1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Bitcoin boğalarının yolunu açacak teknik gelişme

Bitcoin boğalarının yolunu açacak teknik gelişme

Bitcoin boğalarının yolunu açacak teknik gelişme
0

Bitcoin boğalarının yolunu açacak teknik gelişme. Lider kripto para BTC son yaşanan 3,000 dolarlık düşüşe rağmen grafiklerde boğa bir durum oluşturmuş olabilir. Traderler bu duruma dikkat çekerek aşağıdaki grafiği paylaşıyor.


Bitcoin 3,000 dolarlık düzeltme ile boğa mumu oluşturdu

Bitcoin kısa süre önce aşırı güçlü bir düzeltme yaşadı. Tam da 19,500 dolar yerel zirvesini gördükten sonra. Lider kripto para şu an 17,000 dolar civarında işlem görüyor. Ancak önceki gün önce 16,200 dolara kadar düşmüştü.

Bu da şu demek. Yerel zirveden lider kripto para 3,000 dolardan fazla bir düşüş yaşadı.

Birçokları bu düzeltmeyi iyi karşılamadı. Çünkü günler önce Bitcoin’in yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) görmesi ile ilgili yüksek beklentiler vardı. Böyle bir beklentiyi dile getirenler teknik ve temel trendlerin birleşiminden doğan güçlü durumu dile getiriyordu.

koinmedya_brave

Ancak bu ralli aslında boğa olarak kabul edilebilecek bir mum oluşturdu. Birçokları bu yöndeki yorumlarını dile getiriyor. Çünkü düzeltme ile BTC aslında aşırı önemli olan makro seviyeden sıçrama yaptı.

Düşüşe rağmen Bitcoin boğa mumu oluşturdu

Bitcoin’in 3,000 dolarlık güçlü düzeltmesi, aşırı önemli bir makro teknik seviyede durdu. Bu önemli seviye 16,200 dolarda.

Bir trader de düşüşten sonra aşağıdaki grafiği paylaşıyor. Burada Bitcoin’in haftalık mumunu görüyoruz. Haftalık mum önemli bir seviyeden sıçrama yaptı. Burası makro açıdan öneme sahip. Grafiğin de dikkat çektiği gibi bu seviyenin önemi 2017/2018 yıllarına kadar uzanıyor. Söz konusu dönemde de BTC yüzde 40’lık bir düzeltme yapmış ve düşüş de 16,200 dolarda durmuştu. Ardından da sıçrama gelmişti.

Bitcoin’in haftalık bazda kapanışını bu seviyede destek bularak yapması, yükseliş trendinin hala sağlam olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Bundan dolayı da Bitcoin’in bu hafta sonu 16,200 doların üzerinde işlem görmeye devam etmesi önemli. Burası teknik destek görevi görüyor.

Bitcoin boğalarının yolunu açacak teknik gelişme

BTC grafiği – Kripto trader Alejandro (Pastore1314 – Twitter).

Kaynak

Bitcoin’in kabusu olan indikatör yine devrede

Bitcoin göstergesi tarihi bir dönemeçte. Daha önce Bitcoin fiyatı hakkında keskin dönüşlere işaret eden göstergeden ne sonuç çıkacak?

Bitcoin göstergesi tarihi zirvede

Bu hafta Bitcoin fiyatı, %60 artışın yaşandığı altı haftalık rallinin ardından, 19.500 $’a ulaştı.

Bitcoin bu süreçte, 12 bin doların üzerine çıktıktan sonra, 3 günlük zaman dilimlerinde, hiç kırmızı görmeden arka arkaya 12 yeşil mumla kapanış yaptı.

Bu aşırı boğa rallisi göstergeleri de oldukça yüksek oranda etkiledi. Ancak öyle bir gösterge var ki tarihin en yüksek değerlerine ulaştı.

Bitcoin ATH testini geçemedi, keskin bir düzeltme yaşandı ama daha fazlası da gelebilir

Bitcoin’de düzeltmeden daha fazlası da gelebilir

Eylül ayı başından beri BTC fiyatı neredeyse ikiye katlandı. Son olarak ise FOMO kaynaklı ani bir yükseliş yaşandı ve ralli bitti.

BTC 12.000 doları aştıktan sonra, özellikle PayPal haberiyle birlikte parabolik bir yükselmeye girdi. Ancak tüm zamanların en yüksek değerini kıramaması keskin bir dönüşle düzeltmeye neden oldu.

Son yaşanan ralli Fisher Transform göstergesinin tarihin en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Gösterge daha önce yalnız 3 defa bu konuma gelebilmişti.

bitcoin yorum Bitcoin boğalarının yolunu açacak teknik gelişme
Fisher Transform Göstergesi tarihte yalnız 4 defa bu noktaya ulaşabildi. Tradingview

Fisher Transform göstergesi Bitcoin rallileriyle birlikte 3 defa aşırı yüksek değerlere ulaştı.

İlgili: Bitcoin Teknik Analizi: BTC Sert Düştü

bitcoin fisher transform zoomed
Geçmişte yaşanan düzeltmeler. Tradingview

Yaşanan ilk boğa rallisinden sonra BTC fiyatından yaşanan düzeltme %64’lerde olurken, son iki ralliden sonra, 37-38 bandında kaldı.

Şimdi sinyali tekrar alıyoruz.

bitcoin fisher transform zoomed
Bu seferki düşüş nasıl olabilir? Tradingview

Düzeltme ne kadar olabilir

Şimdi merak edilen soru, bu sefer düzeltme ne kadar olacak.

Eğer düzeltme son iki sefer yaşanan oranlarda kalırsa fiyat, boğa koşusunun başladığı nokta olan 12.000 dolar seviyesine gerileyebilir.

Eğer ilk seferinde olduğu gibi %64 oranında bir düzeltme gelirse, o zaman BTC fiyatı 7 bin dolara kadar düşebilir.

Aslında bu iki seçeneğin dışında bir de 3. seçenek var. BTC iki oranın da ortasına konuşlanabilir. Bu durumda fiyat 9,200 dolar seviyelerinde olacaktır.

Neticede grafik nereye evrilirse evrilsin dip noktalardan satın almak size kazandıracaktır.

İlgili: Bitcoin (BTC) nasıl alınır?

Kaynak

7 trilyon dolarlık BlackRock fonundan beklenmedik Bitcoin yorumu

BlackRock‘un önde gelen yöneticilerinden Rick Rieder, CNBC‘ye verdiği mülakatta Bitcoin ile ilgili ilgi çekici yorumlarda bulundu.

BlackRock, Fixed Income CIO’su Rick Rieder CNBC’de Squawk Box programına katıldı.

Rieder soru üzerine şunları söyledi:

Sanırım, kripto paralar kalıcı. Bence Kripto para birimleri gerçek, dijital ödeme sistemleri gerçek. Sanırım Bitcoin kalıcı olarak burada.

Rieder konuşmasının devamında, kendisinin bir Bitcoin hayranı olmadığını, şirket portfolyosunda fazlaca Bitcoin bulundurmadığı da ifade etti. Ayrıca Rieder, Bitcoin’in şu anki fiyatı hakkında da spekülasyon yapmanın doğru olmadığını belirtti.

Rieder devamında Bitcoin’i altın ile kıyaslayarak Bitcoin’in gelecekte altının yerini alabileceğini savundu.

Bitcoin altının yerini alabilir. Çünkü [Bitcoin] bir külçe altını oradan oraya taşımaktan çok daha fonksiyonel.

Bilindiği üzere Blackrock 2009 yılından beri dünyanın en geniş varlık yönetim havuzuna sahip fonu. Blackrock yönetiminde 7 trilyon doların üzerinde değere sahip varlık var.

Kaynak

Ünlülerin Bitcoin yorumları

Bitcoin yorumları özellikle 2017 yılındaki meteorik BTC fiyat artışının ardından dikkat çekmeye başladı. Lider kripto para, Aralık 2017’de, 1000 Dolar’dan, 19.000 dolara, sadece 1 yıl gibi kısa bir zamanda ulaştı.

2018 ise, kripto para yatırımcıları için ”kayıp yıl” olarak kayıtlara geçti. Birçok yatırımcı kripto paraya olan ilgisini bu dönemde kaybetti. 2019 yılında ise 14,000 dolara kadar yaklaşan BTC 2020 ye yaklaşırken değer kaybı yaşadı ve 10,000 dolar seviyesine geri geldi. 2020 başlarında Mart ayına kadar pozitif bir görünümde olan piyasada 2020’nin başından beri göreceli bir fiyat artışı var.  Martta yaşanan düşüşten sonra fiyat toparlanma aşamasında ve kendisini pandemi tehlikesinden korumaya çalışıyor gibi görünüyor. Yakın da bir boğa piyasası başlama olasılığı da kuvvetli .

Uluslararası gündemde pandemi olayından sonra bir düşüş yaşayan ve Mayıs ayı başlarında toparlanma yaşayan kripto para piyasası şu sıralara iki arada bir derede sanki. BTC aşağı mı gitsem yukarı mı gitsem karar verememiş durumda. Bir kaç gün önce yaşadığı kayıpları telafi edebilecek mi? Ünlüler Bitcoin yorumları  ile BTC hakkındaki düşüncelerini paylaşmışlardı. Biz de onların bir kısmını ele aldık. 

İlgili – Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Brian Kelly’nin Bitcoin yorumu

CNBC kanalının uzman Bitcoin yorumcusu Brian Kelly,  bir süre önce katıldığı bir programda Bitcoinin yarılanmadan sonra daha nadir bulunan bir varlık haline geldiğini daha yukarılara gideceğini söyledi.

Kelly konuşmasında yarılanmanın nasıl çalıştığını  ve dolaşımdaki Bitcoin miktarı için ne anlama geldiğini tüm detayları ile anlattı. Madencilerin ürettiği miktarın yarıya düştüğünü vurgulayan Kelly, yarıya düşenin fiyat değil üretilen bitcoin miktarı olduğunu ve bazı analistlerin bunu yanlış anladığını ekledi. Ayrıca stok akışı modeline dayanarak Bitcoinin altından daha az bulunur hale geleceğini de söyledi Kelly. Bu durumun ise fiyatı daha da arttıracak bir özellik olduğunun altını çizdi.

2012 ve 2016 yıllarındaki yarılanma olaylarında Fiyatın son sürat koştuğunu belirtiyor Kelly. Aynı zamanda Analist PlanB de aynı görüşte.

Independent gazetesinin Bitcoin yorumları

Dünyaca ünlü Independent gazetesi  yarılanma öncesi yayınladığı bir makalede Bitcoinin 2017 zirvesine gönderme yaparak yarılanmanın yaklaştığını  ve bir rallinin başlamakta olduğunu yazıyor.

Gazete tüm kripto piyasasının bu yarılanmayı beklediğine vurgu yaparak bunun ardından Bitcoinde bir patlama yaşanacağını belirttiler. Yaşanan salgının kripto piyasasının kısa süreliğine etkilediğinden dem vurmuştu gazete.

Kripto piyasası çok volatil bir piyasa olduğu için yatırımcılara uzun vade yatırımlar öneriyor gazete. Gazetenin  yarılanma sonrası tahmini şöyle:

Mayıs ortalarında 18,375,000 bitcoin üretildi.O zamandan sonra madencilerin ödülleri yarıya indi. Yeni BTC üretmek daha da zor artık.

Bazı uzmanlara göre bu olay bitcoin fiyatına kısa vadede dip yaptıracak çünkü aynısı daha önce yaşandı.Peki ya bazı madenciler bu zorluğa ayak uydurmak için Bitcoinlerini satmaya devam ederlerse. Artan arz fiyatı önemli oranda aşağı çelecektir diyor gazetenin Bitcoin sorumlularından Don Wyper.

” O zaman önceki yarılanmalarda bitcoin fiyatı roketlemişti bana göre uzun vadede daha yüksek bir değere çıkacak çünkü bitcoin şu anda hak ettiği değerin altında”

Benzer bir görüşte Coincorner’dan Danny Scott’dan geliyor. Scott da kimsenin bitcoin fiyatının hemen artmasını beklememesini söylüyor

” Önceki iki yarılanmada fiyat üç veya dokuz ay içinde zirve yaptı, stok akışı modeline  bakarsak  12 veya 18 ay içinde Bitcoin fiyatının 100,000 dolar bölgesine geldiğini görebiliriz.”

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2022 – 2023 – 2025

Bitcoin iyi bir yatırım mı?

Bitcoin, inanılmaz düşük ücretlerle nakde çevrilebilen ve altın gibi varlıklara da dönüştürülebilir bir varlık. Kısa vadeli getiri arayanlar için BTC inanılmaz yüksek likidite ile iyi bir yatırım olabilir. Bir de Bitcoin uzun vadeli yatırım için de düşünülebilir. Çünkü bazı temel özelliklerinden dolayı yüksek talep gören bir varlık.

Bitcoin yorumlarında çeşitlilik

Geçen süre zarfında, birçok Bitcoin yorumunun tutarsız ve verimsiz olduğuna şahit olduk. Bitcoin’in farklı bir dünyası var. Kısa vadeli Bitcoin yorum  tutarsız olsa da, uzun vadeli tahminlerde tahminlerin sağlıklı olduğu yönünde ortak bir kanaat var. Bitcoin değer deposu olma yolunda, emin adımlarla ilerliyor. Analist PlanB bu konuda yeni bir tahminde bulunarak BTC’nin bir ralliye başlamak üzere olduğunu söylüyor.  Analist yaklaşan yarılanma olayının diğer yarılanmalarda olduğu gibi ilk 1-2 yıl içinde fiyatı 10 katına çıkaracağını söylüyor.

Bitcoin insanoğlunun hayatına girdiği andan bu yana tartışmaların odağında oldu. Dünyaca ünlü, herkesin takdirini kazanmış uzmanlar, yatırımcılar ve tanınmış kişiler Bitcoin ve kripto para ile ilgili yorumlar yapmaya başladılar. Kimisi Bitcoini övüp göklere çıkarırken kimisi hiç olumlu yaklaşmıyor. Bu görüş ayrılıkları da insanları ikileme sürüklüyor. Son derece farklı Bitcoin yorumları yapanların dünyaca tanınmış kişiler olması da çok ilginç. Bakın kimler bu konuda nasıl bir yaklaşım içinde?

Finans uzmanlarından kısaca Bitcoin yorumları

Dan Roseman: “Bitcoin protokolü herkesin güç yetirebileceği, kendi kendini düzenleyen bir ödeme ağı olarak çok güçlü bir değere sahip. Buradaki teknoloji herkesin herkese istediği kadar miktarda parayı  çok küçük bğr miktar ücretle gönderebilmesini sağlıyor.Bitcoin internet gibi, sınırları ortadan kaldıran bir devrim ve yenilik. İnternet ile bilgi engellerini nasıl ortadan kaldırdıysak, Bitcoin ile de mali engelleri kaldırıyoruz.”

Jake Mann: “Merkez bankalarının kontrolünden uzak bir kripto para, merkeziyetsiz ve ulusal paralara güvenlerini kaybedenler için bir tasarruf  aracı.  Ancak Bitcoinin arzında tek kontrol unsuru var o da madenciler. Bitcoinin arzı sadece madenciler yoluyla mümkün olabiliyor. Bu da büyük bir soruna yol açabiliyor. Öncelikle elde ettikten sonra bitcoin biriktirmeyi düşünüyorlar. Bu bitcoin volatilitesini en büyük endeni.  Bilindiği kadarıyla kazılan bitcoinlerin % 25’i piyasaya girmedi bile. Bu sorunu çözmenin tek yolu madencilerin çıkardıkları Bitcoinleri diğer kriptolarla takas etmelerini zorunlu kılmak. Yoksa volatilite bitcoinin potansiyelini öldürecek ve bir grup madenci bitcoin arzının kontrolünü elinde tutacak. O zaman merkez bankasından daha iyi diyebilir miyiz?”

Phillip Christenson: “Ben bir mali planlayıcı olarak müşterilerime yatırım için Bitcoin tavsiye etmem. Kısa tarihi boyunca bitcoin volatil fiyat hareketleri ile ve asıl bir değere sahip olmaması ile bu konuda güvenle tavsiye edeceğim bir yatırım aracı değil. Asla bir yatırım olarak Bitcoini düşünmem ama bir kavram olarak evet. Çok güzel bir şey. Küresel çapta bir kripto para olarak, küresel ticareti kolaylaştırabilir. İşlem ücretlerini düşürebilir. En iyi tarafı bir merkezden yönetilmediği için hükümetlerin manipülasyonundan uzak.  Sınırlı azr nedeniyle enflasyon en az seviyede tutulabilir.

Braden Perry: “An itibariyle Bitcoin bir sanal ve merkeziyetsiz bir kripto para ve mal ve hizmet alımında kullanılabiliyor. Her hangi bir hükümet,şirket ya da organizasyon tarafından desteklenmiyor. Gerçekten global çapta yasal bir düzenlemeye tabi olmayan bir para. herhangi bir vergilendirilmesi yok. Bazı hükümetlerin bu konuda teşebbüsleri olsa da başarıya ulaşmadı.”

Robert Lons: “Sınırları olmayan, kimseye engel koymayan bir para birimi düşünün hem de hükümetler kontrol edemiyor. Bence dünya geçmiş tecrübelerinden yola çıkarak merkeziyetsiz ve halk tarafından kontrol edilen bir para birimini kullanmaya hazır. Ama evet,Bitcoinin daha alacağı çok yol var.  Hem benimsenme oranının artması gerekiyor hem de tüm herkese hitap edebilmesi için daha basitleştirilmesi gerekiyor.”

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Olumsuz Bitcoin yorumları yapanlar

Önce ”Sıfırcı Hoca” lardan başlayalım, ne dersiniz? Bitcoin hakkında negatif bakış açısına sahip kişiler arasında, Joe Davis, Bill Gates, Kenneth Rogoff var. Bu üçlünün Bitcoin yorumları ve Bitcoin tahminleri hakkında konuşacağız. Elbette daha popüler ”BTC düşmanları” var. Ancak bunların bir kısmını zaten biliyorsunuz.

Joe Davis’in Bitcoin yorumu: Otur sıfır!

Joe Davis, bildiğiniz gibi ünlü bir Ekonomist. O’nun Bitcoin yorumu, neredeyse diğer BTC eleştirmenlerinin yorumları ile aynı. Kısacası BTC fiyatını, ‘spekülatif ‘, ‘ manipülatif ‘ olarak değerlendiriyor. Ayrıca O’na göre BTC  bir para değil. Joe Davis’in söyledikleri bizi çok tatmin etmese de, Vanguard’ın yatırım stratejisi başkanı olduğundan, açıklamaları oldukça etkilidir.

Bitcoin yorumları

Joe Davis: “Bitcoin para birimi mi? Bitcoin fiyatının sıfıra vurması, benim için oldukça yüksek bir ihtimal.”

Joe Davis, Bitcoin’in fiyat oynaklığı nedeniyle, zayıf bir değer deposu olduğu görüşünde. İnsanlara yalnızca denenmiş ve gerçek yatırım araçlarına yönelmesini tavsiye ediyor.

Geleneksel yatırım şirketleri ve bankaların muhafazakar bir tutum sergilediği her kes tarafından bilinir. Ancak Goldman-Sachs gibi para fonlarının, Bitcoin’in potansiyelini araştırdığını ve zaman zaman Bitcoin hakkında yorum yaptığını kripto medyasından okuyoruz.

Bill Gates’den Bitcoin yorumu: Benden de kaldın! Sıfır!

Bill Gates’in Bitcoin yorumu ise gerçekten çok ilginç. Teknoloji devinin başındaki isim: “Bir varlık sınıfı olarak hiç bir şey üretmiyorsunuz.” ifadesini kullanıyor. Bitcoin’e yatırım yapmayı, saf ve aptalca buluyor. Ona göre kolay yoldan para kazanmak yok, bu nedenle bu teorinin kısa süre de çökeceğine inanıyor.

Gates, kabul etmese de para evrimleşiyor. Gates, Bitcoin’in patlayacağı görüşünde, ancak ne zaman ”sıfırlanacağı” hakkında tarih vermiyor.

Kenneth Rogoff’ın Bitcoin yorumu: 100 dolarlık bir emtia

Kenneth Rogoff, diğerlerinin Bitcoin yorumları ve Bitcoin fiyat tahminleri göz önüne alındığında kısmen insaflı sayılır!

Kenneth Rogoff şöyle diyor: “Bitcoin şimdi değilde 10 yıl sonra piyasaya girmiş olsaydı, şu anki değerinin çok altında olurdu. Dolayısıyla 10 yıl sonra Bitcoin 100 bin dolar olmaya yakın değil. 100 Dolar daha mantıklı.”

Bitcoin yorumları

Rogoff’un Harvard Üniversitesi profesörü ve Uluslararası Para Fonu eski başkanı olması, açıklamalarının kripto para piyasasında ses getirmesine neden oldu.

Rogoff, Bitcoin’i eleştirirken ”Temel olarak, kara para aklama ve vergi kaçırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu faaliyet alanları dışında, Bitcoin’in kullanım alanı oldukça sınırlı” diyor.

Bitcoin değeri hakkında olumlu düşünenler

Diğer yandan Bitcoin’e inanan, BTC fanatikleri var. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Thomas Lee, Max Keizer, David Drake, Bobby Lee, Jeet Singh, Vinny Lingham, Mayer Mayer, Tim Draper, Cameron Winklevoss, John Pfeffer, John McAfee gibi isimler var. Bitcoin’in yılmaz savunucularından sadece bazı isimleri sizlerle paylaştım. Bu kategoride, BTC fiyat tahminlerinin 4 milyon dolara kadar çıktığını hatırlatmak isterim.

Thomas Lee’nin Bitcoin yorumu  25.000 dolara gidebilir

Tomas Lee kripto para piyasasında Bitcoin için fanatik denecek şekilde olumlu düşünenlerin başında geliyor. Lee’ye göre Bitcoin çok yüksek değerlere çıkacak kadar kıymetli bir kripto para.

 

Thomas Lee şöyle diyor: “Bitcoin’in madencilik maliyeti ortalama olarak 7.000 dolar. Ve Bitcoin kazıma zoruluğu her geçen gün artıyor. Bu nedenlerden dolayı yıl sonunda 25.ooo doları yakalayacağına inanıyorum.” 

Bitcoin yorumları

Lee, yatırım şirketi FundStart Global’in kurucusu. 2019 Temmuz ayında CNBC’de yaptığı iki ayrı röportajda, Bitcoin’in artan madencilik maliyetlerinin fiyatı 25.000 dolar civarına götüreceğini  öngördüğünden bahsediyordu. Farklı medya merkezlerine ise daha net rakamlar vermişti (daha önce 22.000 dolar demişti). Tomas Lee Bitcoin’e en çok değer atfedenlerin başında geliyor. Hatta fiyatın 150 bin dolara kadar bile çıkacağını düşünenlerden Lee.

Max Keiser’in Bitcoin yorumu ise daha yüksek: 28,000 – 100,000 dolarını bulabilir

Max Keiser de Bitcoin için her zaman olumlu tablo çizenlerden. Max Keiser ise şöyle yorumluyor: “Bitcoin 28.000 doları görünce yeni bir krizle karşılaşacak, sonrasında 100 bin dolara ulaşacak. Belki bu fiyatı bile arayacaksınız”

Bitcoin yorumları arasında ilgimi en çok çeken bu açıklama olmuştu. Max Keiser  Bitcoin ile ilgili olumlu yaklaşım gösterenlerin başında yer alıyor.

Bitcoin yorumları

Keiser, en son Bitcoin tahminini Twitter’da yayınladı. Keiser, kripto risk sermayesi şirketi Heisenberg Capital’in ortağı ve daha önce Bitcoin’in Aralık ayında 2018’de 17.000 doları geçeceğini öngörmüştü.

David Drake’nin Bitcoin yorumu: 30,000 doları bulacak bir dijital emtia

David Drake: “Wall Street bu yıl kripto paraya odaklanacak, bu nedenle Bitcoin yıl sonunda 30.000 Dolar olarak bekliyorum.”

Devamında ise şunları belirtiyor: “Bir süre sonra yüzlerce kripto para finansal piyasaların günlük yaşamında önemli  bir rol alacağına inanıyorum.”

Tim Draper’in Bitcoin yorumları

Tim Draper ise özetle şunu söylüyor: “Bitcoin’in fiyatı 2020’de 250 bin dolar olacak, şayet büyük bir fiyat düşüşü yakalarsanız mutlaka satın alın.”

Draper, ayrıca Draper Associates ve DFJ’nin kurucusu. Kripto para yatırımları dışında, Hotmail, Skype ve bir çok projenin erken dönem yatırımcısı.

Mike Novogratz’ın Bitcoin yorumu: 20 trilyon dolarlık piyasa

Bitcoin yorumları

Galaxy Digital Capital Management’ın kurucusu ve CEO’u olan milyarder yatırımcı Mike Novogratz, 2019 yılında Bloomberg’de katıldığı bir programda kripto paralara dair birçok açıklamada bulunmuştu. Seyircilerin sorduğu soruları da yanıtlayan yatırımcı kripto paraların kaçınılmaz bir gerçek olduğunu söyledi. Kripto paralar deyince akla ilk gelenlerden Novagratz.

Kripto para sektörü ile 2012 yılında tanıştığını ve anlamak için bir süre zaman geçirdiğini söyleyen Novogratz halen de sektörü anlamaya öğrenmeye devam ettiğini tam olarak kendisini sektöre her yönüne hakim biri olarak tanımlayamayacağını söylüyor. Bu açıklama üzerine yeni başlayacaklar geç mi kaldı sorusu sorudu. Mike’ın buna cevabında sektöre giriş yapmak için büyük resmi anlamak öğrenmek yeterli dedi.

”Son 8 ayda beni oldukça şaşırtan şey New York borsasına gidip insanlarla konuşmaya başladığımda herkesin düşündüğümden daha fazla kripto paralara dair bilgiye sahip olduğunu ve yakından takip ettiklerini görmem oldu. İnsanlar kurumlar hazır ve sektöre ısınıyorlar. Bunun için düzenlemelerin ve altyapı ihtiyaçlarının tamamlanmasını bekliyorlar. Bunlar tamamlandıktan sonra 3-4 sene içinde 20 trilyon dolara kadar gidebilecek bir pazarla karşı karşıyayız.”

Novogratz, Bitcoin’in 18 ay içinde 20.000 dolara ulaşmasını beklediğini söyledi. Eğer Novogratz’ın bu tahmini gerçekleşirse, Bitcoin, mevcut seviyelerinden yaklaşık olarak %180‘lik bir yükseliş kaydetmiş olacak.

Uzmanların çoğu Bitcoin için olumlu düşünce yapısına sahip. Hayatımıza gireli neredeyse 10 yıl olan ve bu süre içinde değerini gittikçe arttıran bir varlık var karşımızda. Eğer sağlam bir yapısı olmasaydı bu kadar süre değerini arttırarak varlığını sürdürür müydü?