BTC : 84850 ₺ ETH : 2809 ₺ XRP : 2.191 ₺ LTC : 426.5 ₺ USDT : 7.28 ₺ XLM : 0.7663 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin 2 devin arasında yaşam savaşı veriyor!

Bitcoin 2 devin arasında yaşam savaşı veriyor!

Bitcoin 2 devin arasında yaşam savaşı veriyor!
0
huobi_koinmedya

Bitcoin 2 devin arasında ve bunlardan gelen baskıları sonuna kadar fiyatına yansıtıyor. Bahsettiğimiz iki dev, Çin ve ABD. Burada yaşanan gelişmeler ve iki arasındaki ilişki BTC fiyatını etkiliyor.


Bitcoin 2 devin arasında

Bu iki dev (Çin ve ABD), BTC fiyatını nasıl etkiliyor? İlk önce Çin ile başlayalım.

CSI 300, Şanghay Menkul Kıymetler Borsası ve Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören en iyi 300 hisse senedinin performansını hesaplamak için tasarlanmış bir piyasa değeri ağırlıklı borsa endeksi.

Dün CSI 300 4840.77’dan kapanış yaptı. Bu şu demek son 9 günde yüzde 17.8 yükseldi. Çin basını ve Bloomberg’de Çin hisse senetleri piyasası ile ilgili makaleler yer aldı. Öyle görünüyor ki finansal piyasalar buradaki gelişmelere odaklanmış. Ayrıca Çin hükümeti de Corona salgını dolayısı ile 2015’de hisse senetleri piyasasında yaşananların tekrar etmemesini istiyor. Yani son yükseliş hükümeti rahatsız etti.

koinmedya_brave

Hem Çin hükümeti hem de dev şirketler, hisse senetlerindeki bu “boğa durumunu” durdurmak için önlemler almaya başladı. Yerel basında bu yönde yeterince uyarı ve haber çıktı. Özellikle “çılgın” boğa piyasasına karşı uyarılar yer alıyor.

Bütün bunların sonucunda Çin hisse senetlerindeki ateşin düşmesi, Çinli bireysel ve kurumsal alıcılar tarafından Tether ve OTC masaları aracılığıyla satın aldıkları Bitcoin miktarından dolayı BTC fiyatını etkileyebilir. Çünkü daha zengin hissettiklerinden, Bitcoin gibi daha riskli varlık sınıfına yönelecekler.

Messari’nin eski yetkililerinden Qiao Wnag da daha önce hep Bitcoin ise S&P500 arasındaki korelasyonun konuşulduğunu, ama şimdi Bitcoin ile CSI 300 arasındaki korelasyonun öne çıkacağını ifade ediyor.

İlgili – Altın ve Bitcoin fiyat benzerliği bize ne anlatıyor?

koinmedya_brave

Bitcoin 2 devin arasında ve bunlardan gelen baskıları sonuna kadar fiyatına yansıtıyor. Bahsettiğimiz iki dev, Çin ve ABD.

ABD ile ilgili ise kripto para ve Bitcoin’i etkileyebilecek iki faktör var. Birincisi ABD ekonomisinin durumu, ikincisi ise ABD hisse senetleri piyasasındaki hareketlilik.

Bu iki faktör ise yaşanacak iki gelişmeye bağlı. Birincisi Kasım’da yapılacak ABD 2020 Başkanlık seçimlerinin sonucu. İkincisi ve daha önemlisi, ABD’de corona virüs salgını ile başlayan sağlık krizinin bundan sonra nasıl yönetileceği.

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçları doğrudan ülke ekonomisi ve hisse senetleri piyasasına yön veriyor. Covid-19 salgını ise zaten hem küresel ekonomi hem de kripto para piyasasını etkilemeye devam ediyor. En son Mart’ta neredeyse tüm piyasalarda ani ve sert bir çöküş görmüştük. Bitcoin de 10,000 dolar seviyesinin kapısından 3,800 dolara kadar düşmüştü.

Kaynak

 

 

Etiketler: