BTC : 1.787 ₺ ETH : 6.79E-6 ₺ XRP : 67.7 ₺ LTC : 0.0008418 ₺ USDT : 339.1 ₺ XLM : 522.2 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin’de mahremiyeti arttıracak çalışmalar için $75 milyon

Bitcoin’de mahremiyeti arttıracak çalışmalar için $75 milyon

Bitcoin’de mahremiyeti arttıracak çalışmalar için $75 milyon
0

İsmi açıklanmayan bir oluşum, Bitcoin’de mahremiyeti arttıracak çalışmalar için 75 milyon dolar değerinde bağışta bulunabileceğini açıkladı.


Bitcoin’de mahremiyeti arttıracak çalışmalar iyi mi kötü mü?

Bazı kripto para kullanıcıları anonim işlemler için kripto paraları tercih ediyor. Kripto paralarda mahremiyet veya isimsiz (anonim) işlemler, iki tarafı keskin bıçağa benziyor. Kripto para girişimcileri ve borsalar hem yatırımcıların mahremiyet isteklerini yerine getirmek istiyor hem de regülasyonlar konusunda hukuki otoritelerle ters düşmek istemiyorlar. Kripto para yatırımcılarının mahremiyet isteğini önceleyen Monero ve Zcash gibi kripto paralar, ABD piyasalarındaki regülasyon engeli ile karşılaşıyor. ABD ve G20 ülkeleri ise haklı olarak kara para aklama ve illegal işlemlerin önüne geçebilmek için kripto para startup’ları ve kripto para borsaları için KYC (müşterini tanı) ve AML (kara para ile mücadele) protokollerini zorunlu kılıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin düzenlemeleri hakkında ABD dış işleri bakanlığında açıklama

İsmi  açıklanmayan bir kaynak, public blockchain’e sahip olan Bitcoin için mahremiyeti ve gizliliği arttıracak bir çalışma (veya araç) için 75 milyon dolarlık bir bağışta bulunabileceğini duyurdu. İki tarafı keskin bıçak derken işte tam bu noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Bir kesim, anonim işlemler için kripto para talep ediyor. Bitcoin’deki yeni mahremiyet özelliği, Bitcoin’in talebini ve fiyatı arttırabilir. Ancak bu durumda zaten hukuki çevre ile bazı sorunlar yaşayan Bitcoin, daha şiddetli regülasyonlarla karşılaşma ihtimali doğacaktır.

koinmedya_brave

Public blockchain ağlarına sahip olan kripto paralar (Bitcoin ve Ethereum gibi) bağımsız yazılımcıların geliştirdikleri uygulamalar (Dapps) ile uyumlu çalışabiliyor. Dapps çevresinin de yeni mevzuatlarla ve regülasyonlarla denetlenmeyeceği kimse garanti edemez. Çözüm ise kripto para startup’ları ve kripto para borsalarının denetçilerle uyumlu çalışmasından geçiyor.

Lütfen Bkz: G20 Toplantısı ve kripto para piyasaları regülasyonu

Kaynak

Etiketler: