Anasayfa Kripto para Haber Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor

Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor

Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor
0
koinmedya_googlenews

Rusya bankalar için yeni kripto para mevzuatı hazırlıyor. Hazırlanan yeni yasada Rusya merkezli bankalar, kripto paralarla ilgili işlemleri şüpheli işlem kategorisinde değerlendirebilecek.


Rusya’dan bankalar için yeni kripto para mevzuatı

Kripto para piyasaları yeni bir piyasa türü olduğu için yatırımcılar, her an yeni ve sürpriz regülasyonlarla karşılaşabilirler. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru ABD’li bazı kripto para yatırımcıları, Bank of America’dan şok edici bir mektup aldılar ve mektupta bankacılık işlemlerinin durdurulduğu yazıyordu. Bu kişiler arasında Tron’un CEO’su Justin Sun da vardı.

Lütfen Bkz: Bank of America Bitcoin ve kripto para ticareti yapanların hesabını kapatıyor

koinmedya_brave

Rusya merkezli hazırlanan yeni bankacılık mevzuatına göre bankalar, kripto para ticaretini şüpheli işlemler kategorisine alabilirler. Rusya bankacılık sisteminde “kara para aklama ile mücadele (AML)” için hazırlanan protokoller 375-P protokolü olarak adlandırılıyor. Bu protokoller çerçevesinde kripto para transferleri, mercek altına alınıyor ve şüpheli işlemler kategorisinde değerlendirilebilir. Böylece bankalar ilgili hesaplara bloke koyabilecek.

Söz konusu yasa hazırlığının bankacılık sisteminde etkili olabilmesi için yasanın ilk önce onaylanması gerekiyor. Yasa, 2020 yılının ikinci çeyreğinde efektif hale gelebilir.

Lütfen Bkz: Boğa döneminde Bitcoin ve altcoinler arasında güçlü korelasyon dikkat çekiyor

Rusya Merkez Bankasından bir yetkilinin yasa taslağı ile ilgili yaptığı açıklamada kripto paralarla ilgili kararlarında bankaların inisiyatif kullanabileceği de belirtildi.

Kaynak

X