BTC : 65779 ₺ ETH : 1647 ₺ XRP : 1.386 ₺ LTC : 317.6 ₺ USDT : 6.789 ₺ XLM : 0.5428 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Binance KYC bilgileri sızdırıldı söylentisi ortalığı karıştırdı

Binance KYC bilgileri sızdırıldı söylentisi ortalığı karıştırdı

Binance KYC bilgileri sızdırıldı söylentisi ortalığı karıştırdı
0
huobi_koinmedya

Binance KYC bilgileri çalındı iddiaları yeniden gündemde. Kimliği belirsiz bir kişi, yüzlerce fotoğraf paylaşarak, bunların hacklenen Binance KYC bilgileri olduğunu savundu.


Binance KYC bilgileri çalındı mı?

2018 yılının başında, exploitDOT takma adlı bir hackerin, Binance KYC bilgilerini çaldığı iddia edilmişti. Şimdi bu iddialar yeniden gündemde.

Telegram’da “Guardian M” isimli bir kullanıcı, Binance müşterilerinin KYC bilgilerinin çalındığını gösterdiği iddia edilen kanıtları paylaşmaya başladı. Bir Telegram grubuna toplamda KYC bilgisi içeren 851 fotoğraf yüklendi. Fotoğraflarda kayıt sırasında insanların kendi selfileri ile birlikte paylaştığı pasaport, sürücü belgesi ve diğer kimlikler yer alıyor. Ayrıca bu hacklenme olayını rapor eden siteye de bir link veriliyor.

koinmedya_brave

Bu arada olaya hemen müdahale eden Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) olayı FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) yayma girişimi olduğunu söyledi. Müşterilerinden sakin olmalarını isteyen CZ, olayı araştırdıklarını da ekledi.

Buna rağmen Binance, paylaşılan bilgiler ile sistemdeki bilgiler arasında tutarsızlıklar olduğunu açıkladı. Borsa yönetimi, bilgilerin Binance’den çalınmadığına inanıyor. Ayrıca güvenlik ekibinin fotoğrafların kaynağını araştırdığı da vurgulanıyor.

Binance bir daha kullanıcılarına en yüksek düzeyde şeffaflık sözünü yeniledi. Ayrıca gizlilik konusunun da daha önce olduğu gibi en büyük öncelikleri olduğu kaydedildi.

koinmedya_brave

Bu arada söz konusu KYC bilgileri farklı kaynaklardan da olabilir. Mesela, kimlik avı, cep telefonları ya da bulutlardan çalınmış olabilir. Kraken CEO’su Jesse Powell da bu konuya dikkat çekiyor.

İlgili: Bitcoin’in yükselişi Binance’a yaradı – 1 ayda 1 milyar dolar sermaye girişi oldu

Bu arada Binance de konu ile ilgili yeni bir açıklama yayımladı. Açıklamada Binance’ye şantaj yapıldığı ve para talep edildiği vurgulanıyor.

Binance’den yapılan açıklamada şöyle deniliyor: “Kimliği belirsiz bir kişinin bizi tehdit ederek 300 BTC talep ettiği konusunda müşterilerimizi bilgilendirmek isteriz. Aksi taktirde Binance KYC bilgileri ile benzerlik taşıyan 10,000 fotoğrafı paylaşmakla tehdit etti. Hâlâ olayı araştırıyoruz. Taleplerini geri çevirince de bu kişi söz konusu bilgileri kamu ile paylaşmaya ve basına vermeye başladı.”

Binance, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para platformlarından biri. Geçen ay, piyasa devi BitMEX’e karşı rekabet için kaldıraçlı işlemleri başlatmıştı.

Kaynak

Etiketler: