje, Princeton Üniversitesi’nden Muneeb Ali ve Ryan Shea adındaki iki mühendis tarafından kuruldu.

Bu iki isim Princeton’daki Bilgisayar Bilimleri bölümünde bir araya geldi. Bu esnada Muneeb doktorasını tamamlamıştı ve Ryan ise girişimcilik kulübünü yönetiyordu.

2013 yılında, mevcut internet sisteminin karşılaştığı güvenlik sorunları yüzünden hayal kırıklığına uğradılar ve blockchain teknolojisi tarafından korunan desantralize (merkezi olmayan) bir internet yapısı üzerinde çalışmaya başladılar.

Proje açık kaynaklı ve kodu GitHub‘da bulabilirsiniz.

Blockstack Blockstack Projesi (STX) Nedir? (Üçüncü Bölüm)

Blockstack ID (kimlik) sistemi ne sunuyor?

Kimliğiniz desantralize (merkezi olmayan) internetteki evinizdir. Kimliğiniz benzersizdir, pasaport numarası gibi, sadece sizde vardır.

devamı için başlığı tıklayınız

 

Blockstack STX Token 4. Bölüm 

 

Blockstack Tarayıcı (Browser) Nedir?

Blockstack Tarayıcı, Blockstack kimliklerini oluşturmak ve yönetmek için kullanılan bir DApp’tir. Bir kullanıcı için, standart bir tarayıcıdaki bir sekme gibi görünür. Bu sekmeden, kullanılacak DApp’leri bulabilir, kimliğiniz ve depolamanızla ilgili ayarları güncelleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Geliştiriciler, DApp’lerden gelen oturum açma isteklerini işlemek için bu tarayıcıyı kullanır.

Bir Blockstack DApp’ten, kullanıcı Blockstack butonu ile Oturum Aç’a tıklar. Bu düğmeye tıklanması, kullanıcıları “tarayıcı” iletişim kutusuna gönderir. Bu iletişim kutusu kullanıcılardan DApp’in verilerine erişmesine izin vermelerini ister.

Blockstack Blockstack Projesi (STX) Nedir? (Dördüncü Bölüm)

devamı için başlığı tıklayınız

Blockstack STX Token 5. Bölüm 

STX 

Stacks blockchain tarafından uygulanan yerel Stacks token’ı STX, Blockstack ağında birkaç temel işlemi mümkün kılıyor:

Dijital varlıkları kaydetmek

STX, kullanıcı adları, domain adları, yazılım lisansları, podcast’ler ve pek çok farklı türde dijital varlıkları kaydetmek için kullanılır.

Akıllı sözleşmeleri kaydetmek ve uygulamak

Akıllı sözleşmelerin doğrulanması, gerçekleştirilmesi ve maliyetini finanse etmek için STX gerekiyor. STX’ler aynı zamanda akıllı sözleşmeyi Stacks blockchain’e kaydetme maliyetini karşılamak için de kullanılıyor.

İşlem ücretleri

STX’ler, Stacks blockchain’de gerçekleştirilen işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Uygulamalar

Stacks blockchain’deki uygulamaların (app’s) madenciliği ve gelişimi için STX’ler kullanılır.

Yukarıdaki liste STX için nihai kullanım durumları değil. Blockstack ağı geliştikçe, proje ağ katılımcılarının STX’ler için diğer kullanım alanlarını keşfetmelerini bekliyor.

Blockstack Blockstack Projesi (STX) Nedir? (Beşinci ve Son Bölüm)

devamı için başlığı tıklayınız