Home Altcoin Bitcoin darknet’te bile Monero’ya fark attı
koinmedya_brave

Bitcoin darknet’te bile Monero’ya fark attı

Bitcoin darknet’te bile Monero’ya fark attı
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin darknet’te hakimiyetini sürdürüyor. Gizliliğin esas olduğu darknet’te, gizlilik odaklı kripto para projesi Monero mu daha çok kullanılıyor yoksa Bitcoin mi?


Bitcoin darknet’te Monero’nun önünde

Bitcoin demek merkezi otoritelerin gözetiminden kaçmak demek. Merkeziyetsiz bir doğrulama ağı sayesinde sermaye transferi gerçekleştirmek demek. Blockchain temelli ilk kripto para projesi olma özelliği gösteren Bitcoin en popüler ve kullanım alanı en yüksek olan kripto para.

Blockchain teknolojisinin imkanlarını farklı ölçülerde kullanmak mümkün. Bitcoin’in mahremiyete yeterince önem vermediğini düşünen bir kısım yazılımcılar Monero’yu meydana getirdiler. Monero gönderici kimliği, alıcı kimliği ve transfer miktarını gizleyen özel yazılımlara sahip.

Darknet ise Bitcoin ve Monero’nun yaratım sürecindeki temel felsefeye paralel bir şekilde merkezi otoriteden kaçışa dayanıyor. Günlük hayatımızda kullandığımız internet tarayıcıları izlenmemize olanak veren arka kapılara sahip. Darkneti internetin dehlizlerine benzetebiliriz. Gözlerden ırakta kalmak isteyenlerin sığınağı.

Bu açıdan düşüldüğünde gizlilik temelli Monero’nun darknet üzerinde yoğun olarak kullanılacağı çıkarımı yapılabilir. Ancak yapılan araştırmalar beklentinin aksine, Bitcoin darknet’te bile Monero’ya fark attığı yönünde sonuçlar veriyor.

1000X’in kurucusu ve CEO’su Cedric Dahl, “Bitcoin neyi başardı?” isimli podcastinde bu konulara değindi. Dahl’e göre bir kripto para nasıl olması gerekiyorsa Bitcoin tam da o şekilde. Merkezi sistemler Bitcoin’in gücünü aldığı dağıtık defter sisteminin çözdüğü yapısal problemleri çözmekten ziyade sorunun kaynağı.

Monero ise gizlilik isteyenlerin sığınağı. Ancak gizliliği bir ilke olarak benimseyen darknet’te bile neredeyse her sitede Bitcoin ödeme imkanı bulunuyor. Yani Bitcoin darknetin ödeme ağını ele geçirmiş durumda. Bitcoin’in borsalar üzerinde ve borsalardan bağımsız transferine izin veren yapısı fiat-kripto değişimini arzu eden kullanıcılar için birebir çözüm sunuyor.

Monero hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X