Anasayfa Altcoin Brad Garlinghouse: Ripple kriptonun Amazon’u olacak

Brad Garlinghouse: Ripple kriptonun Amazon’u olacak

Brad Garlinghouse: Ripple kriptonun Amazon’u olacak
0
koinmedya_googlenews

Ripple kriptonun Amazon’u olabilir mi? Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bugün CNN’den Julia Chatterly’nin sorularını yanıtladı. Program sırasında ilginç açıklamalarda bulunan Garlinghouse Ripple’ı Amazon’a benzetti.


Geleceğin Amazon’u Ripple

Ripple (XRP) kripto para endüstrisinde en çok tartışılan projelerin başında gelmiştir. Kimileri Ripple’ın sermaye aktarımı için kurgulamış olduğu sistemi devrim niteliğinde bir gelişme olarak kabul ederken kimileri ise firmayı yoğun eleştri bombardımanına tabi tutuyor.

Out-of-air yani bir nevi yazılımsal olarak “havadan yaratılan” 100 milyar XRP tokeninin neredeyse 3’te 2’si firmanın teminat hesabında tutuluyor. XRP whitepaperında da belirtildiği gibi her ayın birinde teminat hesabından büyük miktarda XRP serbest bırakılıyor. Anlaşma sağlanarak RippleNet ağına dahil edilen finansal kurum ve bankalara XRP satışı yapılıyor. Ripple firması her ay piyasaya düzenli olarak XRP sürdüğü için fiyat üzerinde daimi satış baskısı yapmakla suçlanıyor. Ripple yöneticileri ise bu suçlamayı reddederek, XRP enflasyonunun (birim zamanda dolaşıma sokulan token sayısındaki artış hızı) Bitcoin ve Etherem enflasonundan düşük olduğunu savunuyor.

XRP satışlarının mahzurlu bir yanı olmadığı ile ilgili savlarıyla bizleri ikna etmeye çalışırken görmeye alışık olduğumuz Brad Garlinghouse bu sefer başka konuları konuşmak üzere CNN’e konuk oldu. Julia Chatterly ile yaptığı programda Ripple’ın gelecek planlarından bahseden Garlinghouse iddialı açıklamalarda bulundu.

Garlinghouse kısa vadeli fiyat hareketleri ile ilgilenmediklerini söyledi. Ripple firması olarak uzun vadeli planlarından bahseden Garlinghouse birkaç yüzmilyar dolarlık kripto piyasasının ileride trilyon dolarlık altın ve gümüş piyasası ile mukayese edilir hale geleceğini belirtti.

Ripple ve Gerçek Çözümler

Deneyimli yönetici, Ripple ekosisteminin Coil gibi projeler sayesinde giderek büyüyeceğini iddia etti. Garlinghouse’a göre Bitcoin ve Ethereum gibi projeler Ripple’ın rakibi değil. Toplam piyasa büyüklüğünü artırmaya yönelik yapılacak her girişim doğrudan doğruya kripto para piyasasındaki tüm paydaşların faydasına oluyor.

“Geçen sene kadromuza 150 kişi daha ekledik. Öyle zannediyorum ki kendilerini bizimle rekabet etmek için konumlandıran projeler geçtiğimiz yılı küçülme planları ile atlatmıştır. Zira 2019 genel manada düşüşün sürdüğü bir yıldı. Son birkaç haftada ise genel bir iyimser havanın estiğini söylemek mümkün.”

Ripple aynı zamanda kanun koyucular yani sektörü düzenlemesi gereken karar alıcılarla birlikte çalışıyor. Kanunların sektörün önünü açar vaziyette teşekkül etmesi için ellerinden gelen yardımı esirgemiyor. Bu minvalde ABD’li yetkililerle sürekli toplantılar yapıyorlar.

Ripple Kriptonun Amazon’u Olabilir Mi?

Garlinghouse Amazon’un göz kamaştırıcı hikayesine de değindi. Sıradan bir kitap satıcısı olarak başlayıp Dünya’nın en büyük firmasına dönüşen Amazon’dan çıkarılacak dersler var. Ripple’ın taşıdığı potansiyelin gerçekleşmiş halinin Amazon’da ortaya çıktığını savunan Garlinghouse’a göre o günler çok da uzak değil.

“Umuyorum ki 5 yıl içinde Ripple olarak Amazon’da satılan kitaplara konu olmaktan ziyade bizatihi Amazon’un kendisi olacağız.”

Bugünden bakıldığında 2025 yılında kripto sektörünün neye benzeyeceğini hayal etmek elbette çok güç. Ancak müşterilerine gerçek dünyada çalışan gerçek çözümler getiren bir firmanın aynı yerde kalmayacağı da muhakkak. 2018 ve 2019 ayı sezonlarını sürekli anlaşmalar yaparak geçiren Ripple, yaklaşan boğa sezonuna hazır görünüyor. Eğer istediği atılımları gerçekleştirebilirse 2025 yılında Ripple kriptonun Amazon’u olma yolunda büyük mesafe kat edebilir.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler:
X