BTC : 1.788 ₺ ETH : 6.79E-6 ₺ XRP : 68.3 ₺ LTC : 0.0008476 ₺ USDT : 341.5 ₺ XLM : 525 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin dolandırıcısına 18 ay hapis cezası

Bitcoin dolandırıcısına 18 ay hapis cezası

Bitcoin dolandırıcısına 18 ay hapis cezası
0

ABD’de 2017 yılında elmas ve emlak üzerinden kripto para piyasaya sürmeye çalışan Bitcoin dolandırıcısına 18 ay hapis cezası verildi


Bitcoin dolandırıcısının hazin sonu parmaklıklar arkası

New York Brooklyn’de ikamet eden bilgisayar programcısı Maksim Zaslavskiy, ICO (İlk koin arzı) dolandırıcılığı yüzünden ABD’de ilk ceza alan kişi oldu. Bitcoin dolandırıcısına ABD yargı sistemi 18 ay ceza verdi.

Zaslavskiy, iki ayrı ICO projesi vasıtasıyla yatırımcılarından fon topladı. İlk ICO’sunu elmasa endeksli, ikinci ICO’sunu ise emlake endeksli biçimde sözde piyasaya sürdü. Ama aslında bu iki ICO da reel anlamda hiç var olmadı. Sadece Zaslavskiy, kripto para çılgınlığı döneminde elmas ve emlak vurgusu yaparak yatırımcılarının güvenini kazanmaya çalıştı. Zaslavskiy yatırımcılarına ICO projesinin profesyoneller tarafından kontrol edildiği yönünde yalan ve yanlış yönlendirmelerde bulundu. Bu sayede Zaslavskiy, yaklaşık 1000 kişiden 300 bin dolar para topladı. Bu açıdan değerlendirildiğinde Zaslavskiy, Bitcoin Safiye kadar para toplayamamış.

Lütfen Bkz: Dikkat! Coin Space ve First Coin’in ardından Bitcoin Safiye!

koinmedya_brave

Dava vekili Richard P. Donoghue, Bitcoin dolandırıcısının eski tarz yönteme başvurarak kurduğu üç-kâğıdı kamufle etmeye çalıştığını ifade etti. Zaslavskiy’nin tüm kredi kartları ve Paypal hesabı donduruldu. Mağdurların kayıpları giderilmeye çalışılıyor.

Zaslavskiy ile mahkeme yargıcı Raymond Dearie arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Zaslavskiy, “kendisini hırsız olarak nitelendirecek bir delil olmadığını” ileri sürdü. Hakim Dearie ise Zaslavskiy’ye “sen bir hırsızsın” diye cevap verdi.

Lütfen Bkz: Bitcoin Safiye’den sonra şimdi de Bitcoin Kürşat

Kaynak