BTC : 82100 ₺ ETH : 1.84 ₺ XRP : 45.55 ₺ LTC : 7.672 ₺ USDT : 351 ₺ XLM : 0.2395 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. 4.9 Milyar dolarlık Bitcoin’i aklamakla suçlanan Vinnik açlık grevine başladı

4.9 Milyar dolarlık Bitcoin’i aklamakla suçlanan Vinnik açlık grevine başladı

4.9 Milyar dolarlık Bitcoin’i aklamakla suçlanan Vinnik açlık grevine başladı
0

4.9 milyar dolarlık Bitcoin’i aklamakla suçlanan Alexander Vinnik, pazartesi gününden itibaren (bugün) açlık grevine başladığı, avukatları tarafından basına duyuruldu.


4.9 Milyar dolarlık Bitcoin’i aklamakla suçlanıyor

Kripto para borsası BTC-e’nin tasviyesinde sadece bir yönetici olduğunu idda eden Alexander Vinnik’i, hem ülkesi olan Rusya, ABD ve Fransa istiyor. Üç ülke tarafından çıkarılan iade taleplerini Yunanistan geri çeviriyor. Vinnik 2917 yılında Yunanistanda tatildeyken tutuklanmış ve cezaevine konmuştu.

Rus haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, Vinnik’in açlık grevine gitmesinin, özellikle Fransa ve Yunan makamlarının yasadışı eylemlerine tepki olarak aldığı bildiriliyor. Karar Vinnik’in hukuk ekibi başkanı Timofey Musatov tarafından duyuruldu.

2014 Mt. Gox saldırısı gibi hırsızlıklardan elde edilen ve toplam değeri 4.9 milyar dolar olan Bitcoin‘in Vinnik tarafından aklandığı iddası söz konusu. Rakam büyük olunca Rusya dahil, Fransa, ABD’de Vinnik’in peşine düşmüş görünüyor.

koinmedya_brave

2017 yılında yakalanan Vinnik’i Yunanistan Yüksek Mahkemesi, ABD’ye iade edilmesi kararı vermişti. Ancak bu karar 2018 de bozuldu. Rusya’ya iade edilmesine karar verildi. Bu kararın ardından Fransa’nın 29 Kasım Avrupa’dan alınan bir iade talebi ile iyice arapsaçına döndü.

Musatov, Vinnik’in özellikle Yunanistan ve Fransaya karşı haklarını koruyamayacağı endişesi ile açlık grevine gittiğini duyurdu.

TASS tarafından yapılan açıklamaya göre:

“Yunanistan Yüksek Mahkemesi’nin yargıçları, Vinniki’in avukatları tarafından verilen itiraz dilekçelerini bile kabul etmediğini, tamamen göz ardı edildiği bilgisi bize ulaşıyor. Onların, kendilerini savunması bir yana, konuşmalarına bile fırsat verilmiyor. Alexander adil yargılanmayacağını ve burada öleceğini anladığı için, açlık grevine gitti.”

Musatov’a göre Vinnik’e başka bir seçenek bırakılmıyor. Doğal olan ve adil yargılanma için, ayrıca Rus vatandaşı olduğu için Rusyada yargılanmalı.

Vinnik tutuklandığı günden beri, sadece teknik bir eleman olduğunu idda ediyor.

 

Etiketler: