BTC : 82310 ₺ ETH : 1.855 ₺ XRP : 45.7 ₺ LTC : 7.695 ₺ USDT : 350.7 ₺ XLM : 0.2412 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin son yükselişi spekülasyon mu yoksa güvenilir liman etkisi mi?

Bitcoin son yükselişi spekülasyon mu yoksa güvenilir liman etkisi mi?

Bitcoin son yükselişi spekülasyon mu yoksa güvenilir liman etkisi mi?
0

Bitcoin son yükselişi spekülasyonlar sonucunda mı kaydetti? ABD’nin İran’a yönelik gerçekleştirdiği son hava saldırısının ardından, altın ve petrolün yanı sıra Bitcoin fiyatı, %5 oranında artarken, BTC son fiyat artışı üzerinde hangi nedenlerin etkili olduğu merak ediliyor. Bitcoin’i, altın ve petrolde olduğu gibi güvenilir liman etkisi mi yükseltti?


Bitcoin son yükselişi spekülasyon muydu?

ABD Savunma Bakanlığı, Perşembe günü bir basın açıklaması yaptı ve ABD tarafından yabancı bir terör örgütü olarak nitelendirilen İslam Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün lideri Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Bu gelişmeden hemen sonra, güvenli liman yatırımları olarak görülen petrol ve altın fiyatları artarken, geleneksel piyasalarda düşüşler oldu.

Yükselen varlıklar sadece petrol ve altın değildi, elbette. ABD’nin İran’a yönelik gerçekleştirdiği son hava saldırısının ardından, altın ve petrol fiyatları yükselirken Bitcoin fiyatı da %5 oranında arttı.

koinmedya_brave

Basın açıklamasından sonraki iki saat içerisinde, Bitcoin %4.1 artarak 6945$‘dan 7230$‘a yükseldi. Yazımızı yayına hazırladığımız sırada %0,77’lik bir artışla 7380 dolardan işlem gören BTC, son 24 saat içinde %5,16 oranında değer kazandı.

Bitcoin son yükselişi

BTCUSD grafiği / Kaynak:TradingView 

Bazıları, “Bitcoin son yükselişi spekülasyonlar sonucunda gerçekleştirdi” diyor. Fakat bununla birlikte, bölgedeki olası diğer çatışmaların, BTC’nin fiyatını daha da artırabileceği ve güvenli bir liman olduğu yönündeki iddiaları güçlendirebileceği konuşuluyor.

ABD-İran arasındaki gerilim ve BTC son fiyat artışı 

Bitcoin fiyatı, ABD’nin, İran’a yönelik yapılan insansız hava saldırılarında ülkenin en iyi generallerinden biri olan Kasım Süleymani’yi öldürdüğü haberinin ardından önemli ölçüde arttı.

Birçok yorumcu, yatırımcıların, artan siyasi belirsizlik dönemlerinde riskten korunma aracı olarak Bitcoin’e yöneldiklerini ileri sürüyor. Ve iki ülke arasındaki bu gerilimi de yatırımcılarda ani alım baskısı oluşturan bir olay olarak değerlendiriyor.

Bununla birlikte, diğerleri ise bugün Bitcoin satın alanların, Ortadoğu’daki gelişmelerin güvenli bir değer deposu olarak Bitcoin’e yönelen insanların sayısını önemli ölçüde artıracağını iddia ederek, spekülasyon yaptıklarını düşünüyorlar.

Kesin olan bir şey var ki o da; bu olay büyük bir siyasi belirsizlik yarattı. Bu haber, İran ve ABD arasında var olan gerginliği daha da artırdı. Haberin duyulmasının ardından, “3. Dünya Savaşı” ve benzeri terimler, Twitter ve Google’da trend oldu.

Kongre üyesi Ayanna Pressley, bu kararın cumhurbaşkanının yeni seçim kampanyasının bir parçası olduğunu ileri sürerek Trump’ın drone saldırıları yetkisini, “ülkeyi savaşın eşiğine götürmek” olarak nitelendirdi.

Savaş ilan etme yetkisinin sadece kongreye ait olduğunu ifade eden Pressley, hükümeti siyasi kazanç uğruna gücünü kötüye kullanmakla itham etti ve bitmek tükenmek bilmeyen savaşlardan tüm dünyanın bıktığını söyledi.

Haberlerin ardından, altın, petrol ve Bitcoin fiyatı aniden yükseldi. Örneğin Bitcoin, son yükselişi ile birlikte, toplam piyasa değerini birkaç saat içinde yaklaşık olarak 7.6 milyar dolar artırdı.

Bitcoin’i güvenli bir liman olarak görenler için, bu ani yükselişin arkasındaki neden belliydi. Bununla birlikte, herkes bu son artışın, ciddi anlamda siyasi belirsizlik ve dahası savaş beklentisiyle yapılan küresel çaplı bir girişim olduğuna inanmıyor.

Kripto para düşmanı ve altın hayranlığıyla tanınan Peter Schiff, artan jeopolitik riskin, hem altın hem de Bitcoin fiyatının yükselmesine neden olduğunu, ancak nedenlerin farklılık arz ettiğini söyledi.

Ona göre, altın, güvenli bir liman olduğu için yatırımcılar tarafından daha çok tercih ediliyor. Fakat Bitcoin ise, güvenli bir liman olarak satın alınacağına dair iddialar ortaya atan spekülatörler tarafından satın alınıyor.

Hem Bitcoin düşmanı Peter Schiff hem de iktisatçı Alex Krüger, ani satın alma baskısı üzerinde, belirsizlikten korkanların aniden piyasaya girmesinden çok daha fazlasının etkili olduğuna inanıyor.

Krüger, fiyat pumplarının zamanlaması hakkında yorum yaparken, “Bitcoin son yükselişi, hem altın hem de ham petrolde görülen pumplardan saatler sonra geldi diyerek”, konuya farklı bir yaklaşım getiriyor. Ünlü ekonomist bunu, dünkü satın alma baskısının ardında farklı bir nedeninin olduğunun açık kanıtı olarak görüyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

 

Etiketler: