Anasayfa Kripto para Haber Son Dakika! Amerika Merkez Bankasından kripto para hamlesi

Son Dakika! Amerika Merkez Bankasından kripto para hamlesi

Son Dakika! Amerika Merkez Bankasından kripto para hamlesi
0
koinmedya_googlenews

Amerika Merkez Bankasından (Fed) kripto para hamlesi. Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard dijital para birimleri ile ilgili fizibilite çalışması yaptıklarını söyledi.


Amerika Merkez Bankasından kripto para hamlesi

Lael Brainard, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital parası ya da diğer adıyla CBDC hakkında, “Doların önemli rolü düşünüldüğünde, bu konularla ilgili araştırma ve politika geliştirme alanında ön sıralarda yer almamız gerekiyor ve önem arz ediyor.” ifadelerini kullandı. Brainard bu sözleri California’daki Stanford İşletme Enstitüsü’nde yaptığı konuşması sırasında sarf etti.

Fed Yönetim Kurulu üyesi konuşmasına şöyle devam etti: “Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve dijital para birimleri de dahil potansiyel kullanım durumları ile ilgili araştırma ve deneyler yapıyoruz. DLT’nin CBDC için de kullanımı konusunun üzerinde duruyoruz.”

koinmedya_bybit

İlgili – Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı

Brainard’in açıklamaları şunu gösteriyor. Fed, kripto paraları çok yakından inceliyor ve düşünüyor. Özellikle de kriptolarla ilgili en baştaki çok ihtiyatlı yaklaşımını bir kenara bıraktığı görülüyor. Uluslararası Ödemeler Bankası ve Uluslararası Para Fonu da merkez bankalarına en azından dijital para birimleri olasılığını inceleme çağrısında bulundu. Çünkü özel sektör artık kripto paralara ilgili duyuyor ve alternatif para birimleri üzerine çalışıyor. Bunlardan birine örnek olarak Facebook’u gösterebiliriz. Sosyal medya devi kendi kripto parası Libra’yı çıkarma çalışmaları yapıyor.

Amerika Merkez Bankasından (Fed) kripto para hamlesi. Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard dijital para birimleri ile ilgili fizibilite çalışması yaptıklarını söyledi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard

Brainard da şöyle diyor: “Facebook’un küresel nüfusun üçte biri oranında aktif bir kullanıcı ağına sahip olmasında dolayı, şirketin Libra global stabil coin projesi, paranın ne şekilde alınabileceği, kimin veya neyin verebileceği ve ödemelerin nasıl kaydedilip çözülebileceği konusundaki tartışmalara aciliyet kazandırdı.”

İlgili – FED kripto paralar için önemli bir adım attı

Amerika Merkez Bankasından daha önce de kripto para çıkarma ile ilgili pozitif işaretler gelmişti. Fed yöneticisi, üzerinde durulması ve çalışılması gereken birkaç konuyu ise şöyle sıraladı:

– CBDC maliyetleri ve operasyonel güvenlik açıklarını azaltır mı?
– Ne tür bankalar veya finansal firmalar dijital para hesapları sunacak ve bunları kim denetleyecek?
– Kripto para birimleri ne tür finansal istikrar riskleri doğurur?

Brainard, “Bunlar, ABD’de bir CBDC yayınlamaya karar vermeden önce ele alınması gereken sorunlardan bazıları.” diye konuştu.

Öyle görünüyor ki Amerika Merkez Bankasından yakın bir zamanda bu konuda daha fazla somut adımlar gelebilir.

Kaynak

Etiketler:
X