BTC : 81302 ₺ ETH : 1.817 ₺ XRP : 45.55 ₺ LTC : 7.668 ₺ USDT : 342.8 ₺ XLM : 0.2358 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriDeFi Haberleri
  3. 2020 DeFi yılı olacak!

2020 DeFi yılı olacak!

2020 DeFi yılı olacak!
0

2020 DeFi, diğer bir ifade ile merkeziyetsiz finansın zirve yaptığı yıl olacak. Peki bu konuda temel dinamikler neler? Hangi faktörler Defi’nin parlamasına etki edecek?


2020 DeFi yılı

2019 yılının öne çıkan kavramlarının başında merkeziyetsiz finans kavramı geliyor. Defi olarak kısaltılan kavram, merkeziyetsiz protokollerle çalışan ve finansal aracılara ihtiyaç duymayan yeni bir finans türü.

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki kripto para birimi kullanıcıları, borçlanma, borç verme, ticaret yapma gibi geleneksel finansal hizmetlerini merkeziyetsiz ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Tek ihtiyaçları olan bir internet bağlantısı ve bir kripto para cüzdanı. 2020’de bu yeni pazar segmentinin büyümeye devam etmesini bekliyoruz.

DeFi’nin yükselişi

Bitcoin (BTC), merkezi olmayan finansın ilk uygulaması. Bireylerin dijital çağda finansal aracıya ihtiyaç duymadan diğer kişilerle finansal işlemler yapabilmelerine imkan sağlıyor.

koinmedya_brave

Bitcoin ve benzeri kripto para birimleri DeFi’nin ilk dalgası olarak tarihte yerini aldı. İkinci DeFi dalgası, blockchaine başka bir programlanabilirlik katmanı ekleyen Ethereum blok zinciri tarafından etkinleştirildi. Şimdi, 2020 yılının başında, bireyler (ve işletmeler) Ethereum ağında gerçekleşen ve gittikçe artan sayıda merkezi olmayan finans uygulaması sayesinde kriptografik varlıkları ödünç alabiliyor, ödünç verebiliyor, ticaret, yatırım, takas, yapabiliyor ve bunları gerçekleştirirken finansal risklerden korunabiliyor ve güvenli bir şekilde saklayabiliyor.

DeFi Pulse tarafından derlenen verilere göre, DeFi protokollerinde tutulan ABD Doları ETH değeri 2019 Ocak başında 293 milyon dolardan Aralık 2019 sonunda 687 milyon doların üzerine çıktı. Bu metriği, DeFi pazarının proxy değeri olarak kullanınca, 2019’da yüzde 130’un üzerinde büyüyen bir DeFi görebiliyoruz.

2020 defi 2020 DeFi yılı olacak!

DeFi’de tutulan toplam ABD doları değerine en büyük katkı, stabilcoin Dai’yi (DAI) güçlendiren MakerDAO oldu. Merkezi olmayan sentetik varlık yatırım platformu Synthetix, borç verme protokolleri Compound ve InstaDapp ve DEX Uniswap, açık finans piyasasında kalan değerin çoğunu oluşturan protokoller.

2020 yılında DeFi piyasası neler sunuyor?

Bugün, geleneksel, merkezi finansal sistemin sunduğu şeylerin çoğunu sağlayan çok çeşitli DeFi uygulamaları mevcut. Borç verme ve borç alma işlemlerinden yatırım ve sigortalamaya kadar, büyük ölçüde Ethereum destekli DeFi pazarı bireyin en acil finansal gereksinimlerinin çoğunu karşılıyor.

DeFi piyasası ne gibi imkanlar sağlıyor:

  • Birleşik protokolü ve Dharma ve Celsius gibi DApp’ler sayesinde kripto varlıklarına ilgi çekmek her zamankinden daha kolay hale geldi.
  • ETH’nizi diğer Ethereum tokenlerine dönüştürmek Uniswap veya IDEX gibi güvenli ve özel olarak merkezi olmayan borsalarda yapılabiliyor.
  • DYdX gibi merkezi olmayan türev işlem platformları sayesinde kriptografik varlık portföyünüzü korumak artık mümkün.
  • Nexus Mutual sayesinde akıllı sözleşmelerin başarısızlığına karşı kendinizi sigortalayabiliyorsunuz.
  • Seçimlerin sonucuna, spor karşılaşmalarına veya John McAfee’nin bitcoin fiyat tahmininin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bahis yapmak Augur gibi tahmin piyasa platformlarında yapılabiliyor.
  • Aşırı piyasa oynaklığı dönemlerinde fonları kripto destekli stabilcoinlerde depolamak artık DAI satın almak kadar kolay.

  DeFi 2020 için beklentiler

Önümüzdeki on iki ay içinde, DeFi sunduğu imkanların listesinin genişlemesini bekliyoruz. Borç verme ve alım satım, 2019’da DeFi piyasasının büyük bir bölümünü oluşturuyordu. Kripto paralardan faiz yoluyla kazanç sağlama, geçen yıl boyunca kripto destekli kredilerdeki artışlarla da anlaşıldığı gibi, elinde kripto para bulunduranlar için çok çekici oldu. 2020’de, uzun vadeli yatırımcılar faiz getiren tekliflere yönelmeye başlarsa, özellikle de piyasa 2017/18 seviyelerine doğru yükselemezse, borç verme protokollerinde tutulan para miktarının artmasını bekleyebiliriz.

Aktif kripto traderları ise merkezi olmayan yatırım teklifleriyle giderek daha fazla ilgilenmeye başladı. Merkezi borsalarda yaşanan hack tehdidinin yanında, merkezi olmayan ticaret platformlarının sunduğu ve gittikçe daha da artan fon güvenliği seviyesi, sadece yatırım amaçlı DApp kullanıcılarının değil, aynı zamanda mevcut koruma uygulaması olmayan yatırım platformları ve borsaların sayısında da bir artış görülmesine neden olabilir.

2019’un bir başka önemli teması, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi fiat destekli stabilcoinlerin, tüm zamanların yüksek işlem hacmine ulaşmasıydı. Bu arada  MakerDAO’nun çıkardığı stabilcoin Dai, piyasanın  fiat destekli olmayan istikrarlı lider para birimi. Kripto para birimlerine kolay bir geçiş imkanı sundukları ve dijital ödeme pazarına girmeye hazır durdukları için, stabilcoinlerin önümüzdeki on iki ay içinde açık finansın ayrılmaz bir parçası olacağını tahmin ediyoruz.

Ayrıca, sigorta, yatırım ve varlık belirleme gibi alanlarda yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi de beklentilerimiz arasında.

Örneğin, bir hizmet sağlayıcısı olan Staked, ETH, USDC veya DAI’yı  en yüksek getirili faiz sunan DeFi protokollerine otomatik olarak tahsis eden ve merkeziyetsiz Ethereum tabanlı bir protokol olan Robo-Advisor for Yield (RAY)’ı piyasaya sürdü. Yeni kripto tabanlı yatırım ürünlerine olan talep arttıkça benzer hizmet türlerinin artmasını bekliyoruz

Akıllı sözleşme ile desteklenen çözümlerle büyük ölçüde karşılaşmamış olan sigorta pazarında, muhtemelen yeni ürün sunumlarına tanıklık edeceğiz. Örneğin hack sigortası, güçlü bir DeFi sigortası kullanım durumu yaratırken, kullanıcılar arası, P2P sigorta havuzları DeFi pazarının hizmet sunabileceği başka bir alan olacaktır..

Çok konuşulan bir blockchain kullanım örneği olan varlık tokenizasyonu, daha fazla DeFi ürününün piyasaya çıkmasını bekleyebileceğimiz başka bir alan. Sentetik tokenler aracılığıyla zaten bir dizi tokenize varlığa yatırım yapabiliyorsunuz. Önümüzdeki on iki ay içinde, bu tekliflerin büyümesini bekliyoruz.

DeFi pazarının 2020’de karşılaşabileceği en büyük engel düzenlemelerdir. DeFi protokolleri, merkezi olmayan yapıları nedeniyle düzenleyici onay olmadan çalışabilirken, DeFi pazarı önemli yargı bölgelerindeki kripto dostu düzenlemelerden büyük fayda sağlayacaktır.

Küresel liderler kripto dostu küresel bir blockchain çerçevesi oluşturmak için bir araya gelirse, DeFi pazarı geleceğin finans endüstrisinin ayrılmaz bir parçası olmaya hazırlanıyor diyebiliriz. Yetkililer elverişli bir düzenleyici çerçeve oluşturmakta zorlanırlarsa bile, geleneksel finans kurumlarının nüfusun büyük kesimlerinde başarısız olduğu pazarlarda DeFi’nin geliştiğini görebiliriz.

Bknz:DeFi uygulamalarında kilitli Ethereum miktarında tüm zamanların rekoru

Kaynak

Etiketler: