1. Anasayfa
 2. Kripto Para Haberleri
 3. Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli 4 fark!

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli 4 fark!

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli 4 fark!
0

Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve en eski kripto paralardan biri olan Litecoin de Bitcoin gibi, blockchain tabanlı merkezsiz bir dijital kripto para birimidir. 


LTC coin nedir? Hangi özellikleriyle Bitcoin’den ayrılır?

Bitcoin ve Ethereum dışında farklı bir kripto paraya yatırım yapmayı düşünenler için Litecoin iyi bir seçenek olabilir. Peki Bitcoin ve Litecoin arasında ne gibi farklar var?  Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen Litecoin, hangi özellikleriyle Bitcoin’den ayrılır? Hangi yönleriyle Bitcoin’den üstündür?

bitcoin ve litecoin Bitcoin ve Litecoin arasındaki en önemli 4 fark!

Bitcoin nedir?

2009 yılında kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan yenilikçi bir ödeme ağı ve dijital bir para türüdür.

LTC coin (Litecoin) nedir?

Litecoin de Bitcoin gibi, merkeziyetsiz ve hükümetlerden tamamen bağımsız olarak oluşturulan ve blockchain olarak bilinen yenilikçi bir teknoloji temelli bir kripto para birimidir.

koinmedya_brave

Litecoin’in sembolü nedir?

LTC coin olarak da anılan Litecoin’in sembolü “LTC ya da Ł” olarak gösterilir.

Aynı zamanda, A’dan B’ye (P2P) dijital para transferi sağlayan merkezsiz bir ağ etkileşimidir. Uçtan uca (P2P) bir ağ kullanan sistemi sayesinde, bir uçtan diğer bir uca banka ve benzeri gibi bir aracı olmadan elektronik ödeme yapılabilir. Ve sistem üzerindeki işlem kayıtları her bir düğümde yer alan veri tabanlarında kopyalanır.

Litecoin kurucusu kimdir? Ne zaman geliştirildi?

Litecoin 7 Ekim 2011 tarihinde, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından açık kaynak kodlu bir istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürüldü.

Ve Bitcoin’in daha hafif bir sürümünü oluşturma vizyonuyla 13 Ekim 2011’de bir blockchain ağında başlatıdı.

Kasım 2013’te inanılmaz bir artış kaydededen LTC coin, 24 saat içerisinde %100 değer kazandı. Ayrıca Mayıs 2017’de de yüzde 100 değer kazanmasıyla birlikte, yatırımcıların dikkatini daha fazla çekmeye başladı. Bu yükseliş hareketinin hemen ardından, en çok tercih edilen 5 kripto para birimi arasına girdi.

“Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür!”

Kripto para piyasasında Bitcoin için, “Altın” tabiri kullanılırken, kullanılabilirliği ve daha düşük fiyat özelliği nedeniyle Litecoin, “Gümüş” olarak ifade edilir.

 • Bknz:

Litecoin, açık kaynaklı küresel bir ödeme ağıdır ve MIT / X11 kapsamında yayımlanan P2P (uçtan-uca) bir yazılım projesidir. Litecoin işlem onaylarken, fon oluşturmak ve aktarmak için Bitcoin’dekine benzer bir kriptolama teknolojisi kullanır.

4 temel Bitcoin ve Litecoin farkı:
1. Hız
2. Coin sayısı
3. Piyasa değeri
4. Algoritma
Litecoin’in avantajları
Litecoin güvenlidir. LTC’de ledgerler tüm bilgileri saklar ve işlem, onaylandıktan sonra silinemez ve kesinlikle değiştirilemez.
İşlem hızı bakımından Bitcoin’den üstün olan Litecoin’de, her blok 2.5 dakikada işlenirken, Bitcoin’de 10 dakika sürer. Bu da Litecoin’in, Bitcoin’den 4 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor.
 • Bitcoin’e göre dört kat hızlı işlemler gerçekleştiren Litecoin’in toplam arz miktarı da Bitcoin’den daha fazladır. Litecoin’in yaratıcısı Charlie Lee, madencilerin çıkarabileceği para miktarını da Bitcoin’in 4 katı olacak şekilde belirledi.
ltc-coin-bitcoin-ve-litecoin-farki-koinmedya-com

Şöyle ki; Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, madencilerin çıkarabileceği Bitcoin sayısını 21 milyon adet olarak belirlerken, Litecoin’de bu sayı toplam 84 milyon olarak belirlendi.

 • Ayrıca Litecoin piyasası devasa bir büyüme sürecinden geçti. 18 Aralık 2017’de Litecoin,  yüzde 100 değer kazanarak, tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 360.93 doları gördü.
 • Bu ATH’yi, 2016 yılındaki LTC’nin 4,40 dolarlık fiyatıyla karşılaştırdığımızda, bir yılda yaklaşık %8200 büyüme kaydedildiği anlamına geliyor. Ayrıca Litecoin, toplamda %1.160,45′lik bir yatırım dönüşüne sahiptir.

Bknz: Litecoin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Peki Litecoin’in madenciliği nasıl yapılır? 

Litecoin ve Bitcoin farkı: Algoritmaları

 • LTC üzerinde, madencilik ve transfer işlemleri açık kaynak kodlu kripto tabanlı bir protokol aracılığıyla yapılır. Bir merkez havuz veya tek bir yönetici ile çalışmaz.
 • Bitcoin’den etkilenen ve teknik olarak Bitcoin’e oldukça benzeyen LTC coin, pek çok kripto para biriminden farklı olarak, SegWit ve Lighting Network gibi sistemlerle uyumlu çalışan bazı teknik iyileştirmelere sahiptir.
 • Bu tarz teknik iyileştirmeler, olası problemleri azaltarak belirli bir süre içerisinde ağ tarafından çok sayıda işlemin yapılmasına izin verir. İşlem ücreti neredeyse sıfıra yakın olan LTC coin, Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı işlemler gerçekleştirir.
 • Madencilik temelli proof of work protokolünden dolayı kırılması zor olan Litecoin’in kullandığı Scrypt Algoritması, işlemlerin güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Litecoin Blockchain Teknolojisi üzerinde çalışır, bu nedenle tüm bilgiler kaydedilir ve kalıcı olarak saklanır ve bilgilerin ağdaki tüm eşlere dağıtıldığı onaylanır.
 • Litecoin, P2P (eşten eşe) bağlantılarında çalışır ve aracıya veya sunucuya ihtiyaç duyulmaması nedeniyle işlem maliyetleri çok düşüktür. Litecoin, yatırımcılara banka transferlerinden ve kredi kartlarından daha düşük işlem ücretleri sunar.

Hem Bitcoin hem de Litecoin proof of work algoritması üzerinde çalışır. Bitcoin ve Litecoin arasındaki fark ise; Bitcoin SHA256 algoritmasını kullanırken, Litecoin, daha yeni bir Scrypt Hashing algoritması üzerinde çalışıyor.

Bununla birlikte, Litecoin’in işlem hızı, Bitcoin’e kıyasla daha hızlıdır. Bitcoin’de, ledgere eklenen bir işlem 10 dakika sürer; Litecoin ise bir işlemi 2,5 dakika içinde onaylar.

Piyasa değeri ve toplam arz miktarı 

Toplam arzı 84 milyon olan Litecoin’in algoritmasında, şu ana kadar yaklaşık 65 milyon LTC coin çıkarıldı. Bitcoin’de ise toplam arz 21 milyon iken, şu ana kadar 18,522 BTC piyasa sürüldü.

Çıkarılan token bakımından Bitcoin ve Litecoin arasındaki fark, LTC’nin daha hızlı oluşunun bir kanıtıdır. Çünkü Litecoin, Bitcoin’e kıyasla daha fazla token üretir. Bu da daha hızlı olduğunun kanıtlarından biridir.

Son olarak piyasa değerlerini karşılaştırdığımızda; Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonu 240 milyar doların üzerinde iken, Litecoin’in piyasa değerinin 3.6 milyar dolar civarında olduğu görülüyor.

Litecoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak