BTC : 82368 ₺ ETH : 1.854 ₺ XRP : 45.96 ₺ LTC : 7.675 ₺ USDT : 353.3 ₺ XLM : 0.2411 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin volatilitesi ve fiyat ilişkisi bize neler söylüyor?

Bitcoin volatilitesi ve fiyat ilişkisi bize neler söylüyor?

Bitcoin volatilitesi ve fiyat ilişkisi bize neler söylüyor?
0

Bitcoin volatilitesi kavramı. Çoğumuz “volatilite” terimini anladığımızı düşünüyoruz. Dünyadaki gergin siyasi durumlarla ilgili manşetleri özetliyoruz. Patlayıcılara, kimyasal silahlara karşı temkinli bir duruşumuz var. Bazılarımız iniş ve çıkışların adil paylarıyla ilişki içinde olduk.


“Volatilite” keskin ve öngörülemeyen değişiklikler anlamına geliyor ve genellikle olumsuz çağrışımlara sahip bir kavram. Finansal piyasalara gelince bile, zenginliklerimizde vahşi dalgalanmalar yaratacak yatırımlardan sezgisel olarak uzak duruyoruz. Ama kavram Bitcoin ile daha çok hayatımıza girdi. En çok da Bitcoin volatilitesi kavramını duyuyoruz.

İlgili haber: Bitcoin tarihsel volatilite verileri alım bölgesine yaklaştığımızı gösteriyor

Ancak finansmandaki volatilite genellikle yanlış anlaşılıyor. En yaygın olarak kabul edilen hesaplama bile, genellikle yanlış uygulanıyor.

koinmedya_brave

Nereden geliyor Bitcoin volatilitesi

Arzu edilebilirliği de kafa karıştırıcı. Yatırımcılar para kazanmadıkça bu kavramdan nefret ediyor. Yatırımcılar, risk primi çok yüksek olmadığı sürece onu severler.

Ve azımız nereden geldiğini anlıyoruz. Birçok kişi bunun düşük likidite sonucu olduğunu düşünüyor . Bu sezgisel olarak anlamlıdır: ince işlem hacmi sayesinde büyük bir emir, fiyatları keskin bir şekilde aşağı veya yukarı itebilir. Ancak deneysel çalışmalar bunun aslında başka bir yolunun olmadığını gösteriyor: volatiliteye düşük likidite yol açıyor. Daha geniş çaplı piyasa yapıcıları envanterlerinde geçici bir varlık tutma riskini telafi etmek için bu yola başvuruyorlar.

Bu karışıklık kripto sektöründe önemli.

Bitcoin volatilitesi genellikle, iyi bir değer deposu, güvenilir bir ödeme tokeni veya sağlam bir portföy riskinden korunmamasının nedeni olarak belirtilmiş durumda. Birçoğumuz, piyasa geliştikçe volatilitenin azalacağını varsayma tuzağına düşüyoruz. Bu bize hiç uygun olmayan kullanım durumlarına inanmamızı sağlıyor. Aynı zamanda yanlış kripto varlık değerleme yöntemleri, portföy ağırlıkları ve dip noktalarımızda önemli bir etkiye sahip olabilecek türev stratejileri uygulamamıza yol açabiliyor.

İlgili haber: Ethereum’un volatilitesi dip seviyede – ETH fiyatı için tehlike çanları çalıyor

Bu yüzden bazı varsayımları ayırmaya ve bitcoin’in benzersiz özelliklerinin neden pazarın temellerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğine bakmaya değer.

Belirsizliğin değişmesi

Birincisi, farklı piyasa volatiliteleri söz konusu. Akademik literatür, her biri farklı formülü ve sınırlamaları olan bir dizi varyasyon sağlar. Varlıklara değer vermek için kullanılan sıçrama-difüzyon modelleri faydalı bir farklılığa işaret eder. “Sıçrama” volatilitesi, adından da anlaşılacağı üzere, ani bir olaydan kaynaklanıyor. Bununla birlikte, “difüzyon odaklı” volatilite, bir varlığın standart işlem modellerinin, “olağan” varyasyonlarının bir parçası durumunda.

Bununla daha yüksek likiditenin fiyat dalgalanmalarını azaltacağını varsaydığımızda, “sıçrama” volatilitesinden bahsettiğimizi görmeye başlayabiliriz.

Bununla birlikte, “difüzyon odaklı” volatilite daha içsel bir kavram durumunda.

İlgili haber: Litecoin’in volatilitesi dar bir alana sıkıştı

En yaygın olarak uygulanan volatilite ölçüsü olan standart sapma hesaplaması, büyük sapmaların karesini kullanarak keskin hareketlerin dengesizleştirici etkisini içerir (aksi takdirde küçük olanlar tarafından dengelenebilir ve maskelenebilir). Ancak bu, genellikle “sıçrama” volatilitesinin sonucu olan aykırı etkiyi abartıyor. Bunların işlem hacmi büyüdükçe düşmesi muhtemel. Bu durum yanıltıcı bir şekilde aşağı eğimli volatilite grafiğine yol açıyor.

JP Koning, ortalamadan ziyade orta değerden sapmayı kullanan, aykırı değerlerin etkisini azaltan ve daha içsel bir volatilite ölçüsü gösteren alternatif bir hesaplama öneriyor. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere, bu yıllar içinde gözle görülür biçimde azalmamış durumda.

Bitcoin volatilitesi

Şimdi bunun neden olabileceğine bakalım. Bitcoine değer vermek için kullanılan yöntemlerde bir ipucu bulunur.

Temel değer

Bitcoin, günümüzde piyasada işlem gören az sayıdaki “gerçek varlık” dan biri. Çünkü değerini başka bir varlıktan türetmiyor.

Dahası, ayırt edilebilir bir gelir akışı olmayan “gerçek bir varlık”. Bu durum, değer vermeyi çok zorlaştırıyor. Analistler bile, nakit akışlarını azaltan veya ömrünün sonunda belirli bir miktar geri dönen bir varlığın “gerçeğe uygun değerini” hesaplayabiliyor. Bitcoin’de nakit akışı bulunmuyor ve tanımlanabilir bir değer olsa bile “yaşamın sonu” bulunmuyor.

Peki, bitcoin değerini ne yükseltir?

Bazıları “Kriptonun Yeni Temelleri” raporumuzda açıkladığımız üzere birçok teori ortaya atmış durumda. Piyasa geliştikçe, bazıları unutulurken veya yerini alırken kimi teoriler ün kazanabilir.

Şimdilik, bitcoin’in değerinin ana sürücüsü duyarlılık: pazarın ne kadar değer verdiğini düşündüğü değer. Temellerin yokluğunda, yatırımcılar diğer yatırımcıların ne düşüneceklerini bulmaya çalışır. Keynes bunu, “ortalama görüşün değerin ne olacağını tahmin etmesini öngörmeye karar verdiğimiz bir yarışma” olarak tanımlamıştı.

İlgili haber: Keynes Bitcoin ve kripto krizini açıklıyor! 2018 Kripto Krizi ile 2008 Emlak Krizinin benzer yönleri

Altın da benzer bir durumda, aynı zamanda gelir akışı olmayan ve büyük oranda duyarlılıktan kaynaklanan bir piyasa değeri olan “gerçek bir varlık”.

bitcoin volatilitesi Bitcoin volatilitesi ve fiyat ilişkisi bize neler söylüyor?

Öyleyse, volatilitesi neden bu kadar düşük? “Radikal belirsizlik” yüzünden.

Değişen anlatılar

“Simya’nın Sonu” adlı kitabında Mervyn King, “radikal belirsizlik” altında piyasa fiyatlarının temeller tarafından değil, temeller hakkında açıklamalar tarafından belirlendiğini ifade ediyor.

Bitcoin yeni bir teknoloji ve bu nedenle, son kullanımının ne olacağını henüz bilmiyoruz. Herkesin kendi teorisi bulunuyor. Ancak tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, hiç kimse kesin değil. Bu durum da anlatıları değiştirebilir kılıyor.

İlgili haber: Bitcoin Nedir Sorusunun Cevabı Artık Çok Daha Net

Öte yandan, altın ne yeni ne de bir teknoloji. Binlerce yıldır buralardaydı ve anlatısı belirsiz değil. Duyarlılık değerlemede önemli bir rol oynar. Bilim adamları, hem talebi hem de fiyatı etkileyen metal için yenilikçi bir kullanım bulabilirler. Ancak “hikayesi”, daha düşük bir volatil profili veren iyi bir şekilde oluşturulmuş durumda.

Şimdilik, bitcoin’in temelleri anlatı konumunda ve bitcoin’in “öyküsü” hakkındaki belirsizlik, volatilitenin kısa sürede azalmayacağı anlamına geliyor.

Daha belirgin bir rol

Bu, nihai kullanım durumu için önemli: her zaman bir ödeme tokeni, değer deposu, vb. olarak kullanılamaz hale gelir mi? Bu da sonuçta kullanım durumunu etkileyen değerlemesini ve volatilitesini etkileyen bir durumu ifade ediyor. Sektörün olgunlaşması ve alternatif bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’in rolü daha sıkı bir şekilde birleştiğinde, belirsizlik azaldığında ve “gerçek değeri” nin nicelendirilmesinin daha kolay hale gelmesiyle birlikte kendini devam ettiren döngü en sonunda kırılacak.

Ancak o zamana kadar, fiyatı küresel gelişmelerden ve ayrıca piyasa duyarlılığından oluşan değişken anlatılara açık olan piyasa duyarlılığı tarafından yönlendirilmeye devam edecek.

O zamana kadar, işlem hacmi ne olursa olsun, piyasa değişimleri her iki yönde de artmaya devam edecek.

İlgili haber: Yeniden Bitcoin’in yüksek volatiliteli dönemlerine giriş yapıyoruz

Bu konuda endişelenmek yerine Bitcoin volatilitesi kavramını kabul etmeli ve hatta benimsemeliyiz. Giderek daha sofistike sağlayıcılar, analitik araçlarımızı güçlendiren, duyarlılık verilerine erişimin ve göstergelerin yorumlanması üzerinde çalışıyor. Twitter’daki kripto topluluğu, sektörün havasını ölçmek için ilgi çekici bir platform sunuyor. Anlatı ve duyguların bir varlık sınıfı üzerindeki etkisinin belirlenmesi, diğer yatırım alanlarına yayılması muhtemel yeni araştırma yolları açacak.

Dahası, volatilite bazıları için uygun değil, çoğu için rahatsız edici olabilir. Fakat aynı zamanda, üstün getirilerin önemli bir bileşeni durumunda. Belki de bitcoin değerleme tekniklerimizi geliştirmek için geliştirdiğimiz araçlar ve beceriler, volatilitenin doğal belirsizliğinin daha ustaca ele alınmasını sağlayacak ve sunduğu şeyin daha derin bir takdirine olanak sağlayacak.

Kaynak