BTC : 20.19 ₺ ETH : 81452 ₺ XRP : 67.21 ₺ LTC : 0.00654 ₺ USDT : 44.5 ₺ XLM : 527.9 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ampleforth 1 ayda nasıl %5000 yaptı? Bakın arkasında ne çıktı?

Ampleforth 1 ayda nasıl %5000 yaptı? Bakın arkasında ne çıktı?

Ampleforth 1 ayda nasıl %5000 yaptı? Bakın arkasında ne çıktı?
0

Ampleforth başarısı, son aylarda DeFi tokenlerının gösterdiği performansın gölgesinde kalıyor. Ampleforth 1 ayda olağan üstü biçimde değer kazandı.


Ampleforth 1 ayda nasıl %5000 yaptı?

Son iki ayda en iyi performans sergileyen coinler hangisi diye bir soru sorduğumuzda akla gelenler Chainlink (Link), Synthetix Network (SNX) ve Cardano (ADA). Ethereum tabanlı kripto para Ampleforth (AMPL/Amples) ise gözden kaçıyor. 20 Haziran’a kadar 0.80 – 0.90 dolar aralığında seyreden AMPL token fiyatları birden değer kazanmaya baçladı. Ampleforth yazının kaleme alındığı saatte 2.26 dolardan işlem görüyor. Ancak Ampleforth’un toplam piyasa değeri, fiyatlarından daha hızlı artış gösterdi. Haziran ayında 7 milyon dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip olan Ampleforth, yazının kaleme alındığı saatte 406 milyon dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip.

Bu işte bir gariplik olmalı!

Fiyatı yaklaşık 2.5 kat artan bir kripto paranın toplam piyasa değeri nasıl oluyor da yaklaşık 60 kat artış gösteriyor?

koinmedya_brave

Haziran ayında bırakın top 50’yi Ampleforth, CoinMarketCap sıralamasında top 500’e bile giremiyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise 31’inci sırada yer alıyor. Yukarıdaki sorunun cevabı aslında Ampleforth’un politikasından kaynaklanıyor. Uluslararası İktisat Teorisine göre Döviz Kuru Rejimleri, iki uç arasında değişim gösteriyor. Cetvelin bir ucunda sabit kur rejimleri ve diğer ucunda ise dalgalı kur rejimleri yer alıyor. Sabit kur rejiminde önceden açıklanmış bir parite var ve para birimleri değerini bu paritede sabit tutmaya çalışıyor. Kripto para piyasalarında sabit kur uygulayan kripto paralara örnek olarak Tether’i verebiliriz. Dalgalı kur rejiminde ise pariteye piyasa, yani arz ve talep karar veriyor. Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere birçok kripto parada dalgalı kur rejimi uygulanıyor. Bu kripto paraların değerinde oynama yapılmıyor. Örneğin Bitcoin’in değerine sadece arz ve talep karar veriyor.

Ampleforth 1 ayda Ampleforth 1 ayda nasıl %5000 yaptı? Bakın arkasında ne çıktı?Ancak Ampleforth farklı. Ampleforth şirket politikası olarak pariteye müdahale ediyor. Piyasada işlem gören AMPL token miktarını sürekli değiştiriyor: Bazen arttırıyor bazen de azaltıyor. Ampleforth tarafından uygulanan kur politikasına Müdahaleli Dalgalı Kur Rejimi ismini verebiliriz.

Bu müdahaleleri bazıları manipülasyon olarak da yorumlayabilir.

Aşağıdaki grafikte Ampleforth fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

Ampleforth 1 ayda Ampleforth 1 ayda nasıl %5000 yaptı? Bakın arkasında ne çıktı?Kaynak

Etiketler: